Washington požiadal o stretnutie Trump-Putin

Tagged With: , , , Add Comment

Podľa informácii MZ RF Američania požiadali o stretnutie Trump-Putin, čo potvrdili aj štátne zdroje RF. Stretnutie by sa malo uskutočniť v japonskej Osake, kde sa v júni uskutoční stretnutie „ dvadsiatky „ na najvyššej úrovni. Ruské zdroje sa zatiaľ k tejto prosbe nevyjadrili, ale o všetkom sa rozhodne v Soči, kde by ma prísť Mark Pompeo a dohodnúť podrobnosti.

Pre Vladimíra Putina je Mike Pompeo už druhým štátnym tajomníkom Trumpa. Pred ním bol Rex Tillerson, bývalý šéf Exxon Mobil a rytier ruského rádu priateľstva, ktorý sa dostal do Bieleho domu, podľa, zlomyseľnej poznámky ruského prezidenta, iba “do zlej spoločnosti”. Tillerson, za viac ako rok jeho vedenia ministerstva zahraničných vecí prišiel k Putinovi len raz – nie však jeho vinou. Trump bol nútený minimalizovať kontakty s Ruskom kvôli pozadiu americkej politiky – vyšetrovania „ruskej stopy“ v jeho volebnej kampani a voľbách v roku 2016. Pompeo, ktorý už rok pracuje ako štátny tajomník, nikdy predtým nebol v Rusku a donedávna videl Lavrova len raz – po celú dobu, sa ruskými záležitosťami zaoberal hlavne John Bolton, ktorý sa nielen pripravoval na minuloročný summit Putin – Trump v Helsinkách, ale aj na niekoľko stretnutí s „dvojkou“ v ruskej zahraničnej politike Nikolajom Patruševom. A až teraz, po dokončení „ruského prípadu“, nasmeroval Trump Pompea na Rusko. Nastal pokoj a lídri sa môžu stretnúť … Avšak nie celkom pokojne – cesta, ktorá bola dohodnutá narýchlo (bola odsúhlasená len pred týždňom počas stretnutia Pompea s Lavrovom vo Fínsku), bola tiež náhle skrátená. Z dvojdňovej návštevy (Moskva-Soči) sa nakoniec stala jednodňová. Návšteva hlavného mesta bola z programu odstránená rozhodnutím americkej strany: Pompeo musel naliehavo navštíviť Brusel, aby sa pokúsili presvedčiť ministrov zahraničných vecí krajín EÚ, aby sa pripojili k americkému tlaku na Irán. Je to nevďačná a nemožná úloha – ale Trumpov príkaz je príkaz prezidenta …No, všetky ruské stretnutia, najprv s Lavrovom, a potom s Putinom, sa dajú stihnúť za jeden deň. Prezidenti budú môcť položiť kvety k pamätníku a stretnúť sa s americkými podnikateľmi. Môže to znamenať rozmrazenie, rusko-amerických vzťahov. Relatívne, prirodzene – ale na pozadí stále existuje zmrazenie (vynúteného z americkej strany, vzhľadom na všeobecnú geopolitickú situáciu)

Prezidenti budú hovoriť o diskutovaných témach – o KĽDR, Iráne, Venezuele, Ukrajine, o INF a o Sýrii a Číne, ale s určitosťou budú hovoriť o obnovení pravidelných rusko-amerických stretnutí a kontaktov. Boli zmrazené telefonicky, Trumpovým hovorom s Putinom zo dňa 3. mája. A zrazu je tu ponuka na stretnutie, ktorá prišla neobvykle skoro.

Preto sa teraz musí Kremeľ dohodnúť na novom samite – Američania už požiadali o jeho súhlas, najmä preto, že je pravdepodobné, že Trump a Putin hovorili o mieste a čase telefonicky. Najbližším, dôvodným termínom je koniec júna, kedy sa v japonskej Osake uskutoční samit G-20.

Stretnutie sa však môže konať nielen v Japonsku, ale pravdepodobná je aj niektorá tretia krajina alebo dokonca ruské územie, napríklad Vladivostok. Trump jednoducho chce s Putinom hovoriť a teraz si to môže aj dovoliť. No, Putin, zatiaľ čo on má tiež záujem hovoriť s americkým prezidentom, teraz môže hrať s Trumpom hru “Chcem – nechcem”. Nie je to samozrejme úprimné – ale významné.

Faktom je, že všetky Trumpove pokusy o zlepšenie vzťahov s Ruskom budú teraz vnímané cez vzťahový trojuholník Moskva-Washington-Peking. Nie je náhoda, že Trumpov telefonát Putinovi sa uskutočnil dva dni predtým, ako americký prezident oznámil svoje rozhodnutie zvýšiť clá na celý rad čínskeho tovaru – to znamená, že v skutočnosti obnovil pozastavenú obchodnú vojnu medzi USA a Čínou. Teraz, keď Čína reagovala podobnými opatreniami, mali by sme očakávať nový krok zo strany Washingtonu – zvýšenie ciel na ďalšom zozname tovarov z ČĽR. V dôsledku toho, že to nie pozičná, ale komplexná obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi sa môže stať skutočnosťou najhoršie vojna bude mať bezpochyby vážny vplyv nielen na svetové hospodárstvo, ale aj na celú geopolitickú situáciu. Pre Vladimíra Putina však nieje potrebné zaujať žiadne stanovisko v americko-čínskom obchodnom konflikte – a to hlavne preto, že na ruskom postoji k problému nezáleží a na veci to nič nezmení. Čína je silná a nebezpečná v pozícii “nepriateľa” a Spojené štáty sa majú rozhodne čoho obávať. Rusko však v úlohe mediátora môže veľa vecí a následkov zmierniť. A to je zároveň hlavný dôvod, uponáhľaného stretnutia sa Trumpa s Putinom.

Prevzaté: bgn.sk

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis