Všetko o vás bude v cudzích rukách

Tagged With: , , , 1 Comment

Pred rokmi sa ľudia postavili proti dohode ACTA (Obchodná dohoda o boji proti falšovaniu) a zdalo sa, že sa digitálnu totalitu podarilo zažehnať. Pozornejším však bolo jasné, že len do času. Prichádza direktíva EDSM (Európsky digitálny jednotný trh), ktorá bola označená ako o 60 % prísnejšia než ACTA, a zrazu pred nami stojí aj legislatíva GDPR, ktorú síce nikto nechcel, ale vec je hotová, odhlasovaná eurodiktátom, máme sa podriadiť.

Kľúčovou oblasťou je posilnenie podmienok súhlasu. Znamená to, že spoločnosti už nebudú získavať vaše dáta pomocou vágnych a mätúcich vyhlásení, ale s vaším jasným prikývnutím. Spotrebitelia zároveň majú právo pristupovať k svojim osobným informáciám, ktoré spoločnosti ukladajú, a zistiť, na čo ich používajú a kde sa uchovávajú. Takisto môžu požiadať o vymazanie týchto dát a zákaz prístupu tretím stranám, ale zrejme ide len o prázdny sľub. Už sa nespomína podmienenosť vymáhateľnosti tohto práva, lebo výmaz alebo zabránenie prístupu môže byť obmedzené tzv. vyšším záujmom (úniovým, štátnym, bezpečnostným, spoločenským…). Navyše, odmietnutím nechať šíriť svoje údaje sa občan vystaví dobrovoľnému pádu do izolácie v hospodárskom a osobnom živote, môže mu byť odopretý prístup k určitým službám.

Užívateľ sa síce už dozvie, čím sa plní jeho „zložka“, ale keď príde na práva, nastupujú šedé oblasti. Celkovo ide o dokument v podstate nepochopiteľný pre každého, kto nie je právny expert.

Ste prekvapení razanciou opatrení, ktoré prinášajú totalitu zbierajúcu všetko o vašom správaní na internete? Doteraz ste tvrdo spali. Už niekoľko rokov sa všetky informácie o zdravotnom stave slovenských občanov, napr. o užívaných liekoch, chorobách, psychickom stave, vrátane informácií o zdravotnom stave rodinných príslušníkov pacientov (do niekoľkých generácií) bez akýchkoľvek pravidiel a bez súhlasu pacientov zhromažďujú v databáze tzv. Národného informačného zdravotníckeho systému na internete bez špeciálneho zabezpečenia a spravuje ich zahraničná firma, ktorú poverilo ministerstvo zdravotníctva.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Všetko o vás bude v cudzích rukách"
  1. Ono to funguje už roky a ak neposkytnete údaje alebo informácie o sebe, na webe nič nedostanete. Napr. chcel som si konvertovať youtube hudbu na mp3. Konvertor mi ihneď ponúkol „zadarmo“, ak kliknem na nejaký link, že budem od nich dostávať informácie. Klikol som nie. A konvertor zmizol. Keď som klikol áno, mal som mp3 pesničku.   Takže skúste bankovať na Georgovi. Nota bene, včera sa „naše“ komerčné banky vykrúcali v TV, že nemôžu do 10 sekúnd previesť peniaze na iný účet, lebo bla bla bla. V skutočnosti preto, že s nimi kšeftujú a kradnú úroky. Ako? Sociálna poisťovňa každý mesiac prevedie dôchodky za 1 miliardu € na dôchodkové účty a slávna pokračovateľka židovky Ovesnej-Straky „Slovenská“ sporiteľňa pozdrží prevod 1-2 dni a zarobí len na dôchodcoch 20 miliónov € na úrokoch. Predstavte si plynárne, elektrárne… No môžu peniaze previesť za 10 sekúnd? https://mordechajkapusta.blogspot.com/2007/08/prspevok-k-venmu-zatrateniu-ministerky.html

    Neveríte? Skúste počítať sami: http://cenastatu.sme.sk/km-ps-sp-vsp/2017/dn/

Pridaj komentár

  & Časopis