Výsady pre ukrajinských vodičov na našich cestách

Ilustračné foto: autonews.autoua.net

Všetci cudzinci, ktorí šoférujú svoje vozidlo v Nemecku, ho tam musia po roku zaregistrovať. Všetci – okrem Ukrajincov. Táto výnimka sa mala skončiť v apríli. Teraz je predĺžená do septembra. 

Ukrajinci v Nemecku dlhodobo využívajú výnimku. V Nemecku im bolo umožnené pokračovať v jazde bez toho, aby tam museli prihlásiť svoje vozidlo. Zvyčajne je to povolené len na jeden rok. Osobitný predpis už bol predĺžený a jeho platnosť sa mala skončiť koncom marca; teraz po novom platí až do septembra. Niektoré z týchto vozidiel sú už dva roky na cestách v Nemecku.

Teoreticky musí mať zahraničné vozidlo, ktoré jazdí v Nemecku dlhšie ako tri mesiace, poistenie zodpovednosti za škodu. Platí to aj pre Ukrajincov. Pri takomto poistení zodpovednosti sú dve možnosti: buď sa uzatvorí na hraniciach s platnosťou maximálne jeden rok, alebo sa uzavrie v domovskej krajine v rámci predpisov o „zelenej karte“. To je Ukrajincom online už dávno možné.

Jediným problémom je, že najmä na Ukrajine nie je zaručené, že takéto dokumenty majú nejaké prepojenie na poisťovňu, ktorá v prípade núdze skutočne uhradí škody. Koniec koncov, Ukrajina je známa ako krajina, kde si môžete kúpiť v podstate čokoľvek, vrátane orgánov, bábätiek a prezidentov. V nemeckých médiách sa rozšírenie regulácie prezentuje ako úplne bezproblémové po tom, čo sú všetky vozidlá riadne poistené.

V praxi to však môže znamenať, že nie sú, pretože druhá strana neexistuje alebo nie je solventná. V takom prípade prípadná nemecká obeť nehody nezostane bez nákladov. 

Ešte prekvapivejšie ako pretrvávajúca dobrá vôľa voči poisťovniam je, že predĺženie výnimky oslobodzuje ukrajinských majiteľov vozidiel aj od vykonávania všeobecnej kontroly, ktorá by sa inak vyžadovala pre vozidlá, ktoré už boli v Nemecku dva roky.

S ukrajinskými autami je problém aj u nás na Slovensku

Autá s ukrajinskými ŠPZ často nedostávajú pokuty. Výhoda pre porušovateľov predpisov spočíva v tom, že slovenská polícia sa v prípade ukrajinských ŠPZ na aute často nedopátra k majiteľovi vozidla, ktorému by za bežných okolností doručila pokutu.

Do krajín EÚ vrátane Slovenska sa pritom od vypuknutia vojny na Ukrajiny presunulo mnoho áut práve na ukrajinských ŠPZkách – spolu s ich majiteľmi. Dodržiavanie predpisov vymáha aj slovenská polícia čoraz viac prostredníctvom systému objektívnej zodpovednosti. To znamená, že pokutu neplatí vodič priamo na mieste, ale je doručená vlastníkovi, resp. držiteľovi auta poštou. Takže v praxi je pre políciu problém pokutovať takýchto vodičov v prípade, že ich nezastavia priamo na mieste.

Česko na situáciu medzičasom zareagovalo. Tam od nového roka zaviedli povinný register pre autá s ukrajinským evidenčným číslom vozidla.

Dotknutí motoristi sa tak musia bezplatne zaregistrovať do centralizovanej databázy, v opačnom prípade hrozí pokuta do výšky zhruba 1 200 eur. Táto povinnosť sa vzťahuje na obyvateľov z Ukrajiny, ktorí získajú víza, prípadne takzvanú dočasnú ochranu a budú sa teda zdržiavať na území u našich susedov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Privilegien für ukrainische Autofahrer verlängert, de.rt.com, 30.03.2024
(2) Peter STEIGAUF: Skrytá výhoda pre porušovateľov predpisov. Autá s ukrajinskými ŠPZ často nedostávajú pokuty, topspeed.sk, 25.10.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár