WikiLeaks odhaľuje zapojenie CIA vo francúzskych prezidentských voľbách 2012

· Čas čítania: 3 min.

Krátko pred tohtoročnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku, WikiLeaks vydáva tri utajované „inštrukčné materiály“ CIA, ktoré odhaľujú príkazy agentúry pre dlhodobú špionážnu kampaň pred francúzskymi voľbami 2012.

Dokument ukazuje, že všetky hlavné francúzske politické strany „mali byť (fyzicky) infiltrované agentmi CIA a elektronicky špehované 7 mesiacov pred voľbami na prezidenta 2012“. Cieľmi boli (a zjavné ešte sú) Francúzska socialistická strana (PS), Národný front (FN) a Únia pre ľudové hnutie (UMP), spoločne s Françoisom Hollandom, Nicolasom Sarkozym, Marine Le Penovou, a tiež bývalými kandidátmi ako Martine Aubry a Dominique Strauss-Khan. Podľa správy prebiehala táto konkrétna operácia CIA od novembra 2011 do apríla/mája 2012 a pokračovala aj po prezidentských voľbách až do vzniku novej garnitúry.

Medzi špecifické pokyny agentov americkej tajnej služby CIA patrilo napríklad „sledovanie Sarkozyho súkromných rokovaní s ostatnými kandidátmi“ a poradcami. Sarkozyho ponížená autoidentifikácia ako „Američana Sarkozyho“ ho neochránila pred sústavnou špionážou spoza mora či v predvolebnom alebo predtým prezidentskom období. CIA počas špicľovania usúdila, že prezident Sarkozy nebol „ubezpečený“ (eufemizmus pre „určený“?) pre znovuzvolenie a mala byť pozorovaná jeho osobná komunikácia, vrátane „strategického volebného plánu“ a „zberu súkromných myšlienok vo vnútri strany (UMP)“.

Spis zverejňuje tiež rozkaz na sledovanie volebných stratégií „nevládnucich politických strán a kandidátov“, ktoré sa zameralo na mená ako François Hollande, Marine Le Penová a ďalších opozičných predstaviteľov. Tu bolo cieľom CIA sledovať „dynamiku strán“, informácie o „vzostupe lídrov“, „snahy pri ovplyvňovaní politických rozhodnutí“, „podporu zo strany lokálnych úradníkov, vlády a biznisu“, „vzťah s USA, Nemeckom, Veľkou Britániou a Izraelom“, „vnímanie Líbye, Palestíny, Sýrie a Pobrežia Slonoviny“, ako aj informácie o strane a financovanie. Je zaujímavé, že v rovnakom roku prebehli ďalšie špionážne akcie CIA, ktoré skúmali francúzsku opozíciu a jej názory na otázky „aké opatrenia podporuje pre posilnenie francúzskej ekonomiky?“ a „aký názor má na nemecký model exportného rastu?“ Príkaz vyžadoval aj zisk údajov o každej potenciálnej francúzskej zmluve nad 200 miliónov dolárov.

Špionážne inštrukcie rovnako kladú dôraz na „zistenie postojov“ kandidátov k hospodárskej kríze EÚ (gréckej kríze), úlohe Francúzska a Nemecka v jej riadení, zraniteľnosť francúzskej vlády a bánk (vzhľadom na Grécko) a „konkrétne odporúčania“ ako sa s „krízou eurozóny“ vysporiadať. Podľa WikiLeaks, tieto dnes publikované akcie CIA sú klasifikované („NOFORN“) vzhľadom na ich citlivosť, keďže sa navzájom sledujú tzv. transatlantickí spojenci.

Obšírne informácie získané z týchto akcií mali/majú slúžiť len ako „podpora“ pre aktivity CIA, európsku sekciu Defence Intelligence Agency (DIA) a jej vetvu prieskumu. Možno teda predpokladať, že napriek jej masívnosti prebieha na pozadí hlavná, oveľa väčšia a s najväčšou pravdepodobnosťou (rovnajúcou sa istote) špionáž trvalá.

Pramene:
[1] CIA espionage orders for the 2012 French presidential election – (S//NF) France: 2012 Presidential Election; wikileaks.org; 16.2.2017 (PDF)
[2] Allan Hubbard’s Call on Interior Minister Sarkozy; wikileaks.org, 4.8.2005 (LINK)
[3] Former French minister ‚paid for secrets‘ by CIA woman spy; autori: Kim Willsher & Marie Lesure; The Telegraph 7.9.2003
[4] Espionnage Élysée; wikileaks.org; 29.6.2015
[5] German BND spy agency ‚helped US target France‘; bbc.com; 30.4.2015
[6] ‚Agent Storm‘: How a militant Islamist became a CIA spy; autor: Marc Pelerman; France 24 3.3.2015
[7] US embassy in Paris is ‚home to secret spy nest‘; autor: Ben McPartland; thelocal.fr 24.6.2015

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár