Žlté vesty bojujú, Čierne vesty bodujú

· Čas čítania: 6 min.

Sobotňajšie pouličné demonštrácie, masové zhromaždenia a protestné akcie hnutia Žltých viest sa pomaly stávajú neodmysliteľnou črtou sociálneho diania súčasného Francúzska. Aj počas uplynulej soboty prebiehali v krajine galského kohúta verejné podujatia tohto voľného spojenectva skupín odmietajúcich demontáž sociálneho štátu a postupnej likvidácie výdobytkov pracujúcich. Decentralizovaná organizačná štruktúra Žltých viest umožňuje miestnym bunkám prichádzať s novými nápadmi, ako udržiavať pozornosť Francúzov a preukazovať odbojného ducha i počas letnej dovolenkovej a prázdninovej sezóny.

Článok pokračuje pod reklamou.


Prchavé nádeje

Počty účastníkov demonštrácii v Paríži a iných mestách pozvoľna klesajú a tá sobotňajšia, v poradí tridsiata šiesta, mohla veľmi ľahko potvrdiť túto znepokojujúcu tendenciu. Státisícové masy, čo v novembri účinne blokovali diaľnice, mosty a križovatky, sa v nasledujúcich mesiacoch mimo Paríža scvrkávali na menšie davy a ani v metropole nad Seinou už nedokázali paralyzovať dopravnú sieť.

Francúzsky štát neviedol nikdy s hnutím Žltých viest seriózny sociálny dialóg na úrovni tradičných rokovaní s odbormi a ľavicovými politickými stranami. Piata republika unáhlene dobieha okolité európske štáty pri nastoľovaní neoliberálneho hospodárskeho modelu s typickým vysávaním bohatstva smerom zdola nahor, v prospech oligarchie.

Prezident Emmanuel Macron sa pohrával s hnutím Žltých viest ako s nesúrodou bandou – povedané novoslovenčinou – lúzrov. Inými slovami, ako s ubiedencami bez vlastných nátlakových nástrojov, organizačnej štruktúry a vedenia odhodlaného i schopného viesť s oligarchiou a štátom v jej službách neúprosný triedny boj. Ten nevedú pracujúci proti nadnárodným vykorisťovateľom a im podriadenej domácej štátnej mašinérii už fakticky v žiadnej európskej krajine.

Duchovní otcovia hnutia Žltých viest síce vypracovali odvážny programový manifest, ktorý vyšiel v pútavej vizuálnej podobe aj v angličtine. Nedokázali ho však presadzovať s potrebnou vehementnosťou a vytrvalosťou, až vyšumel do stratena. Požiadavky predkladali slabošsky ako „návrhy na riešenie krízy“. Korporátne médiá ich rozmetávali ako návrhárov-utopistov bez zmyslu pre realitu.

Prezident Macron s nimi zahral frašku o dlhom zvažovaní zodpovedného štátnika, aby im nakoniec podhodil omrvinky. Štát od zvýšenia daní a tarifov z plynu a elektriny neupustí, ale ho len milostivo odloží. Sľúbené zvýšenie minimálnej mzdy o sto eur mesačne je len slabou náplasťou na rast cien a obzvlášť nájomného.

Pôvodná charta požiadaviek Žltých viest:

Program požiadaviek Žltých viest
https://medium.com/@william.skordelis/the-yellow-vest-official-charter-the-work-of-high-school-students-e68392a3544

V čí prospech?

Ožobračovanie pracujúcich strednej triedy nadobúda dodatočnú dimenziu v podobe čoraz otvorenejšieho prerozdeľovania vytvoreného bohatstva aj smerom nadol, v prospech tzv. sociálne znevýhodnených menšín. Prednosť dostávajú novousadlíci. Sociálni inžinieri neprestajne nabádajú Francúzov k prejavom solidarity s migrantmi, ktorých médiá vykresľujú a štátne úrady klasifikujú ako utečencov, presídlencov a zachraňovaných stroskotancov. Žlté vesty sú v médiách chválené, keď tento trend podporujú a naopak hanené, ak sa mu vzpierajú.

To bol prípad sobotňajších demonštrácií, keď skupiny Žltých viest vychádzali v niektorých mestách do ulíc manifestovať za spravodlivosť spolu s aktivistami hnutia „Spravodlivosť pre Adama“ („Justice pour Adama“). Tí vedú kampaň za objasnenie úmrtia 24-ročného Adama Traoreho pred troma rokmi po tom, čo ho polícia zadržala pri kontrole osobných dokladov v mestečku Beaumont-sur-Oise neďaleko Paríža.

Portál denníka Le Parisien podľa toho v sobotu pochválil progresívcov z radov Žltých viest za účasť na spoločnej manifestácii s týmito aktivistami pod spoločnými sloganmi proti útlaku a za spravodlivosť.

Slniečkári zo Žltých viest manifestovali za spravodlivosť a proti útlaku s aktivistami iného zamerania
Zdroj: 
http://www.leparisien.fr/val-d-oise-95/justice-pour-adama-traore-la-marche-contre-les-violences-policieres-debute-20-07-2019-8120649.php

Keď Čierne vesty zatienia Žlté

Profesionálnu, takmer trojhodinovú reportáž z priebehu sobotňajších demonštrácií Žltých viest, vyvesili na platformu YouTube spravodajcovia ruského kanálu Radio Sputnik. Účasť žltých viest zasadili do kontextu protestov proti policajnej brutalite. Tej si Žlté vesty užili v predošlých týždňoch a mesiacoch viac než dosť.

Tu sú v 39. minúte záznamu. Nevidno nič vizuálne neobvyklého:

Žlté vesty v štandardnej konštelácii.
https://www.youtube.com/watch?v=dVrw24srfYU

Všimnime si ale dianie v 53. minúte záznamu. Na akcii Žltých viest sa dostali do popredia davy stúpencov iného hnutia. Dožadujú sa legalizácie pobytu všetkých nelegálnych privandrovalcov z prevažne subsaharskej Afriky.

Článok pokračuje pod reklamou.


Na spoločnej demonštrácii so Žltými vestami sa výrazne profilovali nelegálni prisťahovalci z Afriky
https://www.youtube.com/watch?v=dVrw24srfYU

Urastení mladí Afričania v tričkách s logom obsahujúcom výraz „Sans Papiers“ („Bez papierov“), čiže bez dokladov robia Žltým vestám medvediu službu. Viažu na seba sliečkárske krídlo, ktoré túži po publicite, ale zároveň diskredituje Žlté vesty v očiach majoritnej francúzskej populácie. Tá odmieta paušálne otváranie hraníc a vydávanie dokladov legalizujúcich pobyt všetkým nelegálom.

Práve o to sa usiluje hnutie Čiernych viest, ktoré združuje netrpezlivcov z radov nelegálov.

Agentúrna správa TASR z 12. júla: „Stovky neregistrovaných ilegálnych migrantov vtrhli v piatok do historickej stavby Panteón v centre Paríža, pričom žiadali zlegalizovanie svojho pobytu vo Francúzsku. Informovala o tom agentúra AFP.
Členka aktivistickej skupiny La Chapelle Debout, ktorá pomáha migrantom v Paríži, uviedla, že do priestorov Panteónu, kde sú uložené telesné pozostatky národných hrdinov Francúzska vrátane Voltaira a Victora Huga, vtrhlo 700 migrantov a ich priaznivcov. Polícia pre agentúru Reuters na mieste uviedla, že väčšina migrantov, ktorí historický objekt obsadili, pochádza zo západnej Afriky. Na videozázname zverejnenom na Twitteri je vidieť, ako stovky ľudí zhromaždených pod hlavnou kupolou stavby skandujú heslo „Čierne vesty!“, čo je názov združenia migrantov žijúcich v Paríži. „Zostaneme tu, až kým posledný z nás nedostane potrebné doklady,“ prečítali z letáka organizátora protestu. Vo vyhlásení zverejnenom v mene čiernych viest, ktorých názov odkazuje na nedávne protesty hnutia tzv. žltých viest, žiadajú stretnutie s premiérom Édouardom Philippom.“

Agentúra poskytla link https://www.youtube.com/watch?v=DsRy5vtSsss na 40-sekundovú videoreportáž ruského portálu www.rt.com.

Tu je v úvodnej sekunde:

Obsadzovanie parížskeho Panteónu africkými ilegálmi – úvodný záber
https://www.youtube.com/watch?v=DsRy5vtSsss

A tu aj s aktivistom nesúcim akúsi improvizovanú identifikačnú ceduľu hnutia Filets Noirs (Čiernych viest):

Aktivista hnutia Čiernych viest pri obsadzovaní parížskeho Panteónu
Zdroj: portál Deutsche Welle
https://www.dw.com/en/undocumented-migrants-occupy-paris-pantheon-for-right-to-remain/a-49573802

Dá sa predpokladať, že korporátne mienkotvorné médiá budú počas letnej dovolenkovej sezóny presúvať hodnotenie činnosti Čiernych viest z rezervovaného na kladné. Vyznie v prospech prejavovania ústretovosti štátu Afričanov v takej miere, aby bola spoločensky únosná. Miera únosnosti ostane pojmom značne elastickým.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár