WHO ide samu seba vyšetrovať

· Čas čítania: 1 min.
Zdroj: Archív

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá čelí kritike Spojených štátov za svoj postup v koronavírusovej kríze, zriadila osobitnú komisiu, ktorej úlohou je zhodnotiť reakciu samotnej WHO na pandémiu. Označila ju za „nezávislú“, do akej mieri sa dá hovoriť o nezávislosti, keď si ju sama zriadila, nech posúdi každý sám. Riadiť ju budú osoby pochádzajúce z politického prostredia, bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a bývalá libérijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová.

Vznik komisie je reakciou na kritiku najmä Donalda Trumpa, ktorý označil WHO za „bábku v rukách Číny“. Spojené štáty už 7. júna začali formálne s vystúpením z WHO. Naplnili sa tak vyhrážky prezidenta Trumpa, že organizácia príde o svojho hlavného finančného prispievateľa, lebo nezvládla priebeh pandémie.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus takéto „separovanie sa“ zo strany USA odsúdil: „Nedajte sa pomýliť: najväčšou hrozbou, ktorej teraz čelíme, nie je samotný koronavírus – je to skôr chýbajúce vedenie a solidarita na celosvetovej úrovni aj na národných úrovniach. Túto pandémiu nemôžeme poraziť ako rozdelený svet. Vírusu sa darí, keď sme rozdelení, ale slabne, keď sme jednotní.“ Otázkou je, či sa za týmito slovami skrýva skutočný záujem o zdravie svetovej populácie, alebo skôr znepokojenie nad tým, že sa Trump odmieta podriadiť diktátu nadnárodných kruhov, ktoré WHO reprezentuje.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: WHO odštartovala vyšetrovanie vlastnej reakcie na pandémiu, TASR, 9. 7. 2020

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • To, co ohrozuje svet (nie Zem, len jej civilizaciu) je jeho prepolitizovana existencia. Vymizli akekolvek cnosti, zaujmy mocnych (ktore ako nikdy doposial ovplyvnuju zivoty beznych ludi) sa zredukovali na boj o absolutnu nadvladu, boj bez pravidiel a zabran. Pritom nejde o ich prezitie. Nie je ani nevyhnutne, ani potrebne takto zakerne, bezuzdne, chrapunsky, arogantne bohatnut a ziskavat vacsi a vacsi vplyv. Je to choroba, zavislost mocnych. Je to dosledok nudneho zivota ktory vedu. Nemaju co robit, nemaju hobby, zaluby… Maju vsetko co chcu – sex, drogy, moc, zbierky umenia, starozitnosti, vrtulniky, jety, jachty… a nie su stastni. Nudia sa, tak hraju napinavu hru – boj o absolutne ovladnutie sveta – bez akychkolvek pravidiel. Vsetko je dovolene. Ved sami urcuju zakony, meny, kurzy, ceny… sami sa (ne)kontroluju… je mi ich luto, no pomoci nie je ani im, ani nam.
    Oni su zakliati v hyperorganizovanom systeme ktory sami vybudovali, (a ktory ich nohsledi iniciativne udrziavaju) my sme neorganizovanymi rukojemnikmi tohto systemu. Virus nas nezabije. Nezabil nas mor, cholera, kiahne, Tatari, Turci… zabije nas strata ludskosti. Nezomrieme ako ludia, zomrieme ako zvery.

Pridaj komentár