Zbytočné strašenie jadrom

Foto. napalete.sk

Politici a médiá sa nám už pokúšali nahovoriť všeličo. Nedávno aj to, že sa vyznajú do jadrovej energetiky a stavby jadrových elektrární lepšie ako zamestnanci Úradu jadrového dozoru. Transatlantickí experti z Progresívneho Slovenska Hojsík a Dubéci sa lacno zviditeľnili neopodstatnenými obavami. Tak sa boja slovenského (nie Ficovho!) jadra, že im nestačia desiatky domácich expertov a bežné kontroly zo zahraničia. Ich skutočnou starosťou však je dostať sa do parlamentu. Na lep im skočili nitrianski poslanci a žiaľ, aj alternatívny portál. Nebezpečenstvo však hrozí najmä spoza ukrajinských hraníc.

Ako uvádza denník Sme v článku Dohľad nad jadrom má výpadky, talianska firma Enel očakávala, že si u nás stavbu jadrovej elektrárne vyskúša a doma už bude stavať so skúsenosťami zo slovenskej praxe. Asi by sme si mali radšej kupovať energiu od iných, prípadne postaviť si pri ceste lány vrtuliek a svietiť len keď vietor zaveje.

Už od leta minulého roku pseudonym Simonetta Tokareva na sociálnej sieti LinkedIn spochybňoval blogmi a fotografiami úroveň konštrukčných prác v Mochovciach. Neskôr sa pridal Talian Mario Zadra, ktorý na stavbe nového bloku Mochoviec pracoval. Priznal, že profil Tokarevy vlastní jeho žena. Technik na jadrových elektrárňach v Čechách aj na Slovensku Dalibor Stráský nevylúčil, že mnohé fotografie môžu pochádzať z Mochoviec, no dodal, že môžu zachytávať stavebný neporiadok. Šéfka Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Marta Žiaková v rozhovore pre týždenník Trend priznala, že zváračské práce v elektrárni boli vykonané bez certifikátov. Spomenula tiež optické káble, odreté robotníkmi pri inštalácii. Podľa slov riaditeľky kancelárie ÚJD SR Miriam Vachovej boli všetky zvary preverené a dohliadlo sa na to, aby vyhovovali štandardnom. Pri ich prešetrovaní bola hlavným problémom nedostatočná kontrola dokumentácie.

Kľúčový test, studená hydroskúška, dopadol nad očakávania. „Je to kľúčový míľnik, ktorý potvrdil funkčnosť všetkých testovaných komponentov a výrazne nás priblížil k uvádzaniu jadrového zariadenia do prevádzky,“ cituje denník nového šéfa Slovenských elektrární Branislava Strýčka. Po revízii všetkých súčastí sa koncom novembra mala začať aj horúca hydroskúška, pri ktorej sa systémy testujú pri vysokých teplotách a tlaku. Tá v súčasnosti mešká tri týždne a mala by sa začať v týchto dňoch. Ak horúca hydroskúška dopadne dobre, zavezú do 3. bloku palivo. Malo by to byť, ak už nebudú prieťahy, koncom februára 2019.

„Progresívne“ strašenie

„Žiadame kompetentných, aby bol v Mochovciach urobený audit OSART, ktorý vykonáva Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Súčasne chceme, aby bola správa z auditu verejná,“ zahlásil v reakcii na rozhovor s predsedníčkou ÚJD SR v Trende člen predsedníctva Progresívneho Slovenska Martin Hojsík, programový riaditeľ a člen predstavenstva medzinárodnej dobročinnej charity. Predtým pracoval na globálnych kampaniach zameraných na korporácie a verejné politiky pre Action Aid, Greenpeace International a komunikačných kampaniach pre národné kancelárie Greenpeace. S takým zázemím by zrejme najradšej nové jadrové bloky nespustil, ani keby fungovali ako švajčiarske hodinky.

Hojsíkovi pri vyjadreniach okolo elektrárne v Mochovciach sekundoval progresívny holobriadok Martin Dubéci, ktorý študoval politické vedy a verejnú politiku v Čechách, Dánsku a Británii. Pôsobil na Ministerstve financií, ako zamestnanec Kancelárie NR SR, stratég politických kampaní a šéf think-tanku. Venuje sa analýze bezpečnostných otázok zásadne z pohľadu spoza Veľkej mláky. Je to teda politický tajtrlík. Zrejme zacítil príležitosť na kampaň v prospech svojej „starajúcej sa“ straničky. Hojsík a Dubéci sa starajú o percentá a neváhajú ísť aj cez hypotetické katastrofy. Vyjadrenia týchto dvoch sú však len mútením technickej vody.

„Na stavbe je permanentne 5 lokalitných inšpektorov a projektu sa venuje 50 ďalších inšpektorov ÚJD SR s primeranou externou podporou. Vykonáva sa množstvo inšpekcií – plánovaných, neplánovaných aj reaktívnych. Inšpektori jadrovej bezpečnosti preverujú predkladanú dokumentáciu, zúčastňujú sa skúšok systémov, preberaní zariadení priamo na lokalite ako aj vo výrobných závodoch dodávateľov,“ píše sa na stránke dozorujúceho úradu s tým, že v prípade akýchkoľvek pochybností o pripravenosti zariadenia na uvádzanie do prevádzky nebude umožnené zaviezť do 3. bloku jadrové palivo. Nájdené nedostatky zvarov a dieselgenerátorov postupne odstraňujú.

To, že štátny kontrolný úrad má dostatočnú odbornosť na preverenie pripravenosti jadrových blokov na uvádzanie do prevádzky, potvrdila aj misia IRRS, organizovaná Medzinárodnou agentúrou pre jadrovú energiu, v rokoch 2012 a 2015. Slovenské elektrárne informovali, že na 3. bloku bude počas horúcej hydroskúšky prítomná medzinárodná expertná misia Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (WANO). V roku 2019 sa predpokladá aj na 4. bloku. Elektrárne tiež plánujú pozvať misiu OSART (o ktorej snívajú v Progresívnom Slovensku) počas skúšobnej prevádzky 4. bloku na preskúmanie prevádzky všetkých štyroch blokov v Mochovciach.

Termíny misií sa pritom objednávajú roky vopred, ich harmonogram je nabitý.

Čo teraz, „progresívni“ Martinovia? A čo potom, keď prejde aj horúca hydroskúška? K progresívnym truhlíkom sa neskôr pridala aj skupina pravicových poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja Daniel Balko (Šanca), Ján Greššo (OĽaNO), Ján Vančo a Miloslav Hatala (obaja KDH) a poslanec parlamentu za SaS Radoslav Pavelka. Prihriali si jadrovú polievočku a požadovali vykonanie kontroly na dostavbe.

Straší aj alternatíva

Korunu nekompetentným vyjadreniam však nasadil portál tadesco.cz, ktorý má inak kvalitné články a preklady na tému slobodomurárskej symboliky. Aktuálny stav 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach podľa Tadesca „především znepokojuje kritika zasvědceného odborníka Mario Zalva, strojního inženýra který je zodpovědný za záložní dieselové agregáty, hovoří rovněž o systémových chybách, lajdáctví a utajování chyb vedoucími pracovníky italského koncernu ENEL.“ Píše to šéfredaktor stránky Tadesco.cz v článku s názvom Sedíme doslova a dopísmene na tikající atomové bombě, ale zatím to nebylo nikomu v ČR a na Slovensku sděleno. Až dnes. Nebudete se stačit divit. O lajdáctve môže byť reč aj v jeho prípade. Meno dotyčného odborníka je totiž Mario Zadra, nie Zalva. „Jestliže mírně zamíříme do konspiračních teorií, může to ale být dokonalý plán na eliminaci slovanské rasy a to v širokém okolí… Když se jim nepodařilo rozpoutat WWIII, možná právě zde měl být záložní plán… Když zajdeme až do krajnosti, tak pravděpodobně by při spuštění reaktoru mohla být Evropa vymazána z mapy a byli bychom si sami tím vinni,“ uvádza sa úplne vážne na stránke Tadesco. Nuž, hocikto z internetu je odborník na všetko, dokonca aj na stavbu a dozor atómovej elektrárne a beztrestne šíri poplašné správy. „Dle mého názoru se veškeré svařené části „odborníky“ nemohou opravit a reaktory jsou tak naprosto nepoužitelné… Není… vyloučeno, že pak bude svět neobyvatelný kdekoliv. Mohu se samozřejmě v úvahách mýlit,“ necháva si portál otvorené zadne vrátka.

Kde je pravda?

Progresívne Slovensko, nitrianski poslanci a Tadesco by mali plakať na inom (potenciálnom masovom) hrobe. Banderovská Ukrajina sa totiž postupne zbavuje dodávok jadrového paliva z Ruska. Už niekoľko rokov ho nakupuje na Západe, čo vyvoláva otázky o kompatibilite s ruskými reaktormi a jadrovú bezpečnosť to určite nevylepšuje. Napokon, 3. decembra 2014 v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny došlo k havárii. V Juhoukrajinskej jadrovej elektrárni zasa nebolo vykonaných 13 prioritných bezpečnostných opatrení. V roku 2016 sa pritom uskutočnilo 11 mimoplánových (havarijných) opráv. V roku 2015 takýchto opráv bolo sedem, v roku 2014 šesť. Viac o tom písali tu.

Šéfredaktor odborného portálu venergetike.sk v článku Báječné leto pod psa v Mochovciach takto uviedol veci na pravú mieru: „Je ťažko uveriteľné, že by niektorý dozorný orgán na svete, ktorý dozoruje tak ťažkú stavbu akou sú jadrové bloky, mohol niečo také dopustiť… Úrad jadrového dozoru viackrát pripustil zistenia nedostatkov pri dostavbe jadrových blokov, vždy však žiadal o ich nápravu. Zistené nedostatky ani nikdy netajil… kto chcel, našiel ich na internetovej stránke štátneho jadrového dozoru. Slovenské elektrárne museli veľa pri dostavbe v Mochovciach napravovať… Vedenie dostavby pod velením talianskych náčelníkov bolo neraz slušne povedané neprofesionálne. Ale… Pred samotným spustením jadrových blokov do komerčnej prevádzky sa musí vykonať niekoľko skúšok či revízii. Sledujme ich a kontrolujme. Žiadajme od kompetentných odbornosť a otvorenosť. Ale prestaňme strašiť pri tak vážnej veci ako je výstavba jadrovej elektrárne. Bez ohľadu na to, či takýmto projektom fandíme alebo nie.“ Ďakujem za tento triezvy pohľad.

Do Mochoviec ešte koncom septembra zavítali poslanci z parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti. Oboznámili sa s aktuálnym stavom projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku, pričom predsedníčka výboru Jana Kiššová (SaS) skonštatovala, že poslanci dostali odpovede na všetky otázky. „Nadobudla som pocit, že kontrola je tam mnohonásobná a že je dostatočná. V tejto fáze mi zostáva len veriť, že je to naozaj dostatočné,“ uviedla. O prípadných ďalších krokoch bude výbor diskutovať. Denník Pravda priniesol nedávno  taktiež rozhovor s predsedníčkou ÚJD SR Ing. Martou Žiakovou, CSc. Tvrdí v ňom, že pri simulovaní úplnej straty elektrického napájania a prívodu chladiacej vody elektráreň vydržala bez zásahu tri dni. Označila to za unikátne. Rozhodnutie o zavedení dodatočných opatrení, potrebné na zvládanie ťažkých havárií, bolo prijaté dva týždne pred haváriou vo Fukušime.

Predsedníčka ÚJD SR poznamenala, že pani Tokareva neovláda slovenskú legislatívu ohľadne výstavby jadrových elektrární a nepozná postupy dozorných orgánov. Podstatná časť podnetov je pritom zameraná na nejadrovú časť. „Aj v nej sa však nachádzajú systémy dôležité pre zaistenie jadrovej bezpečnosti. Toto si zrejme väčšinový vlastník Slovenské elektrárne reprezentovaný talianskou firmou Enel neuvedomil,“ konštatovala Žiaková. Preto bola potrebná hĺbková kontrola týchto systémov. Mimochodom, misií WANO bolo v Mochovciach už desať. Zástupca asociácie je navyše trvalo prítomný v lokalite. Netreba preto strašiť jadrom. Počkajme si na horúcu hydroskúšku, tá rozhodne.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply