Výsledky „koronablokády“ v USA: viac uzavreté štáty mali väčšiu úmrtnosť

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : Shutterstock

Zatvorené školy, nariadenie „zostaň doma“ (#stayhome), zatvorené obchody, zákaz nevyhnutných chirurgických zákrokov, spoločenských udalostí, letov a okamžité uplatňovanie núdzového stavu. To všetko sa od polovice marca dialo náhle, v priebehu niekoľkých dní a bolo šokom pre ľudí, ktorí považovali svoje osobné slobody a práva za samozrejmosť.

Napriek obrovskému tlaku z Washingtonu sa osem štátov rozhodlo nezablokovať spoločnosť úplne ale jemnejším spôsobom: Južná Dakota, Severná Dakota, Južná Karolína, Wyoming, Utah, Arkansas, Iowa a Nebraska.

Po sto dňoch je možné predbežne analyzovať výsledky blokád v porovnaní so stavom voľného a slobodného pohybu. Americký inštitút pre ekonomický výskum (AIER – The American Institute for Economic Research) už publikoval dôkazy o tom, že uzamknuté štáty vykazujú vyššiu mieru nezamestnanosti. The Sentinel, nezisková spravodajská odnož Kansas Policy Institute, potvrdzuje tento výskum oznámením nasledujúcich údajov: v zablokovaných štátoch je miera nezamestnanosti všeobecne 13,2%, zatiaľ čo v otvorených štátoch je miera nezamestnanosti 7,8%.

Ale táto lepšia ekonomická výkonnosť zrejme prišla na úkor zdravia, nie? Pokiaľ ide o zdravie, uzamknuté štáty mali takmer štvornásobnú úmrtnosť na COVID-19. Výsledok nedokazuje, že voľne ponechaná spoločnosť nevyhnutne zapríčinila dobré čísla, ale určite by mal viesť k spochybneniu myšlienky, že „je potrebné uzamknúť spoločnosť, inak všetci pomrieme.“

Pre istotu je nutné uviesť, že prítomných môže byť mnoho zmierňujúcich faktorov. Otvorené štáty mohli mať menej dlhodobých zdravotníckych zariadení, v ktorých bývajú ľudia s nízkou očakávanou dĺžkou života, čo v každom štáte predstavovalo zhruba polovicu všetkých úmrtí na COVID-19. V skutočnosti, „počet úmrtí v 1,7%-nej skupine obyvateľstva bol vyšší ako úmrtia ostatných 98,3%.“ Hustota obyvateľstva medzi štátmi sa líši a môže to byť vysvetľujúca premenná. V otvorených štátoch takisto chýbali guvernéri, ktorí by nariadili opatrovateľským ústavom akceptovať aktívnych pacientov na koronavírus.

Rutinným tvrdením v médiách je, že ľudia, ktorí sú proti blokáde, vyvyšujú slobodu a bohatstvo nad bezpečnosť a zdravie. Ako však vidno z čistého skúmania výsledkov, otvorené štáty zažili menšie ekonomické škody a menej bolesti zo samotného ochorenia.

Vidíme zúfalé pokusy politikov, predstaviteľov verejného zdravotníctva a mediálnych komentátorov ospravedlňovať a potvrdzovať správnosť blokád spoločnosti, zákazov cestovania a takmer univerzálnej karantény v Spojených štátoch, čo je v rozpore s každým princípom, ktorý Amerika oslavuje v občianskej kultúre.

S príchodom dôkazov o tom, že blokády neboli ani ekonomicky, ani medicínsky účinné, bude pre obhajcov blokád čoraz ťažšie zhromažďovať dôkazy, aby presvedčili verejnosť, že izolácia spoločnosti, ničenie podnikov a sociálnych inštitúcií stála za to.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : Again, What Were the Benefits of Locking Down?; autor: Edward Peter Stringham; The American Institute for Economic Research, 25.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár