Zbytočný „výlet“ Zelenského do USA: Trump Tomahawky nedá

Foto: strana.ua

 

A je po zábave… Ukrajinské, ako aj všetky svetové média, živo komentujú výsledky stretnutia Donalda Trumpa s Zelenským vo Washingtone. Všetci prízvukujú práve to,   že nie sú žiadne výsledky. Komentujú teda nesplnené sny a požiadavky Zelenského. Prízvukujú, že Trump tie Tomahawky Zelenskému predsa nedá a pre začiatok žiada,   aby sa nastolilo prímerie v prvej línii. „Nech obaja vyhlásia víťazstvo a nech rozhodne história,“ citovali Trumpa svetové média. Prakticky všetci komentátori prízvukujú, že rozhodujúcim bude plánované rokovania Putina a Trumpa v Budapešti.

Ukrajinskí analytici zdôraznili, že práve preto, že neboli dosiahnuté očakávané v Kyjeve dohody ohľadom Tomahawkow a dodávok iných zbraní, záver stretnutia prezidentov bol „pokazený“ a nebol ani spoločný brífing, ani obed… „Ihneď po stretnutí s Donaldom Trumpom pri východe z areálu Bieleho domu Volodymyr Zelenský dal krátky brífing. Trump sa k tlači nevyjadril a okamžite po skončení rokovaní rýchlo opustil Biely dom vrtuľníkom. O Tomahawku stále neexistuje konečné rozhodnutie. „Opýtajte sa na to americkej strany. Toto je ich zbraň,“ vyhol sa odpovedí Zelenský, ktorému novinári položili rovnakú otázku o raketách najmenej trikrát. Uviedol iba to, že s americkou stranou diskutoval o bezpečnostných zárukách, podrobnosti o dosiahnutých dohodách však neposkytol. Zelenský odpovedal na otázku o možnom prímerí a ďalších krokoch a pripustil, že „otázka území je najťažšia“, je však pripravený o nej diskutovať. „Trump má pravdu. Musíme sa zastaviť tam, kde sme, a potom začať hovoriť o mieri,“ citovali Zelenského ukrajinské média.

Mnohí priamo poukázali na to, že Donald Trump na stretnutí s Zelenským vyhlásil, že nemá v úmysle dodať Tomahawky na Ukrajinu. „Samotné stretnutie bolo „napäté“ a Trump „bol tvrdý“ s ukrajinským prezidentom. Zelenský dúfal, že opustí Washington so záväzkami,  týkajúcimi sa nových zbraní pre Ukrajinu, ale našiel Trumpa v úplne inej nálade… Trump dal jasne najavo, že jeho prioritou je práve teraz diplomacia a domnieva sa, že poskytovanie Tomahawkov by ju mohlo podkopať. Počas stretnutia Trump informoval Zelenského aj o svojom rozhovore s Putinom. Podľa neho, súčasný návrh USA je, aby sa vojna skončila zmrazením v prvej línii, „čo je pre Ukrajinu ťažké prijať.“ Stretnutie sa náhle skončilo po 2,5 hodine. „Myslím, že sme skončili. Uvidíme, čo sa stane budúci týždeň,“ podotkol Trump s odkazom na plánované rozhovory medzi USA a Ruskom,“ podotkli ukrajinskí politológovia.

Médiá sa poponáhľali a už zverejnili aj potenciálnu letovú mapu Putina na plánované stretnutie s Trumpom v Budapešti. „Najpravdepodobnejšou cestou pre let ruského prezidenta Vladimíra Putina do Budapešti je cez Čierne more, Turecko, Stredozemné more, Čiernu Horu a Srbsko. A zo Srbska do Maďarska. Toto je napísané profilovým vydaním Air Live. Predpokladá sa, že ruské a turecké stíhačky poskytnú ochranu pred možnými hrozbami dronov alebo rakiet. Vyššie opísaná trasa je najrealistickejšia, pretože umožňuje let okolo vzdušného priestoru všetkých krajín Európskej únie (okrem samotného Maďarska), ktorý je uzavretý pre ruské lietadlá,“ uviedli odborníci. Predpokladanú mapu zverejnili aj ukrajinské média: /https://strana.today/news/493324-kak-putin-budet-dobiratsja-v-budapesht.html/

No a čo sa deje na frontoch? Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že v priebehu ostatných 24 hodín došlo k 128 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 109 leteckých útokov, použila 268 navádzaných bômb a 6024 dronov kamikadze, 4941-krát ostreľovala pozície ukrajinských vojsk, vrátane 117-krát – reaktívnymi systémami salvovej paľby. V Pokrovskom smere ruské vojská uskutočnili 37 útokov, v Juho-Slobožanskom – 18, v Alexandrovskom – 14, v Limanskom – 13 a v Konstantinovskom smere – 12 útokov.

V noci a ráno ruská armáda zaútočila na území Ukrajiny 3 delostreleckými navádzanými strelami S-300 a 164 útočnými bezpilotnými lietadlami typu Shahed, Gerber a imitačnými dronmi. Systémy protivzdušnej obrany zneškodnili 136 nepriateľských dronov, ďalších 27 dronov a 3 rakety zasiahli svoje ciele v 12 lokalitách a v 4 lokalitách bol zaznamenaný pád úlomkov dronov,“ uviedli domáci vojenskí spravodajcovia. Poukázali na to, že ruská protivzdušná obrana v noci zostrelila 41 ukrajinských bezpilotných lietadiel vo viacerých regiónoch Ruska: 12 – v Brjanskej oblasti, 6 – nad Čiernym morom, po 5 – v Baškortostane a v Kalužskej oblasti, 3 – v Moskovskej oblasti, po 2 – v Belgorodskej a Orlovskej a po 1 – v Kurskej, Volgogradskej, Rjazanskej, Tambovskej, Tuľskej a Samarskej oblastiach.

Domáci a zahraniční vojenskí spravodajcovia prinášajú pochmúrne správy z mesta Pokrovsk,  ktoré je už takmer celé obsadené Rusmi. „Bohužiaľ, to je koniec. Ukrajinskí vojaci sa vzdávajú ruským dronom a ruskí pešiaci sú už v centre Pokrovska/Krasnoarmejska a v meste sú už desiatky, ak nie stovky Rusov,“ prízvukuje redaktor nemeckého Bildu Julian Roepke. Ukrajinský vojak s volacím znakom Mučnoj“ uvádza, že v západnej časti mesta prebiehajú boje. Varuje, že ak Rusi zvýšia tempo a počet útočných akcií, „existuje riziko, že sa mesto zmenší do rozmerov pasce a vypuknú boje vo výškových budovách. Kľúčové útoky sa teraz odohrávajú okolo priemyselnej zóny na severozápade Pokrovska. Ruské weby píšu o prítomnosti svojich vojsk v oblasti Pervomajky a na železničnej stanici, ako aj v susednej dedine Durňak. Do centra mesta presakujú viaceré skupiny Rusov,“ uviedli domáci novinári.

Niektoré ruské média navyše uvádzajú pokrok smerom k Grišinu, osade severozápadne od Pokrovska, ktorá je hlavnou zásobovacou cestou pre mesto. „Kvôli nedostatku obrnených vozidiel, chránených anti-dronovými konštrukciami alebo aspoň vybavením elektronického boja, je evakuácia v Pokrovskom smere takmer nemožná. Navyše v jednotkách často nie je vôbec žiadne evakuačné vozidlá,“ podotýka dobrovoľník. Situácia pre ukrajinské ozbrojené sily je hrozivá, pretože mestské boje sú už v plnom prúde. Pričom sa bojuje už aj v západnej časti, najnebezpečnejšej pre ukrajinskú obranu, prostredníctvom ktorej bolo najvhodnejšie zásobovať Pokrovsk. Okrem toho, logistiku Ozbrojených síl Ukrajiny vo všetkých smeroch vyraďujú ruské drony,“ popísali hrozivú situáciu ukrajinskí vojenskí spravodajcovia.

Zdôraznili, že je úplne podobná situácia už aj v Kupjansku. „Aj tam už boli Rusi spozorovaní po celom meste, ale ukrajinské pozície tam zostávajú, a preto sa mestské bitky predlžujú. V Pokrovsku a Kupjansku sú na to dva hlavné predpoklady. Prvým je, že obe mestá nie sú obkľúčené natoľko, aby sa tam ukrajinské ozbrojené sily nemohli vykonávať rotácie a dodávať muníciu (aj keď to znamená veľké straty). Po druhé, Kyjev zjavne urobil politické rozhodnutie udržať tieto mestá napriek „drahej“ logistike, aby zabránil Rusom vyhlásiť ich dobytie. Na základe predchádzajúcich skúseností však po tejto fáze bojov mestá zvyčajne predsa dobyli Rusi, o čom sa už na Ukrajine otvorene diskutuje,“ podotkli vojenskí analytici.

Ukrajinskí hospodárski analytici poukázali na to, že Moskva a Kyjev pristúpili na prvé prímerie – síce iba na lokálne a krátkodobé, avšak je to aspoň prvé svetielko na konci tunelu. Začali práce na oprave poškodených vedení na prenos energie do Záporožskej jadrovej elektrárne. „Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi oznámil začatie opráv poškodených elektrických vedení jadrovej elektrárne po vytvorení zón prímeria. Práce na oprave poškodených elektrických vedení k Záporožskej jadrovej elektrárni sa začali po 4 týždňoch odstavenia, informovala MAAE. Podľa šéfa MAAE Rafaela Grossiho, „obnovenie externého napájania je rozhodujúce pre jadrovú bezpečnosť.  Obe strany konštruktívne spolupracovali s MAAE na zabezpečení implementácie komplexného plánu opráv,“ citovali zo správy MAAE ukrajinské média /https://x.com/iaeaorg/status/1979470440289444253/.

Popoludní domáci experti upozornili na „novú zbraň Moskvy“. „Rusi zaútočili na Nikolajev   navádzanými bombami. Prvýkrát počas vojny sa tieto zbrane dostali na okraj mesta 16.  októbra. Uviedol to hovorca Ukrajinskej dobrovoľníckej armády „Pivdeň“/“Juh“/ Sergej Bratčuk. Podľa neho, Rusi v Nikolajeve použili upravenú muníciu „Grom-E1“. „Jej letový rozsah je od 120 do 150 kilometrov a má pomerne významnú nadmorskú výšku letu. Situácia nevyzerá veľmi príjemne, ale ak vezmeme do úvahy frekvenciu používania navádzaných bômb, potom je minimálna,“ uviedol. Mysli si, že spustením takýchto zbraní Rusko experimentuje s určitými druhmi upravenej munície,“ poznamenali ukrajinskí vojenskí analytici.

Večer ukrajinskí vojenskí spravodajcovia oznámili, že príslušníci ruského zoskupenia vojsk „Juh“ obsadili obec Pleščejevka blízko Konstantinovky v Doneckej oblasti.

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

  1. 1333-й день войны в Украине. Что происходит 18 октября. Обновляется, Страна, 18.10.2025
  2. „Остановиться по линии фронта“. Трамп прокомментировал свою встречу с Зеленским, Страна, 18.10.2025
  3. „Напряженная встреча“. Трамп сказал Зеленскому, что не намерен передавать Украине „Томагавки“, Страна, 18.10.2025
  4. Зустріч із Трампом принесла Зеленському хороші новини: CNN називає два ключові моменти, UNIAN, 18.10.2025
  5. Трамп визнав, що Путін може „грати“ ним через Україну, – Sky News, UNIAN, 18.10.2025
  6. Стармер запропонував підготувати мирний план для України за прикладом 20-пунктного для Гази — ЗМІ, ZN.UA, 18.10.2025
  7. ППО збила переважну більшість із понад півтори сотні дронів, але не впоралася з керованими ракетами, ZN.UA, 18.10.2025
  8. «Томагавки», ППО та гарантії безпеки: про що говорили Зеленський і Трамп, Kyiv Post, 18.10.2025
  9. Зеленський привіз Трампу карти з «больовими точками» оборонки РФ, – ЗМІ, Kyiv Post, 18.10.2025
  10. Росія обстріляла Чугуїв: 10 ударів та знеструмлення більшої частини міста, Апостроф, 18.10.2025
  11. Російська атака на Дніпропетровщину: пошкоджені медзаклад, ферма та автівки, Апостроф, 18.10.2025
  12. Агенти «АТЕШ» допомогли Силам оборони пошкодити російські комплекси ППО біля Токмака, Ukrinform, 18.10.2025
  13. Росія намагається нормалізувати відносини зі США й стримати підтримку України – ISW, Ukrinform, 18.10.2025
  14. Зустріч Зеленського з Трампом, польський суд відмовив Німеччині в екстрадиції українця Журавльова.1333 день війни, Суспільне, 18.10.2025
  15. Зеленський у Білому домі, ракети Tomahawk для України та зустріч Трампа з Путіним: головні новини ранку 18 жовтня, Суспільне, 18.10.2025
  16. Путін намагається продати Трампу часткову капітуляцію України, як шлях до миру, – аналітик Умланд, Espreso.TV, 18.10.2025
  17. Для Трампа принципово, аби Путін в Будапешті сказав: „Я закінчую війну“, Espreso.TV, 18.10.2025
  18. Розійшлися у думках, але двері не закриті: у CNN назвали причину відмови США надати Україні „Томагавки“, Obozrevatel, 18.10.2025
  19. За аналогією з Газою: Стармер запропонував розробити зі США мирну угоду для України, Obozrevatel, 18.10.2025
  20. Рекордна кількість: росіяни скинули 268 КАБів за добу, Мілітарний, 18.10.2025
  21. Частина Поволжя без світла: Сили оборони атакували підстанцію «Вешкайма», Мілітарний, 18.10.2025
  22. Передача Україні Tomahawk не призведе до ескалації: ISW назвав цілі, ураження яких могло б послабити військовий потенціал Росії, New voice.ua, 18.10.2025
  23. Трамп відмовив Зеленському надати Tomahawk, бо вважає дипломатію своїм пріоритетом — Axios, New voice.ua, 18.10.2025
  24. На заводі із виробництва боєприпасів у Башкортостані пролунали вибухи, є загиблі, Слово і Діло, 18.10.2025
  25. Трамп поки що відмовив Зеленському надати Tomahawk, Слово і Діло, 18.10.2025
  26. Сили оборони ліквідували ворожий склад боєкомплекту на Кінбурнській косі, РБК-Україна, 18.10.2025
  27. Росія атакувала південь України: є поранені у чотирьох областях , РБК-Україна, 18.10.2025
  28. Онлайн-карта бойових дій в Україні: де точаться бої на 18.10.2025, ФАКТИ ICTV, 18.10.2025
  29. РФ намагається переконати США в економічній вигоді від нормалізації відносин – ISW, ФАКТИ ICTV, 18.10.2025
  30. БпЛА уразили підстанцію в Ульяновській області РФ, Корреспондент.net, 18.10.2025
  31. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 18.10.2025
  32. Трамп відмовив Зеленському надати Tomahawk, бо вважає пріоритетом дипломатію – ЗМІ, Українська правда, 18.10.2025
  33. Зеленський погодився з Трампом, який закликав Україну й РФ „зупинятись там, де є“, Українська правда, 18.10.2025
  34. Трамп: Я сказав Зеленському і сказав Путіну – зупиніться прямо зараз на лінії фронту, Інтерфакс-Україна, 18.10.2025
  35. Глава Міноборони Литви закликала всі країни ЄС інвестувати в зміцнення кордону з Росією та Білоруссю, Інтерфакс-Україна, 18.10.2025
  36. Воїни ППО збили переважну більшість із понад півтори сотні БПЛА РФ, але не впоралася з керованими ракетами , – ПС ЗСУ, Українські Новини, 18.10.2025
  37. Протягом минулої доби на фронті зафіксовано 128 бойових зіткнень, – оперзведення Генштабу ЗСУ, Українські Новини, 18.10.2025
  38. „Твоя мама“: у Трампа нахамили журналістам через запитання про Будапешт, Європейська правда, 18.10.2025
  39. Європейські лідери прокоментували розмову із Зеленським після його зустрічі з Трампом, Європейська правда, 18.10.2025
  40. Атака дронів на РФ: безпілотники вгатили по Ульяновську, горить електропідстанція, Інформатор Україна, 18.10.2025
  41. Tomahawk не буде, пріоритет – дипломатія: Axios розповів про залаштунки переговорів Трампа з Зеленським, Інформатор Україна, 18.10.2025
  42. МАГАТЕ: розпочато роботи з ремонту пошкоджених ліній електропередачі до ЗАЕС, UNN, 18.10.2025
  43. Полтава вночі зазнала атаки рф дронами: показали наслідки, UNN, 18.10.2025
  44. Дрони вдарили по важливому енерговузлу РФ: він з’єднує енергосистеми Уралу та Центральної Росії (відео), Focus, 18.10.2025
  45. Зустріч Трампа і Путіна в Будапешті: у Білому домі нахамили журналісту, який спитав про саміт, Focus, 18.10.2025
  46. Нова зброя Москви: експерт повідомив, чим Росія атакувала Миколаїв, TSN.ua, 18.10.2025
  47. Росіяни вдарила по АЗС в Сумах: що відомо, TSN.ua, 18.10.2025
  48. У Львові готуються до блекауту: замість трамваїв запустили автобуси, Liga.net, 18.10.2025
  49. Локальне перемир’я для відновлення електрики на ЗАЕС, Мерц за мирний план для України – LIVE, Liga.net, 18.10.2025
  50. Росіяни вдарили по заправній станції у Сумах: є постраждалі, 24 канал, 18.10.2025
  51. У Чугуєві майже відновили енергопостачання після російської атаки, 24 канал, 18.10.2025
  52. Насичена робота E-7A Wedgetail з Австралії – підтримка поставок зброї в Україну, атака „Гербер“ на Польщу та МиГ-31, Діфенс Експрес, 18.10.2025
  53. Навіщо Китай цікавиться російськими летючими танкерами Ил-78 та чи вийшло у РФ успішно їх „впарити“, Діфенс Експрес, 18.10.2025

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár