Vypnutie Slovenska – nezodpovedný nápad

· Čas čítania: 3 min.

V ekonómii vyhodnocujeme každý scenár vývoja samostatným výpočtom. Vypočítame náklady a výnosy každého scenára a potom ich porovnáme. Detaily nie sú dôležité, stačí si zapamäť, že cenovka visí na každom scenári, ktorý uskutočníme, ale aj na každom scenári, ktorý neuskutočníme. To sa nazýva náklady ušlých príležitostí.

Verte či neverte, ale väčšina rozhodnutí sa robí na základe výpočtu, ktorý sa zmestí na zadnú stranu použitej obálky. Vynásobíme a vydelíme medzi sebou zopár čísiel a podľa výsledku sa rozhodneme.

Ako sa rozhodujeme dnes? Najlepší model majú údajne Briti. Imperial College z 30. marca uvádza, že v 11 vyspelých krajinách je nakazených niečo medzi 1,88% až 11,43% populácie (v Taliansku). To by znamenalo úmrtnosť niekde na úrovni 0,2% až 1,15%, čo v žiadnom prípade neospravedlňuje „vypnutie Slovenska“. Takéto vypnutie by malo bezpríkladné negatívne následky na ekonomiku a dalo by sa porovnať s odmietnutím zdravotnej pomoci všetkým onkologickým pacientom.

Livescience.com uvádza, že úmrtnosť na bežnú chrípku je na úrovni 0,1%. Úmrtnosť na COVID-19 je povedzme medzi 0,2% až 1,15%. Navyše potrebujeme, aby sa v čo najkratšom čase nakazila čo najväčšia časť populácie, aby získala imunitu. Všetky opatrenia typu obmedzenie pohybu obyvateľstva bránia v získavaní imunity obyvateľstva a zároveň zhoršujú ekonomickú situáciu na Slovensku.

Ako by jednal duševne zdravý človek? Dovolil by ľuďom do šesťdesiat rokov sa voľne pohybovať a izoloval len ľudí po šesťdesiatke. Je to na zodpovednosti každého človeka po šesťdesiatke, či sa nakazí, alebo nie, ale keď jedného dňa budeme potrebovať akúkoľvek zdravotnú starostlivosť, ušlé peniaze z „vypnutia“ Slovenska nám môžu chýbať natoľko, že nebudeme schopní poskytovať ani bežnú zdravotnú starostlivosť.

Autor: Dušan Doliak

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár