Vzdať sa našej suverenity bez referenda by bolo protiústavné

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Na verejnosť sa dostala verzia obrannej zmluvy s USA, ktorá síce nemusí byť relevantná, no ak by sa stala realitou, máme dôvod obávať sa o suverenitu nášho štátu. Podľa Štefana Harabina by bolo prijatie takejto zmluvy bez riadneho referenda v rozpore s Ústavou SR.

Kompletné vyjadrenie sudcu Najvyššieho súdu SR k spomínanej verzii je nasledovné:

Po skončení druhej svetovej vojny zostali americké okupačné vojská usadené na Filipínach, v Japonsku a v Nemecku. Sú tam dodnes. Podobne boli ich vojská umiestnené aj v iných štátoch, napríklad na Islande, ktorý nemá vlastnú armádu, alebo vo Francúzsku, odkiaľ museli na základe rozhodnutia prezidenta Charlesa de Gaulla nakoniec odísť do Nemecka. Vzhľadom na to, že ihneď po vojne v roku 1945 bola prijatá Charta OSN, ktorá výrazne obmedzovala prípady prítomnosti cudzích vojsk na území suverénnych štátov, bolo z pohľadu USA a zakladajúcich členov NATO (organizácie založenej v roku 1949) ako prijímajúcich štátov potrebné zmluvne upraviť takéto vzťahy. Preto v roku 1951 vznikla vzorová zmluva o štatúte vojenských síl prítomných na území iného štátu (NATO Status of Forces Agreement, skratka NATO SOFA).

Autor: Štefan Harabin

[plsc_button url=“http://bit.ly/kupit-online-zemavek-jun-2019″ target=“_blank“ color=“green“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]KÚPIŤ ZEM&VEK JÚN 2019[/plsc_button]
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár