Zachovať kúpnu silu peňazí je na bedrách vlády

Foto: Shutterstock

Proti narastajúcej inflácii prijímajú centrálne banky menové opatrenia, pod čím treba rozumieť vyššie úroky a nevykupovanie štátnych dlhopisov. A tak pokiaľ doteraz centrálne banky peniaze tlačili, dnes ich budú musieť „skartovať“, čo znamená, že ich bude na trhu menej, hospodársky rast sa určite pribrzdí a zvýši sa nezamestnanosť. O tom či inflácia poklesne, bude ale závisieť od fiškálnej politiky vlády, koľko bude môcť a chcieť tento výpadok v príjmoch štátnych a verejných zamestnancov, dôchodcov, či rodičov detí, zo štátneho rozpočtu dorovnať. Prečo sa zatiaľ ECB nerozhodla zvyšovať úrokové sadzby, nebudeme špekulovať, ale jedným z dôvodov môže byť, že tam kde sa úroky už opakovane zvýšili, inflácia naďalej rastie a navyše sa im zdražuje požičiavanie peňazí všetkým účastníkom trhu vrátané výnosov zo štátnych dlhopisov. Ak si ale mieru inflácie môžu firmy premietnuť do ceny svojho predmetu podnikania, dosahujú vyšší výnos, z ktorého časť použijú aj na zvyšovanie miezd zamestnancom, na investovanie, rozdelenie dividend z vyšších ziskov, z ktorého firmy zaplatia aj vyššiu daň z príjmu do štátneho rozpočtu. Firmy, ktoré z konkurenčných dôvodov nedokážu infláciu dostať do predmetu podnikania a tých je takmer polovica, sa tak môžu dostať do podnikateľských problémov s rôznym záverom ukončenia. Inflácia je teda pre príjmovú stránku verejných rozpočtov prínos a keďže sú to peniaze nás všetkých, vláda v rámci fiškálnej politiky ich prerozdeľuje, čo sa u nás deje v rámci protiinflačného balička.

Nominálna mzda je vyššia ako reálna

Vládne fiškálne príspevky pomáhajú navyšovať nominálnu mzdu, od ktorej keď sa odpočíta miera inflácie, dostaneme reálnu mzdu, ktorá predstavuje kúpnu silu peňazí. Len tá určuje, čo si za svoje peniaze môžeme na trhu aj kúpiť. Terajšia  miera inflácie už presahuje 10 percent a keďže platy sa o také percento nezvyšujú, kúpna sila našich zárobkov klesá a teda každý rok si nemôžeme dovoliť kúpiť to, čo sme si kúpili vlani. Čo to znamená zachovať si kúpnu silu peňazí? V prípade úspor by to malo byť rovnaké percento ako sa zvyšuje cena nehnuteľností, ak si niekto šetrí na dôchodok, zhodnotenie by malo zodpovedať cenám tovarov a služieb, ktoré bude potrebovať, keď už bude na dôchodku. Keďže vo všeobecnosti platí, že miera inflácie teraz rastie o vyššie percento ako sa zvyšuje percento mzdy, bude naša kúpna sila peňazí klesať. Riešením by bolo investovanie dočasne voľných  peňazí tam, kde ich zhodnotenie bude vyššie ako spomenutá inflácia. Vládne fiškálne opatrenia sú len na zmiernenie terajších inflačných šokov, čo bude platiť podľa všetkého na dlho.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply