Začína dúhové Nemecko hnednúť?

Tagged With: , , , , 1 Comment

Európska i svetová filmová produkcia poskytuje záujemcom širokú paletu dokumentárnej i umeleckej tvorby odhaľujúcu salámovú metódu ukrajovania slobody v predvojnovom Nemecku po nástupe národných socialistov k moci. Množia sa signály, že obdoba pozvoľného prechodu k totalite, aký prebiehal počas prvej polovice tridsiatych rokov, sa tam začína opakovať.

Atmosféra hustne

Ventily v druhej dekáde 21. storočia v krajinách ako Nemecko nepriťahuje národný socializmus, ale nadnárodný neoliberalizmus. Ovláda tvorbu a obeh peňazí v transatlantickom civilizačnom okruhu, čo mu umožňuje pretvárať na svoj obraz spoločenské vedomie so zámerom ho znadnárodniť cestou multikulturalizovania všetkého národného a pôvodného. Bezohľadne šliape po zásadách pluralitnej demokracie, pričom využíva mienkotvorné médiá, kultúrny priemysel a vzdelávaciu sústavu, aby stupeň po stupienku otáčali významy slov a pojmov.

Pluralitnú demokraciu a otvorenú názorovú pestrosť nahradzuje takzvanou liberálnou demokraciou, v ktorej sa rozmanitosť drasticky okresáva v mene ochrany svojvoľne vyberaných menšín.

Vynucovaný prechod od pluralitnej k okypťovanej demokracii, nazývanej liberálna, nesie miestami bizarné sprievodné znaky, keď nastupujúca totalita nemá ešte voľné pole pôsobnosti, musí sa krotiť a ostávať trpezlivou. Ide jej to čoraz horšie. Keby bola v plnom rozkvete, opozičné politické strany by boli rozpustené a ich „neprispôsobiví“ predstavitelia podrobovaní „prevýchove“ v príslušných „nápravných zariadeniach“. Fyzických, ako v predošlých dekádach a stáročiach, alebo virtuálnych, čo výdobytky vedy a techniky už začínajú umožňovať.

A tak sme v Nemecku svedkami udalostí, keď poslanci kráčajúci proti hlavnému prúdu dráždia slniečkársku avantgardu priam do nepríčetnost už len čírou svojou prítomnosťou na nesprávnych miestach v nevhodný čas.

Iróniou osudu sa vybral poslanec Spolkového snemu za vlasteneckú a euroskeptickú stranu Alternatíva pre Nemecko (Alternative für Deutschland) (AfD) Jens Maier s partnerkou na Štedrý deň do kina a šeredne na to doplatil. Sám o tom referuje na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

Vyhodený z kina. Poslanec J Maier referuje o svojom incidente z 24 XII 2018
Zdroj: Facebook, 
https://fr-fr.facebook.com/alternativeimbundestag/posts/2163662477230173?_fb_noscript=1

Preč s tebou, keď si iný

I také nemecké médiá hlavného prúdu ako týždenník Focus, alebo denník Bild Zeitung na svojich webových portáloch informovali už v titulkoch, že poslanca AfD vyhodili v Drážďanoch z kina Schauburg. 55-ročný politik sa podľa všetkého správal slušne a nerušil premietanie filmu Das Leben des Brian, čiže Monty Python: Život Briana. Wikipédia ho opisuje ako britskú frašku natočenú v roku 1979 „skupinou Monty Python. Vypráví o muži, který se narodil ve stejný den jako Ježíš, jen trochu dále v téže ulici. Celý život má pak ztrpčený tím, že je zaměňován s mesiášem. Film je často vnímán jako parodie organizovaných náboženství a politických projevů. Díky svému kontroverznímu přístupu k tématu náboženství se stal terčem kritiky mnoha náboženských hnutí. I přesto film dodnes sbírá ocenění všeho druhu – již několikrát byl vyhlášen nejlepší komedií všech dob, například britským deníkem The Guardian.“

Toto „umelecké dielo“, urážajúce náboženské cítenie kresťanov, vyvolalo hlasný odpor po celej Európe. „Některé městské rady ve Spojeném království jej zakázaly promítat, na 8 let byl zakázán v Irsku a na rok v Norsku,“ približuje Wikipédia. Film sa dá na YouTube vidieť v nemčine tu: https://www.youtube.com/watch?v=GSIMJC4CAW0&feature=youtu.be.

Vynára sa otázka, aké publikum sa dostavilo na Štedrý deň dopoludnia na takýto rúhačský provokačný film? Bezpochyby zväčša novodobí progresivisti, slniečkári a zvestovatelia nových trendov (v nemčine Die Gutmenschen). Podľa nemeckej tlače sedela v kinosále prevažne mládež z ľavicového zväzu Roter Baum. Toto združenie je daňovo zvýhodňované a štát ho subvencuje v dobrej viere, že sa zasadzuje, ako deklaruje vo svojich osnovách, za „rozvoj demokratickej kultúry mladých„.

Nie je jasné, prečo sa poslanec konzervatívneho zmýšľania vybral dopoludnia na Štedrý deň práve na toto filmové predstavenie, keď vedel, že tam s partnerkou vstúpia do jamy levovej. Musel byť pripravený prinajmenej na lietanie verbálnych iskier v momente, keď ho tam spolusediaci spoznajú.

Keď sa tak skutočne stalo, samozvaných vyznavačov tolerancie voči inakosti sa zmocnila panika, rozkričali sa a prerušili premietanie. „Teraz ukážte, akí ste tolerantní„, poznamenal údajne poslanec počas rušnej vravy. Predvídal presne. Usporiadatelia ich oboch vykázali z kina. Údajne na žiadosť divákov v sále a tí potom víťazne tlieskali.

Miera tolerancie vyznávačov tolerantnosti voči iným sa ukázala ako nulová. Poslanec s partnerkou boli vykázaní, pretože boli iní. Analógia s vyhrocovaním pomerov počas nástupu diktatúry začiatkom 30. rokov minulého storočia nemusí byť náhodná.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Začína dúhové Nemecko hnednúť?"
  1. Svet je pokriveny. Nekrivia ho obycajni ludia s obycajnym rozumom. Krivia ho bohaci, ktori nemaju moralku. Maju len nekonecnu ziadostivost a prostriedky na realizaciu svojich zvratenosti. Ale ak pokrivite ocelovy prut, nato, aby sa narovnal, ho nestaci len narovnat, musite ho mierne ohnut na opacnu stranu, aby sa vyrovnali pnutia.
    Menit prirodzeny poriadok sa nevyplaca – vzdy to bude len chvilkova zalezitost. Nechapem preto, naco sa o to tito bohati zvrhlici pokusaju. Jednoducho to nemoze dho vydrzat. Bojovat proti pravde a menit ju je pochabe a zbytocne. Su ako koza, ktora nemala co robit a tak sa sla smykat na lad.

Pridaj komentár

  & Časopis