WTO: Svetový obchod čelí najhoršiemu prepadu vo svojej histórii

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Podľa prognózy Svetovej obchodnej organizácie (WTO) spôsobí prepuknutie pandémie COVID-19 v druhom štvrťroku 2020 pokles svetového obchodu o 18,5 percenta. Aj keď je to najostrejší pokles v histórii, stále je nad najpesimistickejšími prognózami WTO.

Z údajov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) vyplýva, že svetový obchod s tovarom klesol v prvých troch mesiacoch roku 2020 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o tri percentá. Uvádza sa, že opatrenia týkajúce sa pandémie situáciu zhoršili. V správe zverejnenej v utorok WTO uviedla:

“Počiatočné odhady za druhý štvrťrok, keď vírus a súvisiace blokovacie opatrenia zasiahli veľkú časť svetovej populácie, naznačujú medziročný pokles o približne 18,5 percenta.”

V aprílovej ročnej obchodnej prognóze WTO sa načrtli dva možné výsledky súčasnej krízy. Podľa pesimistickej predpovede by obchod mohol klesnúť o 32 percent, zatiaľ čo najlepším scenárom by bol pokles o 13 percent. Podľa organizácie by rýchle reakcie vlád pomohli zmierniť poklesy, čím by sa znížil pravdepodobnosť pesimistického scenára. Generálny riaditeľ WTO Roberto Azevêdo uviedol: “Pokles obchodu, ktorý v súčasnosti prežívame, je historicky obrovský – bol by to najstrmší zaznamenaný trend. Je tu však dôležitý záblesk nádeje: mohlo to byť oveľa horšie. Toto sú skutočne pozitívne správy, nemôžeme si však dovoliť byť spokojní.”

Hoci vlády dokázali na súčasnú krízu reagovať rýchlejšie ako v rokoch 2008 a 2009, podľa WTO sú vyhliadky pre globálnu ekonomiku v nasledujúcich dvoch rokoch stále veľmi neisté. Neistoty sú vyvolané možnosťou druhej koronavírusovej vlny, ako aj rozšíreným využívaním obchodných obmedzení.

WTO nedokáže pomenovať podstatu veci, že súčasný ekonomický systém smeroval ku kolapsu aj pred objavením koronavírusu. Svet sa už nikdy nevráti do pôvodných koľají, i keď nejaký čas sa to ešte bude dať kamuflovať vydávaním ďalších ničím nekrytých peňazí a šachovaním so štatistikami. S najväčšou pravdepodobnosťou nás čaká síce pomalý a postupný, ale dlhodobý pád. Zem&Vek príčiny a následky súčasnej hospodárskej krízy podrobne rozobral v júnovom čísle.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : WTO: Welthandel steht vor schwerstem Einbruch seiner Geschichte – hätte aber schlimmer sein können, deutsch.rt.com, 28.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply