Výskum vakcíny AstraZeneca pozastavený

Zdroj: AstraZeneca

Testovanie vakcíny na COVID-19 spoločnosti AstraZeneca, ktorá spolupracuje s Oxfordskou univerzitou, bolo pozastavené pre podozrenie na závažnú nežiaducu reakciu u účastníka vo Veľkej Británii. Hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca uviedla, že „štandardný proces kontroly spoločnosti pozastavil očkovanie, aby došlo ku kontrole bezpečnostných údajov“. Klinické zdržania nie sú nezvyčajné a nie je jasné, ako dlho môžu trvať. V súčasnosti je vakcína v 3. štádiu testovania. V hre je deväť kandidátov na vakcínu.

Podľa informácií z rôznych medzinárodných médií by chorobou, spojenou s touto „nežiaducou reakciou“ mala byť priečna myelitída . Stále však nie je známe, či výskyt tejto patológie bol spôsobený dávkou aplikovanou v testoch. Čo je to priečna myelitída? Podľa Mayo Clinic v Spojených štátoch je to neurologická porucha, ktorá napáda miechu a „často poškodzuje izolačný materiál, ktorý pokrýva vlákna nervových buniek (myelín)“. Okrem toho „prerušuje signály, ktoré nervy miechy vysielajú do celého tela. To môže spôsobiť bolesť, svalovú slabosť, ochrnutie, senzorické problémy alebo dysfunkciu močového mechúra a čriev “. Ľudia, u ktorých sa rozvinie táto choroba, môžu zostať značne telesne postihnutí.

Vedci teraz hľadajú podobné prípady nežiaducich reakcií prehľadávaním databáz. Spoločnosť AstraZeneca začala 3. fázu testovania v USA koncom augusta. Podľa vládneho registra Clinicaltrials.gov, výskum prebieha na 62 miestach po celej krajine. Predtým sa výskum realizoval vo Veľkej Británii, Brazílii a Južnej Afrike. Existuje celý rad rôznych reakcií – príznaky vyžadujúce hospitalizáciu, život ohrozujúce ochorenie alebo dokonca smrť. Taktiež nebolo okamžite jasné, aký závažný môže byť tento nepriaznivý jav.

Štúdia 1. fázy publikovaná v júli uviedla, že asi 60% z 1 000 účastníkov vakcínačného programu malo vedľajšie účinky. Všetky vedľajšie účinky, ktoré zahŕňali horúčku, bolesti hlavy, bolesti svalov a reakcie v mieste vpichu, sa považovali za mierne alebo stredne závažné. Tretia fáza v USA má za cieľ zaregistrovať 30 000 účastníkov na 80 miestach po celej krajine.

Vo vyhlásení spoločnosti AstraZeneca hovorkyňa Meixellová poznamenala: “Pri veľkých testoch sa choroby môžu vyskytnúť náhodne, ale musia byť nezávisle a podrobne preverené. Urýchlene pracujeme na preskúmaní tohto incidentu, aby sme minimalizovali potenciálne dôsledky na časový plán testov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. AstraZeneca Covid-19 vaccine study put on hold due to suspected adverse reaction in participant in the U.K., statnews.com, 8.9.2020

2. ¿Qué es la mielitis transversa?: La enfermedad que detuvo los ensayos de la vacuna de Oxford, www.atv.pe, 9.9.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply