Vzájomné útoky v okolí Bachmutu, slučka okolo Avdejevky sa sťahuje

Foto: Strana.ua

Boje na Donbase pokračujú a ukrajinské média, okrem frontového spravodajstva, sa venujú aj iným témam. Domáci analytici a úradníci včera, napríklad, živo diskutovali o tom, čo znamená, že Biely dom odmietol vysvetliť, či sa prijmú nejaké opatrenia proti Ukrajine, ak sa potvrdí jej účasť na diverziách a na „Severných prúdoch.“. „Túto otázku položili novinári na brífingu zástupcovi Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johnovi Kirbymu, ale odmietol na ňu odpovedať. Podľa Kirbyho, nechce predbiehať výsledky vyšetrovania výbuchov potrubí a nechystá sa špekulovať o tom, aké budú výsledky. „Zameriavame sa na to, aby Ukrajina dostala to, čo potrebuje. A teraz hovoríme o kritických potrebách,“ citovali Kirbyho ukrajinské média.

Už ráno informovali, že čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval do Spojených štátov prvýkrát po šiestich rokoch. „Agentúra Reuters uvádza, že sa má v stredu ráno stretnúť s americkým prezidentom Joeom Bidenom v San Franciscu a potom sa zúčastniť každoročného samitu Ázijsko-Tichomorského fóra hospodárskej spolupráce (APEC). Toto stretnutie bude prvým osobným stretnutím vedúcich predstaviteľov Číny a Spojených štátov. Bidenova administratíva to označila za príležitosť znížiť trenie v tom, čo mnohí považujú za najnebezpečnejšiu rivalitu na svete,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.

Vojenskí analytici upozornili na to, že ruská armáda postúpila na železničnú trať na severe Avdejevky, ktorej zajatie môže skomplikovať zásobovanie ukrajinskej skupiny a civilistov v meste. „Nemecký Bild prízvukuje, že Ruskej federácii sa tiež postupne darí dobíjať Stepovo (Petrovskoje) západne od železničnej trate. Uvádza sa, že Rusi trpia obrovskými stratami, ale stále postupujú. Bild porovnáva túto ofenzívu s bitkou o Bachmut, kde Ruská federácia stratila až 20 tisíc ľudí, ale predsa dobyla úplne zničené mesto. V okolí Avdejevky Bild  odhaduje straty Ruskej federácie na 3 tisíc ľudí. Rusi postupujú cez mínové polia a pod neustálou paľbou,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Poukázali aj na to, že ruská armáda dostáva každý mesiac v priemere trikrát viac tankov, bojových vozidiel pechoty, samohybného delostrelectva a inej vojenskej techniky, ako ukrajinská armáda. „Takúto infografiku, založenú na otvorených údajoch, zverejňuje novinár Vladimír Dacenko. Podľa týchto údajov, armády za posledných 10 mesiacov vojny dostali: ukrajinská – 28 tankov mesačne, zatiaľ čo Ruská federácia – 100, ukrajinská 35 BMP/BTR, ruská – 100, samohybné delostrelectvo: ukrajinská – 7, ruská – 50, konvenčné delostrelectvo: ruská – 13, ruská vyše 200,“ vymenovali vojenskí analytici.

Reaktívne systémy salvovej paľby Ukrajina prestala dostávať vôbec, zatiaľ čo Ruská federácia dostáva viac ako 23 systémov mesačne. Ukrajina dostane desiatky rakiet, Ruská federácia ich vyrobí viac ako 2 tisíc. V dodávke granátov je prevaha vyše dvojnásobná. „Vo všeobecnosti vidíme, že úsilie Západu dodávať ťažké zbrane v prvom roku bolo oveľa väčšie a dosiahlo vrchol v januári až februári 2023. Ďalšie dodávky zbraní na Ukrajinu čelili dvom hlavným problémom: nedostatku jasnej stratégie na podporu Ukrajiny po začiatku protiofenzívy; blokovanie financovania v dôsledku politických procesov v krajinách,“ píše Dacenko. Hlavnou výhodou Ruskej federácie zostáva letecká prevaha, Ukrajina má výhodu v diaľkovom delostrelectve,“ citovali Dacenka ukrajinskí analytici.

Ukrajinské média prízvukovali, že na poľsko-ukrajinskej hranici vznikli konflikty medzi ukrajinskými a poľskými dopravcami, ktorí zaviedli blokádu. „Na webe sa objavilo video takéhoto konfliktu. Ukrajinec požaduje, aby ho pustili domov, Poliaci doňho zapárajú, že  údajne hovorí po rusky a prečo nebojuje na fronte. Aj keď muž hovorí ukrajinsky. Ukrajinec sa ich pýta, či ich činnosť sponzorovala Ruská federácia. Ako sme uviedli, kvôli tejto blokáde sa ceny za dodávku tovaru z Poľska na Ukrajinu strojnásobili,“ podčiarkli ukrajinskí hospodárski analytici.

Poukázali aj na to, že Európska komisia revidovala svoju prognózu dynamiky ruského HDP do konca roku 2023. „Ak sa predtým očakávalo, že klesne o 0,9%, teraz sa predpokladá rast o 2%. Uvádza sa to v jesennej hospodárskej prognóze Európskej komisie. V rokoch 2024 a 2025 sa každoročne predpokladá rast o 1,6%. „Rusku sa podarilo presmerovať väčšinu svojho vývozu, najmä komodít, do Číny, Indie a ďalších krajín. Dobrovoľné zníženie produkcie ropy a ťažkosti pri nahradení stratených európskych trhov s plynom však obmedzia oživenie vývozu v druhej polovici roka. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že reálny HDP krajiny vzrastie o 2% v roku 2023,“ uvádza sa v dokumente. Predpokladá sa tiež pokles inflácie. Wall Street Journal napísal, že príjmy do rozpočtu Ruskej federácie z predaja plynu a ropy v októbri sa v porovnaní so septembrom zdvojnásobili. Cenový strop, stanovený krajinami G7,  sa v skutočnosti nedodržiava,“ podčiarkli ukrajinskí hospodárski analytici.

A všimli si aj to, že slovenskí dopravcovia hrozia, že sa pripoja k poľskej blokáde ukrajinských nákladných vozidiel. „Vodiči zo Slovenska podporili svojich poľských kolegov po tom, čo bol v noci 12. novembra obmedzený pohyb nákladnej dopravy na východnej hranici Slovenska z dôvodu nárastu nákladnej dopravy. Pred niekoľkými kontrolnými bodmi sa tam vytvorili dopravné zápchy. Ukrajinci stoja v kolónach niekoľko dní. Únia cestných dopravcov Slovenska (UNAS) požaduje od Európskej komisie vrátenie povolenia na komerčnú dopravu v rámci EÚ,“ vysvetlili hospodárski analytici.

Ak to Európska komisia pre dopravu neurobí, potom je UNAS pripravená okamžite podporiť poľských dopravcov na hraniciach a zablokovať hraničný priechod pre ukrajinských dopravcov zo slovenskej strany,“ uviedol zástupca UNAS. Podľa výpočtov Slovákov, sa za posledný rok a pol vojny zvýšila doprava ukrajinských nákladných vozidiel asi o 600-800%, keď Brusel kvôli blokáde ukrajinských námorných prístavov zrušil povoľovaciu požiadavku pre Ukrajincov. Slováci tvrdia, že to vytvára podmienky pre početné porušenia: nelegálne prestupovanie, technickú nedbanlivosť vozidiel a podvody s tachografmi,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Podvečer oznámili ďalšiu „peremogu“: Brusel schválil 12. balík protiruských sankcií. „Šéf európskej diplomacie Josep Borrell a Európska komisia predložili členským štátom EÚ návrh na dvanásty balík sankcií voči Rusku. Informuje o tom webová stránka Európskej služby pre vonkajšie vzťahy. Návrh stanovuje uloženie sankcií voči viac ako 120 fyzickým a právnickým osobám za ich úlohu pri podkopávaní suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ide o predstaviteľov vojenského, obranného a IT sektora Ruskej federácie, ako aj o „ďalších dôležitých hospodárskych subjektoch,“ vysvetlili politológovia.

Dodali, že dokument, okrem toho, uvádza „potrebu potrestať osoby zapojené do volieb na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny Ruskom, ktoré sú zodpovedné za nútenú „prevýchovu“ ukrajinských detí, ako aj tie, ktoré súvisia so šírením dezinformácií a propagandy Ruskej federácie. Okrem toho, Európska komisia navrhuje zaviesť nové zákazy dovozu a vývozu, ako aj opatrenia, zamerané na posilnenie stropu cien ropy a boj proti vyhýbaniu sa sankciám Európskej únie,“ poznamenali ukrajinskí analytici.

Prezentovali aj postoj Ruska, ktoré nesúhlasí so začlenením Ukrajiny do NATO a to rýchlo a za „zvýhodnených podmienok“, a Moskva so vstupom Ukrajiny do NATO nesúhlasí za žiadnych podmienok. „Rusko považuje vstup Ukrajiny do NATO v akejkoľvek forme, vrátane čiastočnej, za neprijateľný. Uviedla to tlačová tajomníčka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. Vyjadrila sa k slovám bývalého generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena, ktorý navrhol myšlienku „čiastočného členstva“ Ukrajiny v NATO. „Neustále vysvetľujeme náš postoj k vstupu Ukrajiny do NATO. Po častiach alebo bez akýchkoľvek častí, v akejkoľvek forme, je vstup Ukrajiny do Atlantickej aliancie pre Rusko neprijateľný,“ citovali Zacharovovú ukrajinské média.

Nuž, a príbeh o včerajšom dianí na Ukrajine by sme chceli zavŕšiť optimistickou správou o tom, že v hlavnom meste Kyjeve nezabúdajú ani na nás, hriešnych, a pán prezident Zelenský pred niekoľkými hodinami mal krátku telefonickú debatu s pani prezidentkou Čaputovou. Veľmi dobre si rozumejú, holúbkovia…

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský v stredu telefonoval so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Mal som telefonický rozhovor s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputovou. Poďakoval som sa jej za vysoké hodnotenie nášho pokroku, pokiaľ ide o začatie prístupových rokovaní s EÚ. Vyzdvihol som tiež účasť zástupcu Slovenska na stretnutí poradcov o implementácii „Vzorca mieru,“ napísal Zelenský v telegramovom kanáli. Strany diskutovali aj o výzvach, ktorým bude čeliť Ukrajina v oblasti energetickej bezpečnosti túto zimu, a o pokračovaní ukrajinsko-slovenskej spolupráce na ekonomickej ceste,“ konštatovali ukrajinské média.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 630-й день войны в Украине. Главные новости 15 ноября. Обновляется, Страна, 15.11.2023
 2. Что происходит на фронте 15 ноября. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 15.11.2023
 3. В Белом доме не стали называть меры против Киева в случае его причастности к подрыву “Северных потоков”, Страна, 15.11.2023
 4. Який ще компроміс з Росією: Подоляк жорстко облаяв “голубів миру” на Заході, UNIAN, 15.11.2023
 5. Затяжні вильоти МіГ-31К: експерт припустив, до чого готується РФ, UNIAN, 15.11.2023
 6. ЗСУ завдали ударів по об’єктах окупантів на лівому березі Херсонської області: карта, ZN.UA, 15.11.2023
 7. В “Українській бронетехніці” розповіли про вітчизняне виробництво мінометів, ZN.UA, 15.11.2023
 8. Німеччина, Польща та Чехія: у ЄС змінюють програми допомоги українцям, Vesti.UA, 15.11.2023
 9. Бюджет-2024: на ЗСУ виділять на 620 млрд грн менше, ніж цього року, Vesti.UA, 15.11.2023
 10. “Ми чекаємо на ЗСУ!”: партизани розгорнули український прапор в окупованому Росією Криму, Kyiv Post, 15.11.2023
 11. Росіяни готуються до “виборів президента РФ” на окупованій частині Запоріжжя – Федоров, Kyiv Post, 15.11.2023
 12. Як Росія будує завод з виробництва “шахедів”: з’явились оновлені супутникові знімки, Апостроф, 15.11.2023
 13. Загинули рятувальники, що гасили пожежу: росіяни вдруге атакували село біля Запоріжжя, фото, Апостроф, 15.11.2023
 14. На Бахмутському напрямку Сили оборони за добу знищили 11 ворожих артсистем, Ukrinform, 15.11.2023
 15. Ворог обстріляв із важкої артилерії громаду на Дніпропетровщині, Ukrinform, 15.11.2023
 16. Ми відбиваємо позиції, а ворог їх штурмує: сержант про ситуацію на південь від Бахмута, Espreso.TV, 15.11.2023
 17. Rheinmetall передасть ЗСУ найсучасніші авіадесантні тактичні машини Caracal, Espreso.TV, 15.11.2023
 18. Перевізники в Словаччині слідом за поляками погрожують Україні блокадою кордону: що відомо, Obozrevatel, 15.11.2023
 19. Українські правоохоронці ліквідували канал постачання з ЄС до Росії компонентів для ударних дронів: усі подробиці, Obozrevatel, 15.11.2023
 20. Експерт пояснив, чого хочуть домогтися США та Китай під час переговорів Байдена та Сі Цзіньпіна, New voice.ua, 15.11.2023
 21. У районі Куп’янська росіяни перегрупувалися і намагаються наступати з кількох напрямків — ЗСУ, New voice.ua, 15.11.2023
 22. Бійці ЗСУ отримають від Rheinmetall авіадесантні машини Caracal, Слово і Діло, 15.11.2023
 23. Посол у США пояснила, чому Конгрес не включив допомогу Україні до тимчасового бюджету, Слово і Діло, 15.11.2023
 24. Боррель представив свої пропозиції щодо 12-го пакету санкцій ЄС проти Росії, РБК-Україна, 15.11.2023
 25. Повітряна тривога через МіГ. Українці обговорюють, чи треба “зупиняти” міста, РБК-Україна, 15.11.2023
 26. Чому треба звернути увагу на нові знімки заводу РФ по виробництву Shahed-136, Діфенс Експрес, 15.11.2023
 27. Скільки часу необхідно чекати на AH-64E Apache Guardian, якщо навіть є декілька мільярдів доларів на них, Діфенс Експрес, 15.11.2023
 28. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 15.11.2023
 29. Росіяни наступають на Куп’янськ з кількох напрямків – ЗСУ, Корреспондент.net, 15.11.2023
 30. Сили оборони знищили склад боєприпасів росіян та засіб ППО – Генштаб, Українська правда, 15.11.2023
 31. Штайнмаєр заявив, що Путін не дочекається, аби Німеччина забула про Україну, Українська правда, 15.11.2023
 32. На бахмутському напрямку “врожайний” день на ворожі артсистеми, Інтерфакс-Україна, 15.11.2023
 33. Зеленський і Чапутова обговорили енергетичні ризики та продовження економічної співпраці, Інтерфакс-Україна, 15.11.2023
 34. Чехія заморозить усі державні активи Росії на своїй території – голова МЗС, Європейська правда, 15.11.2023
 35. Україна після війни здатна плавно вступити в ЄС, як її західні сусідки – дослідження, Європейська правда, 15.11.2023
 36. Українці вимагають скасувати довгі тривоги через зльоти МІГів, бо дорого для економіки: що про це кажуть військові, Інформатор Україна, 15.11.2023
 37. Європейський союз офіційно погодив 12-й пакет санкцій проти росії: кого з росіян покарають європейці, Інформатор Україна, 15.11.2023
 38. Із фальшивих акаунтів адвоката Лаври вивідують інформацію в єпархіях УПЦ, Союз православних журналістів, 15.11.2023
 39. За межами України діють понад 70 громад УПЦ, Союз православних журналістів, 15.11.2023
 40. Угорщина закликає переглянути політику ЄС щодо України, це створює ґрунт для суперечок – Reuters, UNN, 15.11.2023
 41. путін хоче, щоб світ забув про Україну, але цього не буде – Штайнмаєр, UNN, 15.11.2023
 42. В Україні заблокували постачання мікрочипів з ЄС до РФ для Shahed-136 і Mohajer-6 (відео), Focus, 15.11.2023
 43. Нові цілі для ATACMS. Навіщо Росія будує залізницю з Ростова в Крим (Карта), Focus, 15.11.2023
 44. Військовий експерт пояснив, чим для Україні цінні німецькі Gepard, TSN.ua, 15.11.2023
 45. Операція на лівому березі Дніпра Херсонщини: що відомо про плацдарм ЗСУ, TSN.ua, 15.11.2023
 46. Біля Авдіївського коксохіму окупанти потрапляють у вогняні капкани: огляд фронту від Світана, 24 канал, 15.11.2023
 47. Скальпельна робота: як танки Leopard допомагають ЗСУ на полі бою, 24 канал, 15.11.2023
 48. Неизвестный дрон атаковал пороховой завод в Тамбовской области РФ, — СМИ, Українські Новини, 15.11.2023
 49. Евросоюз согласовал 12-й пакет санкций против России, Українські Новини, 15.11.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply