Zdržovanie certifikácie Severného prúdu-2 iba zapríčinilo rast ceny plynu v EÚ

Foto: Screenshot YouTube

Pokračuje „melodramatický seriál“ s výstavbou a spustením plynovodu Severný prúd-2 do prevádzky. Transatlantickí politici robili všemožné prekážky tomu, aby sa plynovod vôbec začal budovať, bol dobudovaný a v súčasnosti sa snažia zastaviť jeho certifikáciu v Nemecku, ako aj spustenie do prevádzky. Vládam niektorých európskych krajín a USA sa síce podarilo zdržať výstavbu plynovodu, ale predsa bol dobudovaný. Experti poukazujú na to, že rovnako budú prekonané aj súčasné prekážky a plynovod bude certifikovaný a spustený do prevádzky už začiatkom budúceho roku.

Mimochodom, protirusky orientované vlády niektorých európskych štátov strelili do kolena – nie však sebe, ale plynárenským spoločnostiam na svojom území, mnohým podnikom a obyvateľstvu svojich krajín: pozastavenie certifikačného procesu Severného prúdu-2 v Nemecku viedlo k skoku cien na európskom trhu s plynom. Náklady na modré palivo opäť prekročili značku 1 000 dolárov za 1 000 metrov kubických. Vzhľadom na to, že zima už začala a je potrebné veľa plynu, situácia pre mnohých obyvateľov EÚ je dosť ťažká.

Podľa experta Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Fondu národnej energetickej bezpečnosti Igora Juškova, sa plynovod stretol s byrokratickými ťažkosťami. „Fyzicky a technicky je úplne pripravený, skúšobné naplnenia plynom potvrdili, že potrubie je úplne hermetické a bezpečné, takže s touto časťou certifikácie nie sú žiadne problémy. Pozastavenie vydávania povolení je spôsobené potrebou zaregistrovať v Nemecku prevádzkovateľskú spoločnosť, ktorá v súčasnosti „sídli“ vo Švajčiarsku“, vysvetlil Juškov vo video blogu Energizer na YouTube kanálu Eurasia.Expert.

Podľa odborníka, by sa to nemalo považovať za likvidáciu projektu. Všetko nasvedčuje tomu, že po opätovnej registrácii nemecký regulátor udelí spoločnosti Nord Stream 2 AG povolenie riadiť plynovod. Odklad samotnej prevádzky potrubia však mal negatívny vplyv na „nálady“ európskeho trhu. „Európa očakávala, že dodatočné dodávky Gazpromu cez Severný prúd-2  zmiernia situáciu v plynárenskom sektore počas zimnej sezóny, ale v súčasnosti sa tieto nádeje strácajú a Európania začínajú panikáriť“, poznamenal Igor Juškov.

Hodnotí rozhodnutie Federálnej sieťovej agentúry Nemecka pozastaviť certifikáciu Nord Stream 2 AG ako nezávislého prevádzkovateľa plynovodu Severný prúd-2 z dôvodu potreby prepracovať organizačnú štruktúru projektu. Podľa odborníka, je to dokonca „pozitívna správa“ pre Gazprom, pretože naznačuje pripravenosť nemeckého regulátora na vybavenie statusu projektu v Nemecku.

„Je ťažké povedať, či Gazprom mal informácie, že je potrebné sa zaregistrovať v Nemecku. Zdá sa, že to pôvodne nepredpokladal a veril, že Švajčiarska jurisdikcia bude stačiť. Tento príbeh by som však nepovažoval za nejaký úder do tohto projektu, alebo do Gazpromu. Naopak, do určitej miery je to pozitívna správa. Pretože spočiatku existovala intriga: môže byť vôbec Nord Stream 2 AG prevádzkovateľom tohto plynovodu?“ pripomenul expert.

„A odporcovia projektu – Poľsko, Ukrajina – ho kritizovali všetkými možnými spôsobmi a tvrdili, že podľa protimonopolnej legislatívy EÚ, by mala byť funkcia dodávateľa oddelená od funkcie prevádzkovateľa plynovodu. To znamená, že dcérska spoločnosť Gazpromu nemôže kontrolovať potrubie, cez ktoré prúdi plyn Gazpromu. V skutočnosti však v európskej legislatíve existuje doložka, podľa ktorej, ak preukážete, že spoločnosť prevádzkovateľa sa správa úplne nezávisle od materskej spoločnosti, to znamená od spoločnosti Gazprom, potom táto spoločnosť môže byť operátorom“, podotkol Igor Juškov.

Vysvetlil, že súčasné rozhodnutie nemeckého regulátora len poukazuje na to, že spoločnosť Nord Stream 2 AG môže byť skutočne prevádzkovateľskou spoločnosťou a ozaj aj bude, ak splní požiadavky Berlínu. „Nuž, musíme sa znovu preregistrovať v Nemecku. Prečo to treba  urobiť? Myslím si, že nemecký regulátor už plne a jasne zistil všetky činnosti spoločnosti, všetky jej kroky a uistil sa, že sa skutočne správa nezávisle od materskej štruktúry – od samotného Gazpromu“, uviedol odborník, ktorý je presvedčený, že certifikácia bude úspešná a plynovod onedlho bude spustený do prevádzky.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) https://www.youtube.com/watch?v=4DNUoxVTAfc

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply