Zmení si polícia heslo „Pomáhať a chrániť“ na „Šikanovať a cenzurovať“?

· Čas čítania: 2 min.
Obrázok: Facebook

Samotná existencia oficálnej facebookovej stránky Policajného zboru SR „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ je orwelovsky absurdná. Polícia nás chce chrániť pred „nespávnymi informáciami“, čo je len eufemizmus pre obyčajnú cenzúru.

28. apríla táto stránka priniesla výzvu ľuďom, aby hromadne nahlasovali jednu z mnohých ezoterických FB stránok, konkrétne stránku istej Blanky Hudákovej, ktorá sa zaoberá astrológiou. Status Polície SR znel nasledovne:

STRÁNKA „ASTROLOGIČKA BLANKA HUDÁKOVÁ“ JE NEBEZPEČNÁ, HROMADNE JU NAHLASUJTE FACEBOOKU

Upozornili ste nás na stránku, ktorá na Facebooku vystupuje pod názvom „Astrologička Blanka Hudáková“ (odkaz nižšie). Stránka má viac ako 7000 fanúšikov, čo je slušné číslo, ktoré garantuje veľký zásah publika – zverejnené statusy sa dostávajú k veľkému počtu ľudí, ktorí ich zdieľajú medzi ďalšie tisíce svojich priateľov, ktorí nemusia byť fanúšikmi stránky, no vďaka zdieľaniu sa k nim obsah statusov dostane.

Stránky s vyšším počtom odoberateľov obsahu si musia uvedomiť svoju zodpovednosť. Vplývajú na verejnú mienku, vplývajú na názory širokého spektra ľudí. Pokiaľ si to neuvedomia a budú bezhlavo šíriť nezmysly, môžu sa dostať do problémov. Tak ako aj stránka „Astrologička Blanka Hudáková“, na ktorú bola upozornená kriminálna polícia a spoločnosť Facebook.

Uvedená stránka šíri v takmer každom zverejnenom statuse nezmysly. Dotýka sa klasických dezinformačných tém ako práškovanie ľudí dopravnými lietadlami, a je tiež aktuálna ohľadom koronavírusu: ľudia budú začipovaní, profesor Krčméry je zodpovedný za postihnutie a neplodnosť obyvateľov Afriky a tak ďalej. Môžete sa sami presvedčiť, pričom ju nezabudnite nahlásiť Facebooku. Zarážajúce je, koľko zdieľaní majú jednotlivé statusy, ktoré nielenže sú hoaxami, ale aj hraničia s nenávisťou voči konkrétnym osobám.

Nie je teraz podstatné, či Blanka Hudáková šíri seriózne a overené infromácie, alebo hoaxy a bludy. Ide o princíp. Toto má byť náplňou policajnej práce? Verejne lynčovať vybrané osoby a vyzývať ľudí, aby sa pridali? Prezumpcia neviny už neplatí? Polícia môže verejne poškodiť meno osoby, ktorá nebola právoplatne uznaná vinnou? Zmení si polícia svoje heslo z „Pomáhať a chrániť“ na „Šikanovať a cenzurovať“?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár