Zelenský spolu s manželkou a suitou pokračuje vo „výlete“: po New Yorku zavítal s neohlásenou návštevou do Kanady

Foto: Vesti.ua

Na Ukrajine aj včera pokračovali intenzívne boje. Ako uviedol Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu dňa došlo ku 26 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 59 raketových, 62 leteckých a 55 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Uskutočnila tiež masívny raketový útok, keď na ukrajinské pozície a strategické objekty poslala 44 okrídlených rakiet Х-101/Х-555/Х-55 a 6 delostreleckých riadených striel С-300. Podľa ukrajinského Generálneho štábu, domáca protivzdušná obrana zostrelila 38 okrídlených rakiet.

Uviedol tiež, že ukrajinská armáda podniká ofenzívne operácie v Melitopoľskom a Bachmutskom smere a ruská armáda útočí hneď v niekoľkých smeroch: v Bachmutskom – severovýchodne od Grigorovky a v okolí Andrejevky Doneckej oblasti, v Marjinskom smere – v okolí Krasnogorovky a Marjinky Doneckej oblasti, v Šachterskom smere – v okolí Nikoľského Doneckej oblasti, v Záporožskom smere – v okolí Malej Tokmačky a Rabotina Záporožskej oblasti.

Ukrajinské média priniesli správy, že počas celého obdobia ozbrojeného konfliktu Západ vycvičil vyše 84 tisíc ukrajinských vojakov. „Takéto údaje k 20. septembru 2023 uviedol  hovorca Pentagónu plukovník Martin O’Donnell. Boli vycvičení v narábaní so „západnými  zbraňami a taktikkou,“, píše Politico. Americká armáda v súčasnosti cvičí stovky Ukrajincov v Európe: od americkej bojovej taktiky po použitia Abramsov. Niekoľko desiatok ukrajinských pilotov a špecialistov na údržbu tiež plánuje v blízkej budúcnosti začať s výcvikom na stíhačkách F-16 v USA,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Dodali tiež, že Pentagón zverejnil podrobnosti o novom balíku pomoci Ukrajine. „Zahŕňa,  okrem iného, aj kazetovú muníciu. Úplný zoznam: rakety AIM-9M pre protivzdušnú obranu, ďalšia munícia pre HIMARS, delostrelecko-raketové systémy Avenger, protidronové guľomety veľkého kalibru, 155 mm delostrelecké granáty, vrátane kazetovej munície, 105 mm delostrelecké granáty, protitankové rakety TOW, protitankové komplexy Javelin a AT-4-vyše 3 miliónov nábojov, 59 ľahkých taktických vozidiel, munície na odstraňovanie prekážok, náhradné diely, servisné a ďalšie poľné vybavenie,“ informovali ukrajinské média.

Podčiarkli, že poľské úrady nemajú v úmysle dodať Ukrajine moderné zbrane, ktoré kupujú pre svoju armádu. „Uviedol to poľský prezident Andrzej Duda na TVN24. „Nemôžeme dodávať naše nové zbrane, ktoré kupujeme na posilnenie bezpečnosti Poľska alebo modernizáciu poľskej armády,“ povedal Duda počas návštevy New Yorku. Zároveň dodal, že Poľsko môže neskôr poslať svoje staré zbrane na Ukrajinu,“ poznamenali ukrajinskí novinári.

O pár hodín neskôr poukázali na to, že poľský prezident Andrzej Duda sa nestretol s ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským v New Yorku „kvôli časovej tiesni.“ „Poľský prezident o tom informoval poľskú tlač, uvádza Wprost. „Predniesol som prejav vtedy, keď sa malo konať stretnutie. Určite sa s ním porozprávam, ale nebudeme sa rozprávať pred kamerami. Ale tvárou v tvár, ako hovoria dvaja priatelia, ktorí chcú vyriešiť rôzne ťažké situácie,“ citovali Dudu ukrajinské média.

Informovali, že prezident Zelenský pokračuje vo svojich „výletoch“ po svete a z USA sa presunul do susednej Kanady, pričom, ako prízvukujú ukrajinskí novinári, prišiel na neohlásenú návštevu. „Zelenský pricestoval do Kanady na neohlásenú návštevu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky strávi po svojej návšteve Spojených štátov dva dni v Kanade, informuje oficiálna webová stránka kanadskej vlády. Uvádza sa, že vedúci predstavitelia krajín budú diskutovať o kanadskej vojenskej, hospodárskej a humanitárnej podpore Ukrajiny. Zelenský a Justin Trudeau tiež podpíšu dohodu o pokračovaní posilňovania hospodárskych väzieb medzi krajinami. Prezident Ukrajiny sa stretne s členmi vlády Kanady a tiež vystúpi v parlamente v Ottawe, po čom odcestuje do Toronta, kde sa stretne s kanadskými podnikateľskými lídrami, aby zvýšil investície súkromného sektora do budúcnosti Ukrajiny. Potom sa Trudeau a Zelenský zúčastnia podujatia s ukrajinsko-kanadskou komunitou,“ podrobne informovali ukrajinské média.

Oznámili aj ďalšie útoky ukrajinskej armády na území Ruska a tiež prienik skupín diverzantov do susednej krajiny. „V Kurskej oblasti Ruskej federácie tvrdia, že hľadajú skupinu diverzantov, ktorých údajne videli miestni obyvatelia. Miestne média píšu, že ide o dedinu Gornaľ v Kurskej oblasti, ktorá sa nachádza na hranici so Sumskou oblasťou. Uvádza sa, že údajne v predvečer miestni obyvatelia videli výzvednú skupinu diverzantov zo štyroch ľudí. Teraz ruské bezpečnostné sily prehľadávajú Sudžanský okres,“ uviedli novinári.

A informovali aj o „sprievodných podujatiach, ktoré sa konajú v New Yorku počas Valného zhromaždenia OSN, keď vtedy do amerického mesta prichádzajú tisíce prostitútok z celého sveta, aby poskytli „služby“ svetovým diplomatom podľa nekresťansky drahých „cenníkov“. Americkí novinári to dokonca vtipne označili za „zjazd prostitútok“… „Diplomati, ktorí prišli do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN, sa cez deň stretávajú so svetovými lídrami a v noci s prvotriednymi prostitútkami. Informujú o tom zdroje New York Post. Podľa zdrojov novín, pricestovali do New Yorku drahé prostitútky z amerického Las Vegas a Európy, aby uspokojili dopyt,“ uviedli ukrajinské média.

Tento biznis vzrástol o 20-25%,“ uviedol zdroj, oboznámený so sexuálnymi samitmi.Dievčatá pochádzajú z Vegas a Európy… Je to ako zjazd prostitútok,“ dodal. Zdroj tiež povedal niektoré podrobnosti o erotických „asistentkách“ a ich medzinárodných klientoch. „Chodia do hotelov, pretože nemôžu ísť do rezidencií alebo veľvyslanectiev,“ povedal a podotkol, že luxusné kňažky lásky „zarábajú od 3 000 do 5 000 dolárov“ za jednu intímnu seansu. Zdroj tiež poznamenal, že niektorí „diplomati sa zbláznia, pretože sú tam tak potlačení… nemajú také dievčatá,“ citovali svojich amerických kolegov ukrajinskí novinári.

Popoludní s nadšením prízvukovali, že ukrajinské letectvo uskutočnilo raketový útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopoľe. „Informujú o tom „úrady,“ vymenované Ruskou federáciou. Dnes, 22. septembra, popoludní bol dokončený raketový útok na Krym. V dôsledku príletu rakiet sa v budove Čiernomorskej flotily vytvorila diera. Informácie o prvej vlne ostreľovania Krymu prinieslo ministerstvo obrany Ruskej federácie. Podľa neho, dnes o 10.30 hod. Ukrajina zaútočila na Krym raketami a dronmi,“ uviedli ukrajinské média.

Flotila Sevastopoľu bola v tomto čase pokrytá dymovou clonou. Uvádza sa, že protivzdušná obrana zostrelila jednu raketu a dva drony pri západnom pobreží. Asi o 13. hod. boli v miestnych verejných médiá opäť zverejnené informácie o práci protivzdušnej obrany. „Úrady“,  vymenované Ruskou federáciou, už tentoraz oznámili konkrétne miesto: raketový útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily. Obyvatelia Sevastopoľu hlásili výbuchy. „Úlomok z rakety spadol blízko Lunačarského divadla v Sevastopoľe,“ napísal o 13.20 hod. „guvernér“ Michail Razvožajev,“ zdôraznili ukrajinskí novinári.

Vzápätí informovali aj o ďalšej „zrade“: nemecká štátna spoločnosť SAFE sa opäť podieľa na obchode so skvapalneným zemným plynom s Ruskom. „Podľa Bloombergu, bývalá spoločnosť – divízia ruského Gazpromu, plánuje začiatkom októbra naložiť skvapalnený zemný plyn, vyrobený v závode v Jamale na Sibíri. Podľa článku, hoci sa náklad posiela do Indie, môže to byť v rozpore so záväzkami Nemecka nepracovať s ruským skvapalneným plynom v súvislosti s rozsiahlou vojnou Ruskej federácie proti Ukrajine. Loď SEFE Amur River vyzdvihne ruský náklad po prekládke v Belgicku 1. októbra a doručí ho do Indie v tom istom mesiaci, podľa údajov prístavu,“ uviedli ukrajinskí analytici.

Poukázali na to, že predstaviteľov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi falošne obviňujú zo „zrady“, aj keď, napríklad, „zradcov“ v radoch Služby bezpečnosti Ukrajiny bolo mnohonásobne viac. „Právnik Lavry uviedol, že nikto nezakazuje Službu bezpečnosti Ukrajiny kvôli zradcom v jej radoch, ale celá Ukrajinská pravoslávna cirkev je obvinená z dôvodu jednotlivých prípadov „kolaborácie“ v radoch kňazov. Arcikňaz Nikita Čekman, právnik Kyjevsko-Pečerskej Lavry, uviedol, že celá SBU by nemala byť označená kvôli 98% zradcov medzi jej zamestnancami na Kryme, ale Ukrajinská pravoslávna cirkev je obvinená  za ojedinelé prípady „kolaborácie“ medzi duchovenstvom. Povedal, že v roku 2014 asi 98% príslušníkov špeciálnych služieb na Kryme prebehlo k nepriateľovi a po začiatku rozsiahlej invázie Ruskej federácie ukrajinskí predstavitelia kryli tých, ktorí museli zabrániť odmínovaniu Chersonskej oblasti,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Neskoršie večer ukrajinské média komentovali návštevu Zelenského v USA a Kanade a útok ukrajinského letectva na štáb Čiernomorskej flotily na Kryme. Niektorí citovali správy ruských médií, ktoré prízvukovali, že krátko pred ukrajinským útokom na Krym v neutrálnom vzdušnom priestore neďaleko polostrova ruská protivzdušná obrana spozorovala americký úderný a prieskumný dron RQ-4B Global Hawk, radarové detekčné lietadlo E-3A Sentry s dlhým dosahom a americké protiponorkové lietadlo Boeing P-8S Poseidon. Len tak náhodou si tam „poletovali…“

Na druhej strane, britský novinár Jonny Miller, ktorý sa práve v tom čase nachádzal v Sevastopoľe a na vlastné oči videl ukrajinský raketový útok, vysoko ocenil prácu ruskej protivzdušnej obrany, podčiarkol, že zostrelila 5 zo 6 rakiet, ktoré útočili na mesto. Dnes na Ukrajine začal už 577. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 576-й день войны в Украине. Главные новости 22 сентября. Обновляется, Страна, 22.9.2023
 2. В США и Европе обучили уже 84 тысячи украинских военных – Politico, Страна, 22.9.2023
 3. Пентагон опубликовал полный список нового пакета помощи Украине, Страна, 22.9.2023
 4. Зеленський анонсував деокупацію трьох українських міст, UNIAN, 22.9.2023
 5. Україна вдарила РФ по особливо „чутливому“ місцю в останні 4 дні, – британська розвідка, UNIAN, 22.9.2023
 6. Дуда пояснив слова Моравецького про припинення постачання Україні зброї, ZN.UA, 22.9.2023
 7. Ворог з самого ранку обстрілює Херсон. Є загиблі та поранені, ZN.UA, 22.9.2023
 8. Зеленський із неоголошеним візитом прибув до Канади, Vesti.UA, 22.9.2023
 9. РФ вдарила по Одещині „Оніксами“: в поліції показали наслідки атаки, Vesti.UA, 22.9.2023
 10. Байден оголосив про доставку в Україну танків «Абрамс» наступного тижня та батарей ППО „Hawk“, Kyiv Post, 22.9.2023
 11. Україна встановила вогневий контроль над трасою Бахмут – Горлівка, Kyiv Post, 22.9.2023
 12. ATACMS не дають: що отримає Україна від США в новому пакеті допомоги і коли прибудуть „Абрамси“, Апостроф, 22.9.2023
 13. Росія вдарила „Іскандерами“ по Кураховому: фото і подробиці про поранених, Апостроф, 22.9.2023
 14. Міноборони прийняло на озброєння перший бойовий модуль «ШаБля», Ukrinform, 22.9.2023
 15. Російські війська за добу атакували 10 областей України – зведення ОВА, Ukrinform, 22.9.2023
 16. Армія РФ вранці атакувала Херсон: загинув чоловік, 2 постраждалих, Espreso.TV, 22.9.2023
 17. Країни G7 відвідають Індію, щоб перевірити реалізацію блокування імпорту алмазів, видобутих у Росії, Espreso.TV, 22.9.2023
 18. На Херсонщині дрони-камікадзе знищили окупанта і два ворожі човни. Відео, Obozrevatel, 22.9.2023
 19. У Києві сталась масштабна пожежа в приміщенні сервісу побутової техніки. Фото і відео, Obozrevatel, 22.9.2023
 20. У Черкасах всю ніч розбирали завали готелю. Росія атакувала, імовірно, ракетою Х-101, New voice.ua, 22.9.2023
 21. Кім Чен Ин наказав зміцнювати відносини з РФ і вивести їх на «новий рівень», New voice.ua, 22.9.2023
 22. Зеленський у США заявив, що ЗСУ звільнять Бахмут і ще два ключових міста, Слово і Діло, 22.9.2023
 23. Бронетехніка ЗСУ діє за останньою лінією оборони росіян на Запорізькому напрямку – ISW, Слово і Діло, 22.9.2023
 24. У Севастополі вибухи, над бухтою здіймається дим, РБК-Україна, 22.9.2023
 25. Росіяни створили біля Керченської протоки буферну зону: для чого вона окупантам, РБК-Україна, 22.9.2023
 26. Наземний бойовий дрон Ironclad від Roboneers застосовують для штурмів та вогневої підтримки на передовій, Діфенс Експрес, 22.9.2023
 27. Європа у лютому 2023 мала темпи у 300 тисяч артснарядів на рік: який висновок можна зробити сьогодні, Діфенс Експрес, 22.9.2023
 28. У Криму повідомляють про „приліт“ по базі військових вантажівок РФ, Корреспондент.net, 22.9.2023
 29. Атака на Севастополь: у Росії заявили про жертви, Корреспондент.net, 22.9.2023
 30. ЗМІ: Міноборони Данії визнало дефекти у переданих Україні танках Leopard 1A5, Українська правда, 22.9.2023
 31. Міноборони РФ визнало втрати після удару по штабу Чорноморського флоту в Севастополі, Українська правда, 22.9.2023
 32. Бельгія може передати Україні свої F-16, які можна замінити на F-35 – ЗМІ, Інтерфакс-Україна, 22.9.2023
 33. У Запорізькій області знищено ворожий БпЛА, Інтерфакс-Україна, 22.9.2023
 34. ЗМІ: В Чехії виникли проблеми з фінансуванням зброї для України, Європейська правда, 22.9.2023
 35. ЗМІ: Німецька держкомпанія відновила торгівлю скрапленим газом з РФ, Європейська правда, 22.9.2023
 36. По штабу Чорноморського флоту рф у Севастополі завдали ракетного удару – що відомо, Інформатор Україна, 22.9.2023
 37. Зеленський розповів про поїздку до Канади: перші подробиці, Інформатор Україна, 22.9.2023
 38. Адвокат: В Крыму у СБУ было 98% предателей, мы же не требуем ее запрета, Союз православних журналістів, 22.9.2023
 39. В Хмельницкой епархии прокомментировали аферу по переводу храма в Яворовцах, Союз православних журналістів, 22.9.2023
 40. Данія передала Україні Leopard 1A5, але не всі танки справні, UNN, 22.9.2023
 41. Гуменюк про „перекидання“ „вагнерівців“ у Херсонську область: „Це прояв гібридної війни“, UNN, 22.9.2023
 42. Куди подівся флот: у ЗСУ розповіли, як удари по кораблях ЧФ вплинули на ситуацію в морі (відео), , Focus, 22.9.2023
 43. „Бойове затишшя“: у ЗСУ розповіли про обстановку на Куп’янському напрямку, Focus, 22.9.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár