Vyjadrenie hovorcu Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike

Foto: Lai Ching-te a jeho inauguračný prejav/ foto CNA

Pred niekoľkými dňami päť poslancov Národnej rady SR pán Tomáš Valášek, Ondrej Dostál, Branislav Vančo, Marián Čaučík a Marek Krajčí napriek námietkam a odhováraniu trvali na tom, že sa v taiwanskom regióne zúčastnia takzvaného „inauguračného ceremoniálu 16. prezidenta a viceprezidenta“.

Správanie spomínaných poslancov porušilo suverenitu Číny, zasiahlo do vnútorných záležitostí Číny, vyjadrilo podporu separatistickým silám za „nezávislosť Taiwanu “, porušilo rezolúciu Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov č. 2758, základnú normu medzinárodných vzťahov a slávnostný záväzok slovenskej strany voči Číne, poškodilo naše tradičné priateľstvo a súčasnú dobrú atmosféru bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami. Dôrazne sa postavíme proti ich správaniu a ostro ho odsudzujeme.

Na svete je len jedna Čína, Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou územia Číny a vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou zákonnou vládou reprezentujúcou celú Čínu. Je politickým základom, aby Čína nadviazala a rozvíjala vzťahy so 183 krajinami, vrátane Slovenska. Je to aj základná norma medzinárodných vzťahov a všeobecný konsenzus medzinárodného spoločenstva. Potvrdila to rezolúcia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov č. 2758 v roku 1971. Názov používaný Organizáciou Spojených národov pre Taiwan je „Taiwan, provincia Číny“.

V roku 2003 slovenská strana v „Spoločnom vyhlásení Čínskej ľudovej republiky a Slovenskej republiky“ jasne potvrdilo, že na svete je len jedna Čína, že vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou zákonnou vládou reprezentujúcou Čínu a Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou Číny, že slovenská strana bude vyznávať princíp jednej Číny a nebude udržiavať s Taiwanom oficiálne vzťahy ani oficiálne kontakty v žiadnej podobe, a že Slovensko bude s Taiwanom udržiavať len obchodné a hospodárske vzťahy vedené súkromným sektorom.

Čína nemá námietky voči neoficiálnym výmenám medzi Slovenskom a taiwanským regiónom v oblasti hospodárstva, obchodu a kultúry, ale rozhodne sa stavia proti oficiálnym kontaktom v žiadnej podobe.

Oceňujeme, že vláda a Národná rada SR dodržiavajú princíp jednej Číny a nevyslali ani neschválili zástupcov alebo poslancov, aby sa na ceremónii zúčastnili na Taiwane alebo poslali blahoželanie.

Historický trend konečného a nevyhnutného zjednotenia Číny je nezastaviteľný. Separatistický akt za „nezávislosť Taiwanu “ ide proti historickému trendu a je odsúdený na neúspech. Vyzývame niektorých poslancov, aby nasledovali historický trend a nerobili nič, čo by poškodilo medzinárodnú reputáciu Slovenska a priateľstvo medzi Čínou a Slovenskom.

Poznámka redakcie: Nezávislosť Taiwanu uznáva len 13 krajín sveta.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár