Zbohom moja rodná Bratislava. Zmenila si sa na ľavicové čudo

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Facebook

Som rodený Bratislavčan a hoci už 11 rokov bývam na dedine s cca. 80timi obyvateľmi, vzdialenej od môjho rodného mesta 200 km, stále sa cítim Bratislavčanom. Vyrástli tam moji rodičia, mal som tam celú rodinu z otcovej aj maminej strany, stredoeurópsky mix Maďarov, Moravákov, Talianov, určite Židov a ja ešte ani neviem čoho.

Moja manželka je podobne ako ja, z Bratislavy, akurát, že medzi jej predkami je mix Bulharov a Rakúšanov, Nemcov a určite tiež Židov. A čo sa vierovyznania týka, bol to mix katolíkov, evanjelikov a kalvínov. Možno aj preto bola Bratislava (a určite aj Košice) vždy trochu iná, ako zvyšok Slovenska.

Trochu malomeštiacka, trochu provinčná, ale aj kozmopolitná a bohémska. Vyrástol som skrátka v takomto mixe a bolo to dobre.

Len viem, čo Bratislava za mojej mladosti nikdy nebola – ľavičiarska. Vlastne, nie len za mojej mladosti. Ešte aj pred 11-timi rokmi, keď sme sa odtiaľ definitívne odsťahovali.

Celá moja rodina boli silní antikomunisti, vzhľadom na pôvod nie však ľudáci. Pamätám si katolícku Bratislavu s plnými kostolmi za komunistov, aj pravicovú Bratislavu za Mečiara, s plnými námestiami priaznivcov KDH a neskôr SDK.

Prvá lastovička ľavicovosti prišla, kde inde – v Petržalke v osobe starostu Ftáčnika. A potom to už s menšími prestávkami išlo.

Vírus ľavičiarstva sa z Petržalky, bývalej dediny, zmenenej na najväčšie sídlisko v ČSSR, osídlenej prišelcami zo všetkých kútov Slovenska, začal šíriť do celého mesta. Dnes som sa dočítal, že PS-Spolu mali vo voľbách do EP najväčšiu podporu práve v Bratislave (mimochodom tak, ako aj ich bývalá podpredsedníčka Čaputová).

Oko by mi zaplakalo a celá moja mŕtva rodina sa určite obracia v hroboch. Joli nény – moja prateta, najfalošnejšia malomeštiačka, akú zem kedy nosila, ale aj osoba s asi najtriezvejším úsudkom, Purši báči (známy aj ako Gejza Dusík), Béla báči (československý don Juan, riaditeľ British Petroleum v ČSR), atď., atď… Všetko kovaní antikomunisti. A to nehovorím o svojich starých rodičoch.

Môj opitý starý otec vítal na Kamennom námestí v noci so Stanom Dančiakom (zrejme tiež pod parou) sovietske tanky dlažobnými kockami – boli práve na ceste domov z Malých Františkánov. Skrátka mesto, ktoré vedelo, kde je zdravý rozum. Dnes je všetko inak.

Liberálno-ľavicová vlna zaliala moje rodné mesto a ja, sledujúc to, z dedinky pod Štiavnickými vrchmi sa nestačím čudovať. Zbohom, stará, dobrá, konzervatívna Bratislava. Zmenili ťa.

Som už starý muž a ostali mi len spomienky na príjemné provinčné malomesto, kde znela maďarčina, bulharčina, nemčina… Zmenila si sa. Takúto ťa nechcem. Nie si pre mňa už krásavica na Dunaji. Stala si sa čudom na Dunaji. Ľavicovým čudom na Dunaji. Ale napriek tomu, keď umriem, nechám sa pochovať vedľa svojich dobrých konzervatívnych kresťanských predkov v Bratislave.

Na cintoríne nevládne ľavicový liberalizmus. Budeme tam pekne spolu, sami lokálpatrioti, pre ktorých bola ľavica vždy zábavkou čudákov a tak trochu „iných“ ľudí. Možno tam niekde bude prítomný Kristus, tak sa ho spýtame, čo sa to vlastne stalo…

Autor: Ján Baránek

Zdroj: https://www.hlavnydennik.sk/2019/05/29/komentar-jana-baranka-zbohom-moja-rodna-bratislava-zmenila-si-sa-na-lavicove-cudo/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár