Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov sa zmenili na záporné, kvôli rastúcim obavám z Brexit-u.

Add Comment

Výnosy z 10-ročných nemeckých štátnych dlhopisov v utorok prvýkrát klesli pod nulu. Úroková sadzba z investorských pôžičiek pre Nemecko poklesla až na mínus 0,01 percenta, čo znamená, že kupujúci musia za investovanie svojich peňazí Berlínu platiť.

Dlhopis „Bund“ (nemecký štátny dlhopis s desaťročnou dobou splatnosti) sa považuje za meradlo finančného zabezpečenia, a v súčasnej dobe nič nevynáša vzhľadom na vysoký dopyt.

Pokles je výsledkom obáv týkajúcich sa globálneho rastu ekonomiky, historicky najnižšej inflácie v eurozóne, rovnako ako rastúcich obáv z možného Brexit-u, ktorý by mohol mať obrovský vplyv na trh v Británii a v Európe.

 „Obrovským hnacím faktorom súčasného cenového trendu je zvýšená neistota týkajúca sa možného Brexit-u, ktorá vháňa investorov do bezpečnej náruče nemeckých štátnych dlhopisov,“ povedal Ulrich Kater, ekonóm DekaBank.

Ďalším dôvodom turbulencií cien dlhopisov „Bund“ je masívny program nákupu dlhopisov podporovaný Európskou centrálnou bankou, rovnako ako fakt, že kľúčové úrokové sadzby klesli na nulu. Tieto kroky mali viesť k tomu, aby sa európske hospodárstvo opäť postavilo  na nohy a k zvýšeniu inflácie.

Vzhľadom k tomu, že investori uprednostňujú štátny dlh, nemecká ekonomika ťaží z novo získaného statusu bezpečného útočiska, keďže úverové úrokové sadzby v krajine nedávno klesli.

Ročné úrokové platby vlani klesli z viac ako 40 miliárd € (45 miliárd dolárov) v roku 2008 na 21 miliárd €. V roku 2014 umožnili znížené náklady na obsluhu dlhu najväčšej európskej ekonomike po prvýkrát od roku 1969 stabilizovať rozpočet a dosiahnuť tak stanovený cieľ s ročným predstihom.

Pokles výnosov na záporné hodnoty by sme nemali vnímať ako jednoznačne dobrý alebo zlý, obchodovateľnosť federálnych cenných papierov je stále veľmi vysoká, podľa nemeckej agentúry pre riadenie dlhu.

„Naším cieľom je aj naďalej udržateľná rovnováha medzi nákladmi a istotou plánovania bezpečnosti pre dlhové portfólio,“ povedal hovorca agentúry pričom zdôraznil, že manažment vládneho dlhu sa uskutočňuje v dlhodobom horizonte, pričom súčasná úroveň výnosov je druhoradá.

Preložené z: https://www.rt.com/business/346793-german-bond-turns-negative/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis