Vývojari vakcíny proti koronavírusu nemajú dosť nakazených ľudí

zdroj : Shutterstock

Špičkové tímy, ktoré sa ponáhľajú vyvinúť vakcínu proti koronavírusu, upozorňujú vlády, zdravotníckych predstaviteľov a akcionárov, že môžu mať veľký problém: Výskyt choroby v krajinách je príliš nízky na to, aby mohli otestovať čo najskôr, či ich vakcíny sú účinné.

Vedúci výskumnej skupiny z Oxfordskej univerzity, ktorá je jednou z tých, čo sa dostali najďalej v oblasti testovania na ľuďoch, pripúšťa, že realita je paradoxná, ba priam „bizarná“ – uviedol, že klesajúci počet prípadov nakazených koronavírusom môže byť jednou z veľkých prekážok, ktorým vývojári vakcíny čelia v globálnom boji proti vírusu.

Napriek tomu, že na celom svete sa objavujú nové prípady, miera prenosu nákazy klesá – či už v Británii, Číne, mnohých najťažšie postihnutých regiónoch Spojených štátov – troch krajinách, v ktorých sú experimentálne vakcíny pripravené na rozsiahle testovanie na ľuďoch v júni, júli a auguste.

Klesajúci počet nových infekcií v bývalých „horúcich miestach“ je, samozrejme, dobrá správa. Vývojári vakcín však potrebujú dostatočný počet infikovaných ľudí so symptómami a bez príznakov, ktoré cirkulujú v bežnej populácii – na uliciach, na pracoviskách, na klinikách – na testovanie, či vakcína chráni dobrovoľníkov, ktorí sú vystavení vírusu.

Ak nie je veľa šancí, že sa dobrovoľníci stretnú s niekým, kto má vírus, výskumníci budú musieť rozšíriť svoje úsilie a prípadne prenasledovať ohniská v iných krajinách, čo oneskorí vyhliadky na úspešnú vakcínu.

Pascal Soriot, generálny riaditeľ spoločnosti AstraZeneca – britsko-švédskej firmy, ktorá uzavrela partnerstvo so skupinou University of Oxford a dostala od vlády USA 1,2 miliardy dolárov na vývoj vakcíny – na nedávnom brífingu uviedol, že trajektória transmisie vytvorila nový druh časového tlaku.

Teraz si myslím, že problém, ktorý budeme mať všetci, je boj proti času, pretože vidíme, že sa výskyt choroby v Európe zmenšuje,“ povedal Soriot. „Čoskoro bude intenzita ochorenia nízka a bude zložité zmerať účinnosť pri pokusoch s vakcínami.“

Adrian Hill, riaditeľ Jennerovho inštitútu v Oxforde, povedal novinám Sunday Telegraph, že jeho tím je „v závode s časom“. Hill, ktorý je jedným z vedúcich leadrov Oxfordského výskumu, povedal: „Sme v bizarnej situácii, keď chceme, aby Covid tu bol ešte aspoň chvíľu. Avšak výskyt nových prípadov klesá.” Výskumná skupina Oxfordu sa predtým chválila, že má 80% nádej vyvinúť do septembra účinnú vakcínu. Hill povedal, že ťažkosti s testovaním vakcíny v Británii v tomto časovom rámci znižujú šancu na úspech na 50%.

V Spojených štátoch sa Trumpova administratíva zaviazala, že bude pokračovať vo vývoji vakcíny a do konca roka bude mať niečo pripravené. Získanie schválenia na použitie v Spojených štátoch si bude vyžadovať rozsiahle štúdie, ktoré sa uskutočnia v priebehu niekoľkých mesiacov – dostatočne dlho na to, aby vedci zistili, či ľudia náhodne pridelení na podanie experimentálnej vakcíny sa nakazia podstatne menej často ako ľudia, ktorí dostávajú placebo.

Anthony S. Fauci, riaditeľ Národného ústavu pre alergiu a infekčné choroby, uviedol, že do pokusov sa zapojí 30 000 dobrovoľníkov a aby vedci mohli posúdiť, ako dobre očkovacia látka funguje, musia vidieť, že najmenej 100 z nich je chorých. Ak v okolí nie je dostatok výskytu vírusu, môže byť ťažké dosiahnuť tento cieľ.

Británia má najvyšší počet úmrtí na koronavírus v Európe, ale počet nových prípadov sa tu rýchlo zmenšuje. John McCauley, riaditeľ svetového centra chrípky pri inštitúte Francis Crick Institute v Londýne si predstavoval, že zdraví dobrovoľníci, ktorí budú chodiť po Londýne, sa nemusia stretnúť s infikovanými jedincami. Hlavné mesto zaznamenalo denne niekoľko sto nových prípadov, ale to je v meste s takmer 9 miliónmi obyvateľov.

David Heymann, špecialista na infekčné choroby na Londýnskej škole hygieny a tropického lekárstva, poznamenal, že testy s očkovaním sú obzvlášť ťažké, keď sú ľudia v karanténe. Napríklad dobrovoľníci, ktorým bude v Británii podaná dávka vakcíny, budú povinní – rovnako ako všetci ostatní – nosiť masky vo verejnej doprave, pokračovať v spoločenskom dištancovaní, pracovať podľa možnosti z domu a vyhýbať sa zhromažďovaniu viac ako šiestich ľudí.

Sarah Gilbert, jedna z vedúcich výskumných pracovníčok Oxfordskej skupiny navrhla, aby sa opatrenia na uzamknutie uvoľnili a prenos v Británii sa môže znova zvýšiť, čo poskytne viac príležitostí na testovanie vakcíny, keď sa ľudia pohybujú vo svojom každodennom živote. Iné krajiny v Európe však od uvoľnenia blokovania zatiaľ nezaznamenali žiadne výrazné zvýšenie výskytu prípadov koronavírusu.

V prípade, že výskyt vírusu bude naďalej klesať, vedci z Oxfordu hľadajú aj skúšobné miesta mimo Británie a Európy. Minulý týždeň dostali povolenie od brazílskeho regulačného orgánu pre zdravie, kde sa vírus neustále šíri, aby tam uskutočnili testovanie na 2000 dobrovoľníkoch.

V Číne, kde najmenej päť skupín vyvíja vakcíny, klesajúci počet hlásených infekcií podnietil vedcov, aby presunuli testovania ich vakcín na Filipíny a inde.

Problematike vakcíny proti koronavírusu sa podrobne venujeme v júlovom čísle Zem&Vek.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Coronavirus vaccine developers have a ‘bizarre’ problem. There’s not enough sick people, The Washington Post, 10. 6. 2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply