Zasiahne africká migračná vlna naplno aj Brazíliu?

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Archív

V nedeľu preletela tlačovými agentúrami správička, ktorá vrhá viac svetla na pripravované legalizovania masovej mobility obyvateľstva na transnacionálnej a transkontinentálnej úrovni. Migračné prúdenie z Afriky cez Stredozemné more do Európy sa začínajú rozširovať o trasy z čierneho kontinentu cez Atlantik do Južnej Ameriky.

Vyššia náročnosť i zisky

Dozvedáme sa, že „Vyše dve desiatky afrických migrantov priviezli do severozápadnej Brazílie po tom, ako ich na mori zachránili rybári.“ Podľa úradov brazílskeho štátu Maranhao, „25 ľudí zo Senegalu, Nigérie, Guiney, Sierry Leone a Kapverd, ako aj dvaja Brazílčania dorazili na pobrežie v nedeľu 19. mája. Tlačová kancelária Reuters s odvolaním na dôstojníka federálnej polície upresnila, že migranti si za ilegálnu prepravu do Brazílie zaplatili. Východoafrický Sever theeastafrican.co.ke charakterizoval zachytenú loď, plávajúcu pod panamskou vlajkou, ako katamarán. Z Wikipédie sa môžme dozvedieť, že „Katamarán je plavidlo se dvěma – obvykle rovnoběžnými – trupy, anebo s jedním trupem a jedním vahadlem. Tato konstrukce může mít různé důvody: zvýšení rychlosti díky tenčímu trupu, zvýšení stability, anebo zvětšení palubní plochy.“ Za zmienku stojí a dôvod, prečo prevádzači ľudí siahajú po takýchto rýchlych a nie práve najlacnejších typoch lodí: „Své využití tato konfigurace našla i u moderních sportovních plachetnic, či vojenských plavidel.“

Prevádzačské siete bezpochyby investovali do tejto plavby slušné peniaze. Podľa zatiaľ nepotvrdených odhadov trvala plavba, zrejme pod velením oboch zadržaných Brazílčanov, vyše mesiaca.

Pre zaujímavosť, vzdialenosti medzi najbližšími bodmi severnej Afriky a Európskej únie sú mnohonásobne kratšie ako medzi pobrežím východnej Brazílie a západnej Afriky. Porovnávame tu rádovo stovky navigačných kilometrov s tisícami. Na ilegálnom transporte čiernych pasažierov na konštrukčne primeraných a proviantom vybavených lodiach do Brazílie sa dajú ryžovať enormné zisky. Prinajmenšom dovtedy,kým medzinárodným pašeráckym kartelom nepreberú lukratívny biznis legálni prepravcovia z poverenia migračných inštitúcii zastrešených Organizáciou spojených národov.

Keď Európsky parlament odsúhlasil 18. apríla „Uznesenie o pokroku dosiahnutom v plnení globálnych paktov OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a o utečencoch (2018/2642(RSP)„, mohli si tí zvedavci, čo sa chceli dozvedieť, čo ich čaká a neminie, dozvedieť o mnohých pripravovaných globálnych projektoch, o ktorých ich nemali ani tušenia. Masová mobilita obyvateľstva po všetkých svetadieloch má byť medzinárodno-právne chránená, centrálne koordinovaná, spoľahlivo riadená a masmediálne zvelebovaná. Migračne afrikanizovaná nemá byť iba Európa, ale, zdá sa, že i rozlohovo oveľa väčšia Južná Amerika.

Strach prekoná námietky

Brazílska federácia nie je pripravená na masový prísun Afričanov. Severovýchodný región zložený zo štátov Alagoas, Bahía, Ceará, Maranhão, Paraíba, Pernambuco, Piauí, Rio Grande do Norte a Sergipe, vyznačený na mape z Wikipédie červenou farbou, ponesie najväčšiu záťaž. Hrozia mu podobné peripetie ako Malte, Taliansku a Grécku.

Brazílčania dúfajú, že nikdy nezažijú živelné migračné lavíny ako Európania v období 2015-2016. Strach, živený trápením sa Grécka a Talianska so zvládaním prítomnosti nezvaných votrelcov spočiatku z Ázie a neskôr z Afriky, by mohol „motivovať“ Brazíliu, ale i Venezuelu, Surinam, Uruguaj s Argentínu k hladkej spolupráci s OSN pri formulovaní nového globálneho režimu riadenej migrácie.

Príchod čosi vyše dvoch desiatok Afričanov minulý týždeň sa môže ukázať ako prvé varovné avízo nastávajúceho migračného toku z Afriky. Brazílčania sa v nasledujúcich týždňoch sa presvedčia, či nadnárodné nadácie, humanitné organizácie a promigračné inštitúcie rozbehnú migračný prepravný biznis z Afriky a v akom rozsahu.

Na fotografickom zábere na informačnom servere charlotteobserver.com vidno mladého muža s nepoškriabaným kufrom. Na snímku, čo uverejnil server www.usnews.com, nesie kufor v ruke mladý Afričan, ktorý tiež viac pripomína slušne platiaceho cestujúceho než zbedačeného utečenca. Miestne úrady poskytli Afričanom dočasné ubytovanie a federálna polícia sa otvorila vyšetrovanie. Prioritou nie je podozrenie z ilegálneho vstupu do krajiny, ale na zisťovanie, či proti cudzincom boli spáchané trestné činy a či ich pašeráci zneužívali. Popri tom sa preskúma ich právne postavenie postavenie v Brazílii. Advokáti, čo zabezpečia, aby neboli ani v najmenšom porušované ich ľudské práva na brazílskom území, sú už a ceste.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Nikoho nenapadlo, aky moze byt zamer? Nie znicit Braziliu alebo EU, ale vyludnit Afriku. USA je na kolenach, topi sa v dlhoch. Rusi svoje nerastne bohatstvo zadarmo nedaju, zostava Afrika plna drahokamov a neprebadanych lozisk… Pripadne moze sluzit ako domovina novych kolonizatorov.

Pridaj komentár