Západ chce trestať Bielorusko kvôli Protasevičovi, ale zabúda na vlastné, rovnaké „triky“

Foto: TUT.by

A znovu si musíme spomenúť na dvojaké západné metre a trojaké štandardy. Politickú a mediálnu hladinu na celom svete rozvíril „únos“ opozičníka Romana Protaseviča, ktorý vykonalo Bielorusko. Pikantériou je, že v USA a EÚ akosi pozabudli na desiatky podobných prípadov, ku ktorým došlo už v tomto storočí a v ktorých hlavnú úlohu zohrali západné vlády a tajné služby. Podľa nich ako vždy, vládam, armádam a tajným službám transatlantického spoločenstva je dovolené všetko, ale ostatným a hlavne oponentom spolku „Západné cynické hodnoty s.r.o.“, nie je dovolené nič.

Čo sa vlastne stalo? Bieloruské úrady zadržali v nedeľu bývalého šéfredaktora opozičného spravodajského kanálu Nexta po tom, čo jeho lietadlo muselo pre podozrenie z nastraženej bomby na palube núdzovo pristáť na letisku v hlavnom meste Minsk. Roman Protasevič, ktorý v súčasnosti žije v exile, cestoval z Atén do litovského Vilniusu. Pilotov upozornili na nebezpečenstvo, že je v lietadle bomba, bieloruská armáda poslala do vzduchu MiG-29, pričom lietadlo urgentne pristálo v Minsku. Pyrotechnici preverili situáciu, no informácie o výbušnom zariadení sa nepotvrdili. Cestujúci mohli letieť ďalej. Všetci, okrem Protaseviča.

Bývalý šéfredaktor Telegram-kanálov „NEXTA“ a „Belarus golovnovo mozga“ Roman Protasevič, bol zaradený do zoznamu osôb zapojených do terorizmu a zaradený na zoznam hľadaných osôb. Oba Telegram-kanály sú v Bielorusku považované za extrémistické. Telegram-kanál „Nexta“ je tým hlavným, ktorý koordinuje nepokoje v Bielorusku. Jeho štáb sídli v Poľsku. Roman Protasevič je tvorcom „Nexty“ a dlho bol jej šéfredaktorom.

Počas protestov v Bielorusku v roku 2020 tento zdroj opakovane vyvolával masové nepokoje a represálie proti strážcom zákona a tiež zverejnil osobné údaje bezpečnostných síl. Súčasný šéf „Nexty“ Stepan Putilo sa netají tým, že kanál je pod vedením poľských špeciálnych služieb. Roman Protasevič po skončení v Bielorusku  opustil post šéfredaktora kanálu. To ho však nezbavuje trestnej zodpovednosti.

Celé slniečkarstvo v USA a EÚ sa vyhráža Bielorusku sankciami, označuje konanie Minsku za trestuhodné. Niektorí oponenti však upozorňujú na to, že ako vždy, má minca dve strany. Napríklad, slovenský politik Ľuboš Blaha má iný názor: „Páči sa mi, ako všetci na západe jančia kvôli tomu, že Bielorusi nechali pristáť lietadlo v Minsku, lebo na palube bol chlapík, ktorého obviňujú z terorizmu. Ja len, že keď v roku 2013 prinútili členské štáty EÚ vo Viedni pristáť štátne lietadlo Eva Moralesa, prezidenta Bolívie, tak nikto v Európe ani nemukol. A to bol teda iný škandál. Američania dali vtedy viacerým európskym štátom pokyn, že Moralesovo lietadlo musia dať dole, lebo na palube sa vraj nachádza Edward Snowden. Len pripomínam, že Snowden nebol žiaden terorista, ale chlapík, čo vyzradil tajomstvá o amerických zločinoch. Čiže hrdina. A kvôli nemu prinútili pristáť nieže civilné lietadlo, ale dokonca prezidentské lietadlo,“ prizvukuje Ľuboš Blaha.

A naozaj, pred takmer ôsmymi rokmi bolívijské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že lietadlo s prezidentom Evom Moralesom bolo večer donútené pristáť vo Viedni. Dôvodom bolo neopodstatnené podozrenie, že na palube sa nachádza Edward Snowden, bývalý spolupracovník amerických tajných služieb. Rakúske úrady na letisku vo Viedni prehľadali jeho lietadlo, na palube ktorého však nenašli žiadne neoprávnené osoby. „Rozhodnutie rakúskych úradov prehľadať lietadlo bolívijského prezidenta Eva Moralesa bolo aktom agresie a porušenia medzinárodného práva“, vyhlásil to bolívijský veľvyslanec pri OSN Sacha Llorenti Soliz. Novinárom v New Yorku povedal, že nemá pochybnosti o tom, že nariadenie odkloniť Moralesovo lietadlo prišlo zo Spojených štátov.

Čiže, podľa transatlantistov zadržanie a nezákonná „prehliadka“ prezidentského lietadla kvôli novinárovi, ktorý sa nepáčil Spojeným štátom je v poriadku, ale rovnaké zadržanie iného lietadla a zatknutie teroristu je kriminál. Snowden iba zverejňoval informácie o „hriechoch“ a ozajstných zločinoch amerických tajných služieb a vlády, ale Protasevič je minimálne mediálny terorista, ktorý vyzýval na organizáciu majdanu v Bielorusku a odstránenie zákonného prezidenta. Absolvoval „cvičenie“ počas ukrajinského Majdanu, bol na školení v USA a je evidentná jeho spolupráca minimálne s tajnými službami USA, Poľska a Ukrajiny. Bielorusi toto „neviniatko“ zadržali – aj keď nekonali v rukavičkách.

Lenže podobných príkladov, keď rovnakým, ba dokonca tvrdším spôsobom konali západné vlády a tajné služby je neúrekom. Tieto prípady pripomenuli ruské a bieloruské média. Prirodzene „dobrodružstvo“ bolívijského prezidenta Moralesa bolo tou povestnou čerešničkou na torte, ale tých prípadov bolo ozaj veľa. Do mnohých z nich, ako aj do „stopnutia“ lietadla prezidenta Moralesa, boli namočené USA. Pikantériou je, že keď na nedávnej tlačovke novinári žiadali, aby hovorkyňa Bieleho domu Jane Psaki porovnala tieto dva prípady, odmietla a radšej zdúchla z pódia.

Súčasná hlava Roskosmosu, Dmitrij Rogozin, na svojej stránke na Telegram-kanále pripomenul, že západné vlády a tajné služby sa už viac krát pokúšali použiť voči nemu podobný „trik“. Označil Poľsko a Rumunsko za vzdušných pirátov, pripomenul, že keď v roku 2017 na čele vládnej delegácie letel na pozvánku prezidenta Moldavska do Kišiňova, civilnému lietadlu zakázali prelet cez vzdušný priestor Rumunska a Poľska a preto muselo pristať v Minsku, čo je od Moldavska „tak trochu od ruky…“ Pripomenul, že podobný incident zažil aj v roku 2014, keď letel do Kišiňova cez Čierne more, pretože Ukrajina, Poľsko a Maďarsko zakázali lietadlu vstup do ich vzdušného priestoru.

Dvojaký transatlantický meter funguje už desaťročia. V posledných rokoch podobným spôsobom ako Bielorusko, západné a niektoré ázijské štáty zadržiavali cudzie lietadlá, ale vtedy nevznikol žiaden rozruch v médiách, vyhrážky iných vlád a žiadne sankcie. Bieloruské úrady zadržali teroristu. Američania pokojne likvidujú ľudí, ktorých uznajú za teroristov aj tým spôsobom, že bombardujú cudzie územia tisíce kilometrov od svojich hraníc. A zase – žiadna reakcia transatlantických vlád, analytikov, médií. Nič sa nedeje.

Je tu zase skutočnosť, o ktorej sme písali už nespočetné množstvo krát: dvojaké transatlantické metre a trojaké štandardy. Keby falošné vyhlásenia transatlantických politikov nezneli tak pokrytecky a lživo, keby ozaj chceli nastoliť zákon, spravodlivosť a pravdu, mali by uznať skutočnosť, že na svete nemôže existovať trestuhodné, lživé a pokrytecké rozdelenie „právomoci“, keď niekomu je dovolené všetko a iným nič. Všetky krajiny, vlády, politici a tajné služby majú rovnaké práva a povinnosti. V každom konkrétnom prípade má platiť pravidlo: buď je to dovolené všetkým, alebo to nie je dovolené nikomu… Inak sa to nedá.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) https://www.youtube.com/watch?v=3QMNdrwllR4
(2) https://www.youtube.com/watch?v=C-MfJunsAHM
(3) Курятник младонатовцев раскудахтался: в России обвинили Польшу и Румынию в воздушном пиратстве, Шарий-нет, 24.5.2021
(4) EU flights and transit ban. What Minsk may face after Ryanair plane landing, TASS, 24.5.2021
(5) Nexta Telegram Channel Founder Detained In Belarus – Activists, Urdu Point, 23.5.2021
(6) Nexta Telegram Channel Founder Detained In Belarus – Activists, New Shere, 23.5.2021
(7) https://twitter.com/SecBlinken/status/1396597056341426185
(8) https://twitter.com/SFRCdems/status/1396575901601648641
(9) https://twitter.com/vonderleyen/status/1396566441370001413

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár