Výstup na Devín – hradisko Slovanov

· Čas čítania: 3 min.
Foto: RS

Na sviatok svätého Juraja sa pred 182 rokmi, v nedeľu 24. apríla 1836 štúrovci vybrali tajne na Devín. Prišli: Jaroslav Bórik, Janko Bysterský, Timotej Cochius, Pavol Čendekovič, Benjamín Červenák, Drahotín Frndák, Gustáv Grossmann, Jozef Miloslav Hurban, Pavol Košacký, Daniel Krnúch, Ján Maróthy, Ján Mayer, Ladislav Paulíny, Drahotín Rafanides, August Horislav Škultéty, Ľudovít Štúr a Jonáš Záborský. Všetci boli v tom čase veľmi mladí, Štúr mal iba dvadsať rokov.

Bol však presvedčený, že „… história je pre národ tým, čím je svedomie pre človeka.“  A pre svoje národné snahy bol v ustavičnom podozrení. Veď, na Devíne chcel obnoviť pamiatku slovenskej samostatnosti a vzdať hold slovanskej vzájomnosti. Dnešným slovníkom sorošovského propagandistu Smatanu (ktorý má dnes meniny): „šíril kremeľskú propagandu“. Sorošovské mimovládky by boli najradšej, keby bol Štúr v podobe „zaprdeného antisemitu“ zmizol z dejín. Ale, jeho postavenie a úloha v dejinách boli iné, takže o tomto revolucionárovi píšeme aj v májovom čísle časopisu Zem a vek.

Devätnáste storočie prinieslo na územie terajšieho Slovenska vlnu národného obrodenia. Zvlášť v období silnejúcich protislovanských snáh a stupňujúceho sa kultúrneho i štátneho útlaku zo strany uhorskej vlády. Z dejín sme sa evidentne nepoučili, preto podobná situácia panuje aj dnes.

Občianske združenie Slavica z Nitry zorganizovalo dnes výstup na Devín. K jej členom sa pridali členovia Matice slovenskej, spolku Slovanské zjednotenie a obroda z Krymu, redaktori Zem a vek a Hlavných správ, teda panslavisti nielen zo Slovenska, ale aj z Moravy, Ruska, Srbska, Chorvátska, Kazachstanu a ďalších bratských štátov. Pridali sa k nim aj členovia motoklubu Noční vlci. Dohodli sa na programe sadenia líp slovanského priateľstva, ktoré sa začne 1. mája v bieloruských mestách Brest a Pinsk a bude  pokračovať naprieč Európou až po Berlín.

Prerokovali program Všeslovanského zjazdu, ktorý sa bude konať v júni tohto roku v Prahe a tiež cestu na Krym, ku ktorému má byť 9. mája dokončený most cez Kerčský prieliv. Študenti z krajín bývalého ZSSR už tradične, ako to robia každý rok, zakopali do zeme fľašu vodky a vyhľadali a vykopali tú, ktorú tam nechali pred rokom.

Účastníci si po vzore štúrovcov pridali k svojmu menu stredné slovanské meno. Akademik Michail Dronov z Moskvy, oblečený v dobovom kostýme, ktorý mu zapožičala Matica slovenská, opásaný mečom, prijal meno Miloslav.

Stretnutie na Devíne ukončili účastníci zaspievaním si všeslovanskej hymny Hej, Slovania.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár