Výročie otvorených hraníc sme oslávili ich uzavretím

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Schengenská dohoda o otvorených hraniciach bola podpísaná Nemeckom, Francúzskom, Belgickom, Holandskom, Luxemburskom, Španielskom a Portugalskom 26. marca 1995. Dlho bola velebená bruselskými súdruhmi ako úspech Európskej únie. Len málo z rozumných ľudí však oslavuje otvorené hranice dnes, keď sa koronavírus šíri po celej Európe. Píšu o tom rakúske noviny Kronen Zeitung v správach o nákaze v strednej Európe.

Dohoda sa neskôr rozšírila na ďalšie krajiny, vrátane Grécka, Dánska, Švédska a Fínska. Dnes zahŕňa 26 krajín, z ktorých niektoré, ako napríklad Švajčiarsko a Island, nie sú členmi EÚ.

Pandémia koronavírusu nie je prvý prípad, kedy „Schengen“ zažíva seriózne prehodnotenie.

Počas vrcholu migrantskej krízy zaviedlo mnoho štátov hraničné kontroly. Dánsko vtedy pokračovalo v zavádzaní prísnych opatrení, pričom citovalo nebezpečenstvo „švédskych kriminálnych gangov“ a hrozbu terorizmu. Rovnaké obavy Dáni vyjadrili aj vlani napriek tomu, že migrácia sa údajne zmierňovala. Ale nebola to len ďalšia lož bruselských súdruhov?

Od príchodu koronavírusu do Talianska, a potom ďalších krajín EÚ, zaviedlo 15 členov Schengenského priestoru hraničné kontroly, ktoré mali spomaliť jeho šírenie. Niekoľko štátov suverénne uzavrelo hranice, pričom neinformovali Európsku komisiu o svojom postupe, čo je v rozpore s Kódexom schengenských hraníc.

Nikým nevolená Európska komisia ešte na konci februára tvrdila, že neuvažuje o pozastavení schengenských pravidiel, hoci Taliansko už zaznamenalo stovky infekcií. Dnes Rím hlási desaťtisíce nakazených a tisíce mŕtvych. Bruselskí byrokrati neváhajú vydávať desiatky nariadení na dostatočne „európsky“ sklon štetín na zubnej kefke alebo ochranu vymyslených pohlaví. Pre bežných obyvateľov však nepohnú prstom.

Pramene:

[1] Schengen: 25. Geburtstag mit Grenzschließungen; Kronen Zeitung, 23.3.2020

[2] EU Dismisses Coronavirus Threat, Refuses to Consider Border Control As Virus Spreads Across Europe; autor: Kurt Zindulka; Breitbart Europe, 26.2.2020

[3] Only 11 Schengen Members Have Notified EU for Reintroduction of Internal Border Checks; Schengenvisainfo, 21.3.2020

[4] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/399 z 9. marca 2016, ktorým sa ustanovuje kódex Únie o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc – Document 32016R0399); eur-lex.europa.eu, 9.3.2016

[5] Ak sa nikým nevolení eurokomisári budú ďalej snažiť vychovať „európskeho občana“, budú nasledovať osud „tábora mieru a socializmu“ a ZSSR, hovorí bývalý český veľvyslanec; Parlamentné listy, 14.12.2017

[6] As Bombings Spread, Denmark Closes Border With Sweden; Breitbart London, 11.11.2019

[7] European response to the #coronavirus…; účet: Ursula von der Leyen (@vonderleyen); Twitter, 15.3.2020 (17:07)

[8] Coronavirus in Italia, più di 300 contagi. La Procura di Padova indaga sulla morte della prima vittima; autori: Antonella de Gregorio & Chiara Severgnini; Corriere Della Sera Archive

[9] PCM-DPC dati forniti dal Ministero della Salute; salute.gov.it, 23.3.2020 (17:00 – PDF)

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár