Zahoďte rúška, vyzýva uznávaná česká lekárka

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

V Česku populárna lekárka Miroslava Skovajsová, zakladateľka siete mamografických Mamma centier, rozhodne nepatrí k fanúšikom rúšok. Upozorňuje na to, že: s každým výdechem odchází s vydechovaným vzduchem nejenom oxid uhličitý, ale i různé další zplodiny metabolismu. Odchází různé bakteriální nálože.“

Tieto škodlivé látky sa zachytávajú na rúškach a len s veľkým úsilím sa dostanú preč. Rovnako poukazuje aj na problematiku sťaženého dýchania pri nosení rúšok. „Lidé nosí i trojnásobné roušky, ze tří látek. A představte si, s jakým úsilím to budete vydechovat přes ta plátýnka a s jakým úsilím nadechujete dovnitř ten objem vzduchu, ve kterém máte potřebný kyslík,“ uviedla.

Skovajsová taktiež upozornila na to, že pri dýchaní cez rúško sa mení celý dýchací vzorec, na čo podľa nej doplácajú hlavne alergici, astmatici, ľudia s respiračnými chorobami a deti. Tie totiž dýchajú pod rúškami s otvorenými ústami a nie nosom, ako je z fyziologického hľadiska prirodzené. „Člověk má dýchat nosem proto, že jednak na nosní sliznici má množství takových malých chloupků, které zachytávají větší částice, prach a pyly, aby se vám to nedostalo dovnitř do plic. A navíc, když se nadechujete nosem, tak ten vzduch se cestou ohřívá na takovou velmi přijatelnou teplotu, se kterou se plíce lépe vyrovnávají. Dýchání otevřenými ústy je velmi nezdravé. A druhá věc u dětí, které rostou, je, že jim roste hlava, formuje se jim ústní dutina. A při otevřené puse se špatně formují obě čelisti. Tyto děti tendují velice často k tomu, že pak nosí rovnátka, protože nemají vůči sobě dobře postavené čelisti. Nefyziologické dýchání má řadu konsekvencí,“ vysvetlila.

Podľa Skovajsovej, aj keď bolo nosenie rúšok na začiatku pandémie koronavírusu potrebné, v súčasnosti je riziko nákazy vzhľadom na vývoj počtu chorých „opravdu minimální“ a nosenie rúšok je preto neopodstatnené. Namiesto nosenia rúšok navrhuje, aby sa ľudia pohybovali na slnku, dýchali na plné pľúca a posilňovali svoju imunitu, ktorá: „tím pobýváním doma, těmi neaktivitami, ale i tím používáním roušky prostě začíná dostávat na frak.“

Poukazuje aj na dôležitosť vitamínu D, ktorý si telo vyrába samo vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia na pokožku, a zároveň upozorňuje na to, že: „V České republice s nedostatkem slunce jsme jedním z evropských národů, který má průměrnou nejnižší hladinu vitaminu D. Což je další velmi škodlivý ukazatel. A podílí se to na naší obranyschopnosti.

Zdroj: Odhoďme roušky. Potřebujeme zase dýchat na plné plíce, volá lékařka, www.seznamzpravy.cz, 7. 5. 2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár