Washington obviňuje Moskvu z nabúrania sa do serverov SolarWinds, heslo k nim je pritom „voľne dostupné“ na internete

Foto: The Guardian/Brendan McDermid/Reuters

Americké média na základe informácií svojich zdrojov z najvyšších kruhov Bieleho domu a rozviedky uvádzajú, že v najbližších dňoch administratíva Bidena mieni uskutočniť kybernetické útoky na Rusko – na oplátku za útoky na servery spoločnosti SolarWinds. Z tých už USA „tradične“ obviňujú Rusko a prirodzene tiež ako vždy neuvádzajú ani jeden najmenší dôkaz. Zisťuje sa však, že tieto obvinenia sú úplne falošné, pretože heslo spoločnosti SolarWinds bolo dlhšie obdobie fakticky „prístupné pre verejnosť“ a do jej serverov sa mohol nabúrať hociktorý amatér, dokonca školák.

Tejto téme sa venuje analytik Dave DeCamp, ktorý vo svojom článku „Report: USA pripravujú kybernetické ataky proti Rusku kvôli nabúraniu sa do serverov SolarWinds“ /“Report: US Preparing Cyberattack Against Russia Over SolarWinds Hack“/ na známom portály Anti War. Odvoláva sa na informácie New York Times, ktoré uviedli, že prvý útok voči Rusku sa dá očakávať v priebehu troch týždňov. Podľa amerického denníku, útok budú tvoriť „série tajných operácií na ruských sieťach, ktoré by si veľmi dobre mal všimnúť Vladimír Putin, jeho rozviedka a armáda, ale nezbadá to nik iný na svete.“

Zdroje New York Times tiež uviedli, že kybernetický útok bude sprevádzaný ďalšími hospodárskymi sankciami voči Moskve. Pripomenuli, že minulý týždeň „Bidenovci“ už oznámili uvalenie ďalších sankcií na Rusko kvôli Navaľnému. Dave DeCamp podotýka, že pripravovaný kybernetický útok USA voči Moskve sa prezentuje, ako odpoveď na útoky Ruska na servery spoločnosti SolarWinds. Útok hakerov zistili koncom minulého roka a bez dôkazov obvinili Rusko.

„Spojené štáty oficiálne vyhlásili Rusko vinníkom z nabúrania sa do SolarWinds v januári 2021. FBI, NSA, Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť /Cybersecurity and Infrastructure Security Agency/ a centrála riaditeľa Národnej rozviedky /Office of the DNI/ vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že nabúranie sa malo „pravdepodobne, ruský pôvod. Vo vyhlásení neboli uvedené žiadne dôkazy tohto obvinenia,“ zdôrazňuje autor článku. Upozorňuje tiež, že je veľmi ťažké zistiť, kto tento útok uskutočnil, pretože hakeri vedia skryť stopy. Podotýka však, že nabúrať sa do serverov spoločnosti SolarWinds, ako o tom svedčí jej bývalý generálny riaditeľ a expert pre bezpečnosť, mohol hociktorý amatér, pretože heslo bolo dlhšie obdobie fakticky v otvorenom prístupe na internete. Označil to za hrubú chybu v bezpečnostnom systému.

„Po tom, ako nabúranie sa prevalilo, expert pre bezpečnosť počítačových sietí Vinoth Kumar, ktorý konzultoval SolarWinds povedal, že prístupové heslo na server bolo „solarwinds123“. Podľa slov Vinotha Kumara, varoval vedenie spoločnosti, že každý kto chce sa môže na server spoločnosti dostať a to kvôli tak jednoduchému heslu. „Veľmi ľahko to mohol urobiť hociktorý zločinec,“ prízvukoval expert v rozhovore pre agentúru Reuters v decembri 2020“, pripomína autor článku.

Tvrdenie Vinotha Kumara o „detskom“ hesle sa úplne potvrdilo v priebehu zasadnutia v Kongrese vo februári tohto roka. Zistilo sa, že heslo „solarwinds123“ bolo prístupné na internete v priebehu niekoľkých rokov! Prezident spoločnosti SolarWinds Kevin Thompson obvinil istého stážistu, že umiestnil heslo na portály GitHub, ktorý programátori zvyčajne používajú na výmenu informácií, ktoré sa týkajú ich práce. Túto neuveriteľne hrubú chybu potvrdila aj súčasná hlava spoločnosti SolarWinds Sudhakar Ramakrishna, ktorý prezradil, že heslo bolo prístupné na internete ešte od roku 2017.

„Aj keď všetci úplne jasne vedia, že získať prístup k serverom spoločnosti SolarWinds mohol hocikto, americké tajné služby nedokázali vymyslieť nič lepšie, ale vyhlásili, že „pravdepodobne má zodpovednosť Moskva.“ Tak alebo inak, Spojené štáty pripravujú „odvetný“ kybernetický útok proti Rusku“, prizvukuje analytik Dave DeCamp. Odvoláva sa na články v New York Times v ktorých sa uvádza, že podobného „vinníka“ Spojené štáty našli aj v prípade nabúrania sa do serverov spoločnosti Microsoft a ako vtipne prízvukuje autor článku, „za vinníka pre zmenu „vyhlásili“ Čínu“. Prirodzene, tiež bez dôkazov. Podľa zdrojov New York Times, administratíva Bidena pripravuje „odvetné“ kybernetické útoky aj na Čínu.

Nič nové pod slnkom. Rozviedky mnohých západných štátov splietajú pavučiny, ale svetovým lídrom v tom sú bezpochyby rozviedky a politici anglosaských štátov, predovšetkým USA a Spojeného kráľovstva, ktorí sa doslova potápajú v kauzách, ktoré sami vymýšľajú a obviňujú z nich iné štáty. Žeby nemali čo robiť a nedokážu vymyslieť niečo užitočnejšie a zmysluplnejšie?

Zaráža do očí bijúca skutočnosť: kým Anglosasi bez dôkazov obviňujú iné krajiny a neuviedli ani jedno najmenšie odôvodnenie, sami otvorene vyhlasujú, že protiprávne a protizákonne zaútočia na iné štáty. Je to „spravodlivosť na anglosaský spôsob“. Rôznym „transatlantistom“, zástancom „západnej civilizácie“ a slniečkarom, táto skutočnosť vyhovuje.

Ale čo ostatná, drvivá väčšina svetovej spoločnosti? Je bohužiaľ ticho, nevzrušuje sa, nereaguje, neprotestuje, lebo jej sa to zatiaľ netýka. Len aby nebolo neskoro.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Report: US Preparing Cyberattack Against Russia Over SolarWinds Hack, Anti War, 8.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár