Z COVID-19 sa uzdravila 107-ročná žena ako jedna z najstarších obyvateľov planéty

· Čas čítania: 3 min.
foto: ntv

Mýtus o tom, že na koronavírus zomierajú takmer výlučne starší ľudia, už dávno neplatí: nákaze podlieha stále viac ľudí v mladšom veku. A naopak: sú prípady, keď sa ochorenie podarilo zdolať ľuďom v značne pokročilom veku. Turecké média živo komentujú správu, že 107-ročná Havahan Karadenizová prekonala koronavírus a úspešne sa uzdravila.

Ide o jednu z najstarších ľudí na svete, ktorí prekonali nebezpečnú infekciu. Odborníci tento zázrak vysvetľujú tým, že Turkyňa má veľmi dobrý imunitný systém. Vyše storočnú ženu 7. apríla umiestnili do Istanbulskej vedecko-výskumnej kliniky, mala silný kašeľ a vysokú teplotu. Test na koronavírus bol pozitívny. O týždeň však príznaky ochorenia zmizli a ženu prepustili do domácej 14-dňovej karantény. Spolu s ňou je na karanténe jej vnuk, ktorý sa stará o babičku a dodržuje všetky bezpečnostné opatrenia a pravidla „sociálnej dištancie“  /https://www.dailymail.co.uk/news/article-8216871/Turkish-woman-second-107-year-old-beat-coronavirus.html/.

Havahan Karadenizová sa narodila v mestečku Potürge v provincii Malatya. Vo veku 8 rokov sa spolu so svojou rodinou presťahovala do Istanbulu. Jej manžel zomrel v roku 1982. Karadeniz má štyri deti, 11 vnúčat a 15 pravnúčat. Jeden z vnúčat Karadenize sa čoskoro sám stane starým otcom. Napriek svojmu pokročilému veku sa zakaždým zobúdza skoro ráno a uskutočňuje tradičný namaz, kanonickú moslimskú modlitbu.  /https://nypost.com/2020/04/14/107-year-old-turkish-woman-among-oldest-patients-to-beat-coronavirus/.

Každé ráno jej vnuk pripravuje obľúbenú kávu. Má rada maslo, šľahačku, med a mlieko, ako aj sladkosti a ovocie. Jej najobľúbenejším jedlom je varená pšenica s jogurtom. Za celý svoj život sa táto žena nepodrobila ani jednej operácii a dodnes jej slúži veľmi dobrá pamäť. Po prepustení z nemocnice vysoko vyzdvihla starostlivosť a profesionalitu tureckých lekárov. Pre domáce média uviedla, že kvôli karanténe nemôže chodiť von a preto robí „exkurzie“ iba do kuchyne, ale v každom prípade je spokojná.

Zdroj foto: https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/corona-virusu-yenen-107-yasindaki-havahan-karadenizin-sirri,DQcoibyzAESdeXuHxmpjEw/L8x0inbZYEeCR2xac4KlGg

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár