VšZP = poisťovňa pre občanov druhej kategórie

· Čas čítania: 3 min.
Foto: HS

Po tom ako odišiel generálny riaditeľ Forai, ktorý urobil sekeru viac ako 100 mil €, prišiel generálny riaditeľ Kočan. Ten za dva roky dokázal zlikvidovať dlh a urobiť z neho zisk viac ako 100 mil €. Zázrak či podvod?

Zhrňme si fakty o VšZP:
Poistenci zo zákona odvádzajú do všetkých poisťovní odvody v rovnakej výške.
VšZP svojim poistencom, chronickým pacientom, poskytuje až o 40% nižšie plnenie.
Napriek tomu, že VšZP dostáva z prerozdelenia každoročne navyše od ZP Union 50 mil€ a od ZP Dôvera 100 mil€.
VšZP mala v roku 2017 35 mil. zisk a tento rok avizovala viac ako 70 mil zisk.
Prečo generálny riaditeľ VšZP Mgr. Miroslav Kočan presunul za dva roky cca 200 mil€ z odvodov poistencov namiesto do starostlivosti, na splatenie Foraiových dlhov a do zisku? Prečo z poistencov VšZP urobil poistencov druhej kategórie?

VšZP ponúkla ZAP (Zväz ambulantných poskytovateľov) zmluvy na ďalší rok s o 40% nižším pokrytím nákladov na starostlivosť o chronicky chorých (pozrite tabuľku):

2000 ambulancií ZAP ich odmietlo podpísať. Poistencom VšZP hrozí, že od 1.12.2018 budú ich lekári s poisťovňou VšZP v nezmluvnom vzťahu.
Nato odišiel aj generálny riaditeľ Mgr. Miroslav Kočan. Prišla nová generálna riaditeľka doktorka filozofie, PhDr. Ľubica Hlinková.
Teraz ona nesie zodpovednosť za vyriešenie situácie. Keď chýbajú peniaze na pokrytie ambulantnej starostlivosti v najväčšej poisťovni, je ohrozená starostlivosť o väčšinu chronicky chorých pacientov. Situáciu je potrebné riešiť v čo najkratšej dobe. inak štát riskuje, že strom ambulantnej zdravotnej starostlivosti vo VšZP vyschne.

Peniaze zdravotnej poisťovne sú potrebné v kvetináči, aj na zalievanie. Iba z peňazí je možné tvoriť hodnoty, v tomto prípade poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Stromu zdravia pacientov z VšZP schnú listy, hoci pacienti platia rovnako ako do ostatných poisťovní. Stromčeky zdravia pacientov Dôvery a Unionu sa dnes zelenia.
List poistenca VšZP do poisťovne VšZP a v kópii pre predsedu vlády na stiahnutie tu►

Peter Lipták, praktický lekár

http://liptakpeter.blog.pravda.sk/2018/10/10/vszp-poistovna-pre-obcanov-druhej-kategorie/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár