Zavádzajúci titulok do objektívneho spravodajstva TASR nepatrí

Foto: FB

Cieľom tohto článku nie je znevažovať pacientku alebo polemizovať nad príčinou jej úmrtia, či hodnotiť závažnosť situácie šírenia koronavírusu ale poukázať na prostriedok manipulácie, ktorý médiá hlavného prúdu využívajú veľmi často, a tým je zavádzajúci titulok.

Často ho vidieť napríklad v bulvárnych tituloch avšak, v čase, kedy je spoločnosť polarizovaná, zasiahnutá opatreniami a obmedzeniami, zároveň časť skutočne žije v strachu, je pri najmenšom očakávané, že spravodajská agentúra (TASR), respektíve jej spravodajský portál (teraz.sk) budú poskytovať verejnosti relevantné a najmä overené, či potvrdené informácie. Agentúra so štátom uzatvára zmluvu na plnenie úloh vo verejnom záujme. Tlačová agentúra je verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti spravodajstva. Spravodajstvo tlačovej agentúry nesmie pôsobiť v prospech žiadnej politickej, hospodárskej, náboženskej, etnickej alebo inej záujmovej skupiny ani proti nej. Výška štátneho príspevku na rok 2020 podľa zmluvy predstavuje  2 200 000,00 eur, v Dodatku navýšené na 2 450 000, eur. 

Agentúrne správy tvoria obsah aj spravodajstva večerných televíznych správ a mnohé médiá využívajú TASR ako informačný zdroj.

„Môžeme potvrdiť, že sme počas víkendu prijali na Kliniku detí a dorastu polymorbídnu pacientku so závažnými chronickými ochoreniami, ktorá bola pozitívne testovaná na COVID-19 a následné preložená na Infekčnú kliniku, kde zomrela. Presnú príčinu úmrtia bude možné určiť až po pitve zosnulej,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra, Tatiana Kubinec.

Uvedenú správu uverejnil aj portál TASR, teraz.sk. Voľba titulku : Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Nitre 15 ročné dievča“, však nekoreluje s obsahom správy a v situácii, v akej sa ocitáme – doma, na Slovensku ale aj vo svete (pandémia), bez ohľadu na hodnotenie závažnosti tohto stavu si vyžaduje relevantné informovanie verejnosti. Navyše, tak si to vyžaduje samotná spomínaná zmluva so štátom o poskytovaní služieb vo verejnom záujme, na základe ktorej agentúra získava niekoľko miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Využívanie sociálnych sietí a znásobenie vplyvu „kačiče“ – zavádzajúceho titulku na verejnosť, agentúra prostredníctvom portálu teraz.sk doplnila o emotikony (rúško-smajlíky).

Dovolím si citovať nedávno použité slová, ktoré podľa ich autora definujú konšpirácie: „Nie je to pravda ale mohla by byť.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

1 teraz.sk, Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Nitre 15 ročné dievča, 9.9.2020 

2 FB 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár