Vydieranie, mafiánske šírenie strachu či zásahy do slobody slova sú v rozpore s prejavom Čaputovej

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Youtube

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom prvom novoročnom príhovore priznala, že v slovenskej spoločnosti sú prítomné aj vulgárnosť, hrubosť či manipulácia. Nedodala už, že často jej prívrženci takéto správanie sami praktikujú. „Každý, kto má skutočný záujem o to, aby sa našej republike darilo, musí vidieť v tom druhom aj brata, sestru, občana, človeka, s ktorým i keď názorovo nesúhlasí, bude sa na tomto dôležitom zámere spolupodieľať,“ povedala okrem iného hlava štátu v deň 27. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Čaputová je sklamaná so súčasnej situácie, ktorá často nemá s tak vehementne propagovanou slušnosťou spoločné absolútne nič. „So smútkom a rozčarovaním sledujem, ako naberá na sile hrubosť, vulgárnosť a manipulácia vo verejnej debate,“ netajila sklamanie, na ktorom sa podieľa aj ju podporujúca liberálna platforma. „Ako si pomaly zvykáme na to, že osobný konflikt je legitímnou pracovnou metódou. Akoby jedinou cestou na presadenie svojich myšlienok bolo poníženie oponenta a vymedzenie sa na jeho úkor,“ dodala bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, ktorá počas tlačovej konferencie obce Gbely neprišla a osobne sa nezastala novinára Martina Daňa, ktorému preukázateľnou fyzickou silou ochranka bránila čo i len vstúpiť do „tlačovkovej“ miestnosti. Čaputová sa vtedy vyjadrila, že nemohla vstať od mikrofónu, následne povedala, že Daňo sa len hrá na obeť a že vlastne sa nič nestalo. No bránenie slobode tlače nie je s kostolným poriadkom.

Čaputová vo svojom novoročnom príhovore pokračovala nasledovne: „So slovom sa často narába účelovo, bez zodpovednosti za následky a s umlčaním vlastného svedomia,“ povedala bývalá aktivistka, ktorá za boj proti pezinskej skládky dostala ocenenia, vrátane finančných. „Sme unavení z množstva konfliktov a mnohých ľudí rozdeľujú spory. Myslime však na to, že aj po nich budeme všetci na Slovensku žiť spoločne,“ doplnila v novoročnom posolstve. „O čo prajnejší a úctivejší k sebe budeme dnes, o čo menej sa od seba v dôsledku sporov vzdialime, o to lepšie zvládneme, keď sa situácia po voľbách nebude vyvíjať celkom podľa našich predstáv. My všetci spolu teraz tvoríme Slovensko,“ povedala prezidentka.

Tieto slová by si mohli k srdcu vziať aj tí jej podporovatelia, ktorí napríklad broja proti slobode tlače, keď prakticky mafiánsky vydierajú obchodné reťazce, aby nepredávali ZEM&VEK. Do slobodnej spoločnosti patrí tak sloboda tlače, čo nedávno povedal aj ruský prezident Vladimír Putin, ako aj sloboda podnikania bez zásahov podobných tým mafiánskym. Vydieranie, rozsievanie strachu, to všetko je v rozpore so slovami prezidentky. Nejeden čitateľ sa teraz možno pýta, či nebude za to, že si kupuje ZEM&VEK verejne očierňovaný, perzekuovaný ako v 50. rokoch minulého storočia či inak postihovaný. Toto všetko vytvára pôdu pre pokračovanie zásahov do slobody. Lebo spravodlivosť, sloboda podnikania, sloboda tlače nemôžu byť vnímané selektívne. Rovnako ako slušnosť, ani tá nemôže byť selektívna. „A každý, kto má skutočný záujem o to, aby sa našej republike darilo, musí vidieť v tom druhom aj brata, sestru, občana, človeka, s ktorým i keď názorovo nesúhlasí, bude sa na tomto dôležitom zámere spolupodieľať,“ povedala veľmi dôležité slová, ktoré snáď pochopia aj politici, patriaci práve do jej politického spektra, ktorí konajú vo verejnom živote zjavne so selektívnym prístupom a v úplnom rozpore so slovami hlavy štátu.

„Potenciál spolupatričnosti je na Slovensku oveľa väčší, ako si často myslíme, a dokazuje, že Slovensko je krajinou dobrých ľudí. To je dôvod na hrdosť a vďaku,“ povedala v úvode jej prvého novoročného príhovoru. Sú to isto slová, s ktorými sa dá len súhlasiť a zostáva len veriť, že si jej prejav, a je jedno, či ho tvorila sama, alebo jej pomáhali poradcovia, vezmú k srdcu aj také vzory občianskeho spolužitia, ktoré vedú nekalú obchodnú vojnu voči časopisu, ktorému sa darí lepšie, než by si konkurenti želali. Nemôžeme však na jednej strane hovoriť o slušnosti a chodiť hrdo s odznakom „Za slušné Slovensko“ a na druhej strane sa nečinne prizerať vydieračským praktikám ohrozujúcim Ústavou SR danú slobodu slova a mafiánskym praktikám v oblasti slobody podnikania.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=EsVfNNKhxHc

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár