Zastavte uvoľňovanie GMO s technológiou “gene drive” – PETÍCIA

Foto: Zdroj

Takmer 300 000  občanov EÚ vyzýva našich ministrov: Zastavte uvoľňovanie geneticky modifikovaných organizmov s technológiou “gene drive”!

Bratislava, 16.jún 2022 – Takmer 300 000 občanov Európskej únie v petícii žiada o zastavenie uvoľňovania geneticky modifikovaných organizmov s génovým pohonom (“gene drive”) do ŽP. Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO, ktorá je súčasťou európskej kampane Stop Gene Drive, odovzdala tento týždeň túto petíciu do rúk štátnych tajomníkov  ministerstva životného prostredia SR a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Vďaka novej metóde genetického inžinierstva nazývanej génový pohon („gene drive“) môžu byť voľne žijúce druhy geneticky modifikované alebo dokonca úplne vyhubené – s nepredvídateľnými dôsledkami pre ekosystémy a biologickú diverzitu.

Génové pohony („gene drives“) sa vyrábajú pomocou novej techniky genetického inžinierstva CRISPR-Cas, ich úlohou je nanútiť ľuďmi zamýšľanú genetickú mutáciu do voľnej prírody. Začína to v laboratóriu, kde  vytvoria geneticky modifikovaných jedincov, ktorým je do genómu vložená táto technológia génového pohonu aj s požadovanou mutáciou,  ktorú bude génový pohon šíriť  medzi voľne žijúce jedince. Po uvoľnení do ŽP sa takto laboratórne modifikovaný jedinec začne krížiť s voľne žijúcimi druhmi a génový pohon spôsobí , že požadovaná mutácia sa začne dediť  na všetkých potomkov z generácie na generáciu spolu aj so samotným génovým pohonom.  To spustí genetickú reťazovú reakciu, ktorá sa zastaví až vtedy, keď všetci jedinci cieľového voľne žijúceho živočíšneho alebo rastlinného druhu nebudú geneticky modifikovaní, alebo úplne vyhubení. Predpokladá sa s aplikáciou na boj proti hmyzu prenášajúcemu choroby, inváznym druhom alebo takzvaným škodcom plodín.

Génové pohony boli zatiaľ testované iba v laboratóriu. Výskumné konzorcium „Target Malaria“ v západoafrickej krajine Burkina Faso chce po prvýkrát uvoľniť génové pohony do prírody. Uvažuje  s genetickou modifikáciou komárov, ktorá spôsobí, že samičie potomstvo voľne žijúcich jedincov bude sterilné, alebo sa budú rodiť len samci. Docieli sa to  vypustením GMO komárov s génovým pohonom, ktorí majú párením preniesť túto modifikáciu na populáciu voľne žijúceho komára, ktorý prenáša maláriu a vyhubiť ju. To nesie so sebou obrovské riziká, ktoré nie sú vôbec preskúmané. Po vypustení do voľnej prírody nie je možné génové pohony zastaviť, ani kontrolovať ich ďalší vývoj a šírenie. Ak sa organizmy s génovým pohonom rozšíria, mohli by ďalej urýchliť už aj tak rýchle vymieranie druhov.

„Je nebezpečné kráčať cestami technológií, ktoré nás vzďaľujú od prírody. Každé uvoľnenie génových pohonov môže mať nepredvídateľné a nezvratné následky pre opeľovače a potravinové siete. Navyše môžu ovplyvniť necieľové druhy  a kvôli nepresnostiam technológie CRISPR-Cas spôsobiť neželané mutácie“ varuje Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO

„Vypustené organizmy s génovým pohonom  nebudú zaujímať hranice a môžu sa nekontrolovateľne šíriť“ hovorí člen iniciatívy Ing. Peter Sudovský a dodáva „Vôbec nemáme preskúmané rizika, dostatočné znalosti  a ani záväzné globálne pravidlá, na základe ktorých by bolo možné kontrolovať a  regulovať takýto zásadný, nezvratný zásah do prírody. Medzi najväčších investorov do tejto technológie patrí vojenský výskumný priemysel, čo vedie k obavám zo zneužitia na biologické zbrane.“

Možné využitie génových pohonov je na programe 15. konferencie OSN zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (CBD), ktorá je naplánovaná na jeseň v Číne. Členské štáty EÚ vrátane Slovenska by mali vyhovieť petícii a  k tejto technológii zaujať odmietavé stanovisko  minimálne v podobe moratória. Okrem tejto petície  minulý rok o to žiadalo aj 50 slovenských organizácií v spoločnom národnom liste. Je mimoriadne dôležité zastaviť vypúšťanie GMO s génovým pohonom, je to bezprecedentný zásah do prírody a evolúcie.

Štátny tajomník ministerstva ŽP pri odovzdaní petície oznámil, že budú na medzinárodnej úrovni presadzovať moratórium na túto technológiu.

Petíciu je stále možné podpísať TU.

AUTOR: Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO

Kontakt: Ing. Peter Sudovský, [email protected], 0915115084, www.slovenskobezgmo.org.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Odporúčania pre riadenie „gene drive“: https://www.stop-genedrives.eu/en/policy-recommendations/

(2) Publikácia:  „Gene drive“ organizmy. Nová dimenzia genetického inžinierstva  (aplikácie, riziká a regulácia): https://www.stop-genedrives.eu/en/own-publications/

(3) 15 minútový dokumentárny film o rizikách a výzvach technológie „gene drive“: https://www.youtube.com/watch?v=PLt6ILhQZ7E&t=4s&ab_channel=SaveourSeeds

(4) Stop Gene Drive internetová stránka a  Twitter

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply