Z jedného vazalstva sa chcú vyvliecť. Do druhého iných vovliecť

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyvolal nedávno značný rozruch slovnými prestrelkami so svojím americkým kolegom Donaldom Trumpom. Ortuťový štyridsiatnik, ktorý vďačí za výstup na politický Olymp starej bankárskej aristokracii, šokoval verejnosť odtabuizovaním povahy vzťahu takmer všetkých európskych krajín so Spojenými štátmi. Nazval ho pravým menom, aj keď navonok iba ako ilustráciu čohosi absolútne neprijateľného. V rozhovore pre televízny kanál TF1 na palube lietadlovej lode Charles De Gaulle neďaleko pobrežia pri juhofrancúzskom meste Toulon, nabral nečakanú odvahu a vyšlo mu z úst slovo, ktoré sa dostalo do titulkov tlačových kancelárií a z nich i do médií hlavného prúdu.

Donedávna nevysloviteľné

Je zrozumiteľné v mnohých jazykoch.

Tu je z titulku francúzskeho portálu La Liberation: „Etre allié, ce n’est pas ętre vassal„.

Tu je v titulku portálu fr.euronews.com:“Emmanuel Macron: ętre un allié des Etats-Unis, „pas un vassal„.

Tu je v podaní najrenomovanejšej z najrenomovanejších agentúr, nesúcej meno po svojom zakladateľovi barónovi von Reuter, v podobe titulku „Macron says France is U.S. ally, not a vassal state„.

Ani najčítanejší český denník Mladá fronta si nenechal ujsť príležitosť dať do titulku poburujúce slovo VAZAL: „Jsme americkým spojencem, nikoli vazalem, vzkázal Bílému domu Macron„. Celá veta francúzskeho prezidenta znela takto: „„Spojené státy jsou náš historický spojenec a budou jím dál. Je to spojenec, s nímž jdeme do všech rizik, s nímž podstupujeme ty nejsložitější operace. Ale být spojenec neznamená být vazalský stát,“ dodal Macron„.

Hlava Piatej republiky sa zjavne, hoci nepriamo, posťažovala v tomto svojom výroku pred televíznymi kamerami na súčasnú povahu transatlantického zväzku, ktorému chýba rovnocennosť jeho členov.

Najvyšší ústavný činiteľ krajiny galského kohúta zašiel nad rámec diplomatického slovníka z dôvodov, ktorý mienkotvorné médiá ako iDnes.cz vysvetlili takto: „Veřejná polemika, neobvyklá mezi státníky světových mocností, propukla po prohlášení francouzského prezidenta z minulého týdne, že Evropa by měla mít armádu, která by ji dokázala ubránit před Čínou a Ruskem, ale i před Spojenými státy. Trump tato slova označil za velmi urážlivá.

Takto sa americký prezident posťažoval na sociálnej sieti Twitter:
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1061003186125856769?ref_src=twsrc%5Etfw

Namiesto jednej armády dve?

Z pohľadu slabnúceho globálneho, avšak stále ešte neodškriepiteľného transatlantického hegemóna, je čo i len pomyslenie na strane jeho vazalov na formovanie vlastnej vojenskej obrany PRED Spojenými štátmi kacírstvom. Vidia v ňom poburujúcu odchýlku od oficiálnej vierouky o nerozlučnom spojenectve a bratstve v zbrani.

Rozhorčenie generality v Pentagóne nad vyjadreniami hyperaktívneho raráška z Elyzejského paláca vyvolalo v Berlíne dilemu, ako sa zachovať. Nemecko ostáva aj vyše sedem dekád po skončení 2. svetovej vojny okupovanou krajinou a čoraz ťažšie znáša svoju podriadenosť. Kancelárka Angela Merkelová pribehla utáranému Emmanuelovi 13. novembra na pomoc prejavom v Európskom parlamente, keď sa prihovorila za vytvorenie ozajstnej, skutočnej, nefalšovanej európskej armády („eine echte europäische Armee„), avšak ako doplnku k vojenskému paktu NATO. Presne to potrebovali počuť vojensko-priemyslové štruktúry a ich investorské kruhy. Namiesto jednej transatlantickej armády by mohli byť dve a militarizácia života by mohla nabrať vyššie obrátky.

Malí ostanú ujarmení

Mnohé európske krajiny, bez ohľadu na to, či sú členmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, alebo nie, znepokojuje bezočivosť M+M (Merkelovej a Macrona) pri stotožňovaní EÚ s celou Európou v slovnom spojení „európska armáda“. Odzrkadľuje nehanebné centralistické zmýšľanie politických špičiek nemecko-francúzskeho kormidelníckeho tandemu EÚ.

Je natoľko centralistické, až z toho mrazí. 64-ročná nemecká kancelárka totiž navyše zopakovala pred poslancami Európskeho parlamentu svoj dávnejší návrh na vytvorenie európskej Bezpečnostnej rady („einen europäischen Sicherheitsrat„) s rotujúcim obsadením, vraj v záujme rýchlejšieho rozhodovania. Nielenže opäť drzo stotožnila úniový rozsah s celoeurópskym, ale siahla na kľúčovú zásadu jednohlasnosti. Centralizovaný orgán Bezpečnostnej rady EÚ by mal podľa štvornásobnej nemeckej kancelárky obmedzený počet členov, ktorí by sa síce striedali, ale rozhodovalo by sa – a o to predovšetkým Bruselu, Berlínu a Parížu ide – väčšinovým spôsobom, tzv. kvalifikovanou väčšinou.

Ak skombinujeme predstavu hlavných aktérov tzv. európskeho jadra o tzv. skutočnej európskej armáde a o Bezpečnostnej rade EÚ, vynoria sa ďalšie kontúry dlhodobých procesov postupného oberania národných štátov o ich zvrchované rozhodovacie práva. Tentokrát v otázkach bezpečnostnej a zahraničnej politiky. Ako sa ukazuje, Paríž s Bruselom horlia za vyvlečenie sa z vazalstva voči USA, no zároveň do neho vháňajú tých menších a slabších na svojom euroúnijnom piesočku.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis