Zákon o copyrighte môže postihnúť lajky Googlu a Facebooku

· Čas čítania: 4 min.
Foto: youtube

EÚ prijala kontroverzný zákon. Zákonodarcovia v Štrasburgu hlasovali za upravenú smernicu o copyrighte v Európskej únii. Kritici tvrdia, že zákon môže blokovať užívateľov internetu tak, že nebudú schopní zverejňovať obsah a linky k článkom. Vojna o copyright postaví mediálne spoločnosti a hudobníkov proti technologickým spoločnostiam kvôli možnostiam rozširovať obsah online.
Európsky parlamentári schválili kontroverzný zákon o copyrighte, ktorý môže prinútiť technologických gigantov, aby inštalovali filtre, ktoré zabránia zverejňovaniu obsahu chráneného copyrightom.

Zákonodarcovia vo francúzskom Štrasburgu hlasovali v stredu v prospech upravenej smernice EÚ, ktorá má za cieľ vytvoriť pravidlá blokovania obsahu s copyrightom v 21. storočí. Reforma copyrightu bola schválená s 438 hlasmi za, 226 proti a 39 sa zdržalo. Lenže kritici hovoria, že takýto zákon normalizuje cenzúru a obmedzí slobodu na internete, zabráni užívateľom zverejňovať príspevky počnúc memami (memes k linkom ku článkom zo spravodajských zdrojov.
Kontroverzné sú hlavne dve časti zákona – článok 11 a 13.
Článok 11 zabezpečí copyright tlačovým agentúram pred zdieľaním ich obsahu online, čo znamená, že budú schopné spoplatniť služby ako Google News. Kritici to nazvali účinnou „daňou za linky“, ale zástancovia tvrdia, že hyperlinky budú vylúčené. Zároveň článok 13 upravuje technológiu „efektívneho rozoznávaniu obsahu“ a umožňuje filtrovanie copyrightom chráneného obsahu. Oponenti tvrdia, že táto časť zákona môže ohroziť schopnosť užívateľov sociálnych médií zdieľať hocičo od internetových memov až k úryvkom hudby a filmov. Člen Európskeho parlamentu Axel Voss – hlavný podporovateľ smernice – povedal, že parlament bral do úvahy zvýšené znepokojenie aktivistov, citujúc dodatky vrátane vylúčenia „malých a mikro platform alebo agregátorov“ z legislatívy. „Som veľmi rád, že napriek veľmi silnej kampani lobbystov internetových obrov, existuje dnes väčšina plnohodnotne chrániaca princípy fair play európskych kreatívcov,“ povedal Voss vo vyhlásení. Dodal: „Som presvedčený, že keď sa usadí prach a internet bude slobodný ako je slobodný dnes, kreatívci a novinári budú zarábať spravodlivý podiel z výnosov generovaných ich prácou a budú sa čudovať, o čom tento zmätok bol.“
Reagujúc na výsledky hlasovania, Julia Reda, právnička Nemeckej pirátskej strany, povedala, že to bola „katastrofa“, že parlament hlasoval v prospech najviac kontroverzných častí legislatívy. „Konečné rozhodnutie parlamentu o copyright smernici s Upload filtrami a daňami za linky bolo napriek všetkému prijaté,“ napísala v tweete. „Parlament zlyhal v načúvaní obáv občanov a expertov.“ Oponenti smernice používali hashtag #SaveYourInternet v sociálnych médiách.
„Legislatíva je teraz lepšie vyvážená, odpovedá na mnohé záujmy novinárov, vydavateľov a hudobníkov, ktorých práca bola zdarma online bez akýchkoľvek inovácií alebo fundamentálnych zmien na internete,“ povedal vo vyhlásení po schválení britský konzervatívny právnik Sajjad Karim. „Smernica tiež berie do úvahy práva užívateľov, zaistenie materiálov na výučbu a výskum, a pre kultúrne a múzejnícke organizíácie, ktoré nie sú zaťažené zbytočnými obmedzeniami.“
Čo ďalej?
Stredajšie hlasovanie nebude posledné o reformách copyrightu v EÚ, o ktorom počujete. Zákonodarcovia spočiatku hlasovali o odložení hlasovania, aby odmietli túto verziu smernice, ktorá bola v tom čase už odsúhlasená Komisiou. Teraz, keď politici v Štrasburgu prišli k dohode, ďalší krok bude takzvaný „trilóg“, ktorý pozostáva z rozhovorov medzi európskym parlamentom, exekutívcami EÚ z Európskej komisie a kolektívom lídrov členských štátov EÚ známych ako Rada Európy. A dokonca aj keď smernica prejde týmto procesom, ešte stále je potrebné, aby každý jednotlivý štát EÚ rozhodol, ako bude implementovať nové pravidlá.
Vojna o copyright v EÚ stavia proti sebe mediálne spoločnosti a hudobníkov proti technologickým gigantom kvôli schopnosti šíriť ich obsah na internete online. Podporovatelia zákona tvrdia, že ľudia a spoločnosti v kreatívnom priemysle zomierajú od hladu kvôli strate príjmov za zdielanie ich intelektuálneho vlastníctva na digitálnych platformách. Môže to čiastočne zasiahnuť Facebook a Youtube, ktorý patrí Google, ktoré sa spoliehajú na obsah tvorený užívateľmi. Google bol obvinený z agresívneho lobbyngu, aby zabránili prijatiu smernice a jej zmenu na zákon.
Problém pritiahol pozornosť známych osobností z technologického i mediálneho sveta, vrátane pioniera internetu Tima Berners-Lee, zakladateľa Wikipédie Jimmyho Walesa, bývalého beatlesáka Paula McCartneyho a francúzského DJ Davida Guettu.
Zdroj: https://www.cnbc.com/2018/09/12/eu-lawmakers-pass-controversial-digital-copyright-law.html

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár