Vstup Turecka do BRICS bude ďalší klinec do rakvy NATO

Na základe vyhodnotenia dostupných informácií nepochybujem o tom, že Turecko v najbližšom čase vstúpi do medzinárodnej ekonomickej organizácie BRICS, ktorá už teraz združuje temer polovicu obyvateľstva planéty. Turecko sa dlhé roky usilovalo o vstup do EÚ. Bez výsledku. Už od roku 1999 malo Turecko štatút kandidátskej krajiny na prístup do EÚ. V roku 2018 Európska komisia dospela k záveru, že:

„Turecko sa výrazne odklonilo od Európskej únie, najmä v oblastiach právneho štátu a základných práv a oslabením účinných kontrol a rovnováhy v politickom systéme“.

Z uvedených dôvodov boli prístupové rokovanie s EÚ od júna 2018 pozastavené. Tieto dôvody možno považovať  za prehnané. A ak by aj boli prekážkou vstupu Turecka do EÚ existujú predsa rokovania, na ktorých sa dajú problémy riešiť. Pravda iba vtedy, ak by bol na to zo strany EÚ záujem. Ale nebol. Tou hlavnou prekážkou bola politika hlavných hráčov EÚ predovšetkým Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Španielska a Talianska. Grécko odmietalo Turecko hlavne pre politické rozpory spočívajúce v problematike usporiadania hraníc. Turecko si nárokuje neoprávnene niektoré grécke ostrovy a priľahlé časti mora. Dlhodobo nie je riešená ani problematika Cypru, ktorej časť je dlhoročne okupovaná Tureckom. Cyprus je pritom členom EÚ. Okrem iného sú v hre podmorské zásoby plynu a prípadný konflikt medzi dvomi členskými štátmi NATO môže vzniknúť práve kvôli tomu.

Faktom je, že všetky neriešené problémy časom vyústia do bezpečnostných hrozieb a prípadne aj vojen. EÚ neriešila problematiku s Tureckom aktívne hlavne z toho dôvodu, že uvedené veľké štáty EÚ po vstupe Turecka do EÚ by stratili rozhodujúci vplyv v EÚ a možnosť neohrozene diktovať svoju politiku všetkým menším štátom EÚ. Kým cieľom EÚ na začiatku svojej existencie bolo vyrovnávanie a prosperita ekonomík štátov EÚ, dnes veľké štáty zneužívajú svoje postavenie a diktujú svoju politiku menším štátom. Ako inak, pre svoj profit. Žiaľ EÚ skĺzla do ekonomickej diktatúry. Situácia sa nezmenila ani po Brexite. Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bolo spôsobené jej stratou ovplyvňovať politiku EÚ a neochotou vkladať svoje financie na rozvoj EÚ.

Najnovšie k BRICS pristúpili Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Etiópia. Ďalšie štáty stoja v poradí a čakajú na členstvo.  Niet preto pochýb, že v novom usporiadaní sveta budú krajiny BRICS hospodárskym lídrom sveta.

Základné tézy členov BRICS sú  v troch kľúčových oblastiach – politika a bezpečnosť, ekonomika a financie, kultúrne a humanitárne kontakty. Ďalej suverénna rovnosť členských štátov, rešpektovanie voľby vlastnej cesty rozvoja, vzájomné zohľadňovanie záujmov, otvorenosť, konsenzus, túžba po formovaní multipolárneho svetového poriadku a spravodlivého modelu globálneho finančného a obchodného systému a hľadanie kolektívnych riešení. Rusko od prvého januára 2024 prevzalo štafetu predsedníctva BRICS, čo je pre Turecko významný faktor.

Priority predsedníctva Ruskej federácie v združení BRICS v roku 2024 môžete nájsť TU.

Keďže Turecko bolo odmietnuté EÚ, obracia sa smerom k členstvu v BRICS. Ak štáty BRICS prijmú Turecko do svojich radov, Turecko bude musieť prijať rovnocenné podmienky hry a usporiadať svoju politiku tak, aby nebola konfliktná. Na druhej strane by získalo obrovské profity zo vzájomných obchodno-ekonomických vzťahov. Ak môže niekto vplývať na členstvo Turecka v BRICS, tak je to práve Rusko. Dá sa však predpokladať, že pred odsúhlasením vstupu Turecka, prebehnú bilaterálne rozhovory medzi Ruskom a Tureckom, ktoré budú mať za cieľ vyrokovať podmienky vstupu Turecka. Dá sa predpokladať, že jednou z podmienok bude vystúpenie Turecka z NATO. Ekonomicko-hospodárska spolupráca medzi krajinami, ktoré majú spoločné ciele svojho rozvoja nemôžu byť ohrozované vojenskými paktami, konajúcimi v protiklade s ich cieľmi.

Turecko vojensky nikto neohrozuje, a preto s vysokou pravdepodobnosťou nebude mať problém s vystúpením z NATO. Ak Turecku poskytne Rusko bezpečnostné záruky, Turecko z NATO vystúpi aj preto, lebo jeho vzťahy s USA sa postupne ochladzujú. NATO by tak prišlo o člena, ktorý ma temer milión vojakov a po USA v NATO najsilnejšiu armádu. Turecko tiež nakupuje ohromné množstvo vojenskej, techniky, munície alebo iného vojenského materiálu. Vystúpením z NATO by Turecko silne obmedzilo nákup týchto tovarov z tzv. krajín kolektívneho Západu a obrátilo by sa na iných dodávateľov. Hlavne na Rusko.

A čo Slovensko? Prečo neuvažuje o vstupe do BRICS? Veď môže byť členom aj iných medzinárodných hospodárskych organizácií. Hospodárske záujmy Slovenskej republiky musia byť orientované na všetky štyri svetové strany. Naša orientácia iba na EÚ nikdy nenaplní naše očakávania preto, lebo EÚ nepripúšťa rovnocenné vzájomné obchodné vzťahy ako BRICS. EÚ robí čoraz viac obrovské chyby, ktoré svedčia o tom, že jej politika sa zmenila na diktátorský spôsob riadenia a doslova vydieranie malých štátov. To všetko podlieha neprípustnému zasahovaniu USA do riadenia EÚ. Tiež tresty za presadzovanie národných záujmov sú čiernou škvrnou na EÚ. Preto ak sa politika EÚ nezmení, Slovensko v nej nebude mať budúcnosť. Posledné voľby do EÚ s vysokou pravdepodobnosťou súčasný stav nezmenia.

Na záver už len niekoľko poznámok. Spoločnosť štátov BRICS sa bude naďalej rozrastať. Je súčasťou prebudovania svetového spoločenstva na spravodlivý multipolárny svet s rovnosťami príležitostí pre všetkých bez porušenia suverénnych práv členských štátov. Z BRICS sa stalo spoločenstvo, ktoré bude čoskoro svetovým lídrom, navyše ak začne spolupráca s inými hospodárskymi združeniami ako napr. ASEAN, UNASUR alebo ďalšími.

Prijatím spoločnej meny môžu členovia bloku BRICS vykonávať obchodné transakcie bez použitia amerického dolára. Mena BRICS by narušila pozíciu USD ako hlavnej svetovej rezervnej meny. Mnoho krajín drží dolárové rezervy na stabilizáciu svojich ekonomík, ale prijatie alternatívnej meny by mohlo podporiť diverzifikáciu týchto rezerv. Takáto diverzifikácia by oslabila dominanciu dolára. Vytvorenie spoločnej meny by umožnilo krajinám BRICS posilniť svoje miestne meny.

Viem si preto predstaviť Slovenskú republiku ako plnoprávneho člena BRICS. Určite by  to znamenal oveľa vyšší rozvoj hospodárstva SR ako doterajšie balansovanie na hrane prežitia v spolku EÚ.

AUTOR: Z mesta SNP Ivan Štubňa

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Turecko a EÚ; europskaunia.sk

(2) Председательство Российской Федерации в объединении БРИКС в 2024 году; brics-russia2024.ru;

(3) Turecký vstup do BRICS; cz24news; 8.6.2024

(4) 8 years on, the Ukrainian crisis is still the West’s fault – political scientist; infobrics.org

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár