Z náhrobku zmizlo meno psa vojnového hrdinu z RAF. Bolo totiž rasistické

· Čas čítania: 2 min.
foto: pistonheads

Nigger (Neger) na náhrobku? Neprípustné! Na základni Royal Air Force v Scampton zmizlo z náhrobku meno psa legendárneho letca a držiteľa najvyššieho britského vojenského vyznamenania Guya Gibsona, pretože je rasistické.

Pes Nigger je pevne spätý  s jednou z najslávnejších akcií RAF počas druhej svetovej vojny, operácií Chastise. Išlo o útok v noci zo 16. na 17. mája 1943 na nemeckú priehradu. Špeciálne upravené rotačné bomby mali narušiť a prelomiť hrádze a mäsa vody  mala spôsobiť nacistom veľké materiálne škody. Akcii velil Niggerov pán veliteľ Guy Gibson. Nigger, teda meno jeho labradora, bol totiž volací znak pre zničenie hrádze priehrady Mohn, jednej z troch, na ktorú RAF onej noci útočila. Ďalšie bola Eder a Sorpe. Čierneho labradora Niggera však v predvečer slávnej operácie, teda 16. mája zrazilo auto. Pes bol miláčikom celej jednotky aj vďaka svojej láske k pivu, ktoré pil v dôstojníckej miestnosti zo svojej misky.

Operácia Chastise bola napriek tomu úspešná, pri útoku boli prerazené hrádze dvoch priehrad a škody, ktoré povodne spôsobili, boli pre Nemcov katastrofálne.

Guy Gibson ako veliteľ celej akcie dostal najvyššie britské vyznamenanie Viktóriin kríž. Konca vojny sa však nedočkal. Zahynul ako 26-ročný počas operačného letu nad Brémami 19. septembra 1944.

Gibsonov pes Nigger sa objavil aj vo filme The Dam Busters z roku 1955. V roku 1999 britská televízia ITV odvysielala cenzurovaný verziu, z ktorej bolo jeho meno vystrihnutie. Kódové slovo Nigger pre úspešné dokončenie útoku na priehradu však vo filme zostalo. V roku 2012 ITV3 odvysielala film s upozornením, že sa vo filme objavujú výrazy, ktoré môžu byť urážlivé a považované za rasistické. Channel 5 však film vysielal bez akýchkoľvek úprav. V niektorých amerických verziách filmu bolo meno predabované na Trigger.

Keď sme natáčali film, Nigger bol Nigger, ale dnes už niečo také hovoriť nemôžete,“ vyhlásil v roku 2005 v rozhovore pre BBC herec Richard Todd, ktorý vo filme The Dam Busters stvárnil Guya Gibsona.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Z náhrobku zmizelo jméno psa válečného hrdiny z RAF. Bylo rasistické, idnescz, 18.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár