Vzniklo Investigatívne centrum Jána Kuciaka, ktoré chce odhaľovať vzťahy medzi zločinom a politikou. A áno, sú v tom aj Sorosove peniaze

· Čas čítania: 4 min.
Arpád Soltész. Foto: Archív

Nový subjekt, ktorý nesie meno Jána Kuciaka, má za cieľ odhaľovať prepojenia domáceho a medzinárodného organizovaného zločinu na politiku a verejné inštitúcie. Investigatívne centrum Jána Kuciaka tvrdí, že je nezávislé, ale funguje za peniaze, ktoré pochádzajú aj od americkej vlády, firmy Google a Georgea Sorosa.

Projekt predstavili novinárom na tlačovej besede predseda správnej rady Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) a editor ICJK Arpád Soltész a ako hosť spolupracovníčka Jána Kuciaka Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku. Členom dozornej rady OZ ICJK bude aj Kuciakov brat Jozef.

Po vražde Jána Kuciaka vznikol v redakcii Aktuality.sk projekt #AllForJan s cieľom odhaľovať korupciu a organizovaný zločin. Organizátori však chceli vytvoriť trvalejšiu platformu. Preto koncom roka 2018 vzniklo občianske združenie novinárov s názvom Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Má byť akýmsi servisom pre redakcie, ktorým má dodávať materiál na články s odhaleniami zaujímavých káuz. Výsledky práce ICJK budú všetkým k dispozícii zadarmo na stránke icjk.sk.

Medzinárodným partnerom ICJK je Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), to je registrované meno americkej neziskovej organizácie Journalism Development Network, Inc., ktorá zastrešuje subjekty vo viac ako tridsiatich krajinách, ktoré sa venujú odhaľovaniu korupcie a organizovaného zločinu. Cez OCCRP sa ICJK, a teda aj slovenskí novinári môžu dostať k informáciám z databáz z celého sveta, za ktoré by inak museli platiť veľké peniaze.

ICJK má byť financované výlučne z darov a grantov cez transparentný účet. Na otázku, či od každého prijmú peniaze, alebo od niekoho nie, Soltész odpovedal: „OCCRP má nejaký Code of Conduct, pravidlá správania, ktoré hovoria, od koho by sme tie peniaze určite nemali prijať. Určite nebudeme prijímať žiadne finančné dary od politických strán alebo veľkých korporácií.“ (OCCRP však funguje napríklad s podporou spoločnosti Google, nájdete to na ich stránke  – pozn. red.)

Rátame skôr s menšími individuálnymi darcami a rôznymi nezávislými inštitúciami a určite nebudeme prijímať ani drobné dary od osôb, o ktorých vieme, že sú nejakým spôsobom pochybné, čiže viem si predstaviť množstvo bohatých ľudí na Slovensku, ktorým by sme s poďakovaním peniaze vrátili. Zároveň by sme boli určite veľmi radi, keby nám pán Soros prispel na naše fungovanie, pretože jeho za pochybného nepovažujeme. Ale zatiaľ sa neozval,“ uviedol Soltész. Lenže trochu sa mýli. Pán Soros im totiž na fungovanie prispel, a to dosť podstatne.

Keď si totiž pozriete transparentný účet ICJK: www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK1709000000005151966323 , zistíte, že okrem preklenovacej pôžičky 2000 eur od pána Soltésza tam zatiaľ prišla iba jedna platba, a to 21 862,70 eur od organizácie Journalism Development Network, Inc. A jedným z najvýznamnejších sponzorov tejto organizácie je Sorosova Open Society Foundation (viď link vyššie). A teda peniažky na transparentnom účte Investigatívneho centra Jána Kuciaka sú z významnej časti vlastne od pána Sorosa…

Ale aby sme boli spravodliví, tie peniaze sú tiež od majiteľa Google Sergeja Brina, bratov Rockefellerovcov (Rockefeller Brothers Fund) a ďalších ľudí, fondov a amerických štátnych organizácií ako National Endowment for Democracy, U.S. State Department Bureau of Democracy, Human Rights and Labor, U.S. Agency for International Development (USAID) a pod.

Takže sa môžeme tešiť, že tu bude konečne nezávislý investigatívny subjekt, ktorý vypátra a uvedie na pravú mieru všakovaké reči a obvinenia, ako sú napríklad daňové záležitosti pána prezidenta, pochybné financovanie niektorých nikým nevolených neziskoviek, ktoré zasahujú do slovenskej politiky, atď. Už nebudú musieť novinári sami pátrať po zdrojoch špiny, ale bude tu organizácia, ktorá sama nájde tie správne kauzy a novinárom dodá už hotový materiál, o ktorom bude stačiť už iba napísať, prípadne rovno ho uverejniť. Je to skvelé, či nie?

Autor: Ivan Lehotský

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/vzniklo-investigativne-centrum-jana-kuciaka-ktore-chce-odhalovat-vztahy-medzi-zlocinom-politikou-ano-su-v-tom-aj-sorosove-peniaze/1632422

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár