Znova prepasieme okno príležitostí?

· Čas čítania: 2 min.

Globálna pandémia ukázala, aký je západný svet zraniteľný. Je až príliš globalizovaný a nákladovosť ako takmer jediné a najzásadnejšie kritérium pri presune výroby tovarov už v budúcnosti nebude taká rozhodujúca.

Svet zaradil spiatočku v oblasti globalizácie už pred necelými štyrmi rokmi, keď si v USA zvolili za prezidenta Donalda Trumpa. Ten ako prvý začal deglobalizačnú revolúciu – alebo aspoň jej predzvesť. Ukázalo sa, že západný svet je až nebezpečne závislý od Číny. Teraz vidíme, aké je nebezpečné, ak celý svet závisí od jedného produkčného jadra, ale aj to, ako rýchlo sa v globalizovanom svete dokáže rozšíriť jeden vírus po celej planéte.

Tento nový vírus bude mať následky nielen epidemiologické, ale aj ekonomické, a to pravdepodobne v podstatne väčšej miere, ako to bolo pri predchádzajúcej ekonomickej depresii v roku 2008. Už dnes je jasné, že svet zažije bezprecedentný ekonomický prepad. Niekoľkomesačné „vypnutie ekonomiky“ bude mať za následok výrazný pokles HDP. V prípade Slovenska, ktoré je touto pandémiou postihnuté primárne len veľmi slabo, sa predikcie expertov pohybujú v rozmedzí od 7,5 do 12 percent. Ak si uvedomíme, že najhlbší prepad, aký sme v nedávnych dejinách zažili, bol okolo šesť percent, je jasné, že budeme čeliť niečomu výnimočnému.

Ďalšou zásadnou okolnosťou, ktorú si musíme uvedomiť, je, že svet je dnes extrémne globalizovaný, prepojený, neexistuje žiadna autarkia, teda schopnosť menších byť celkom sebestačnými, a Slovensko je súčasťou Európskej únie. No a ako vieme, pandémiou sú najviac postihnuté predovšetkým krajiny na juhu Európskej únie, teda Taliansko a Španielsko.

Mnohí si pritom pamätáme, že v čase predchádzajúcej krízy v rokoch 2008 – 2010 bolo z európskych krajín najviac zasiahnuté práve Španielsko. Dnes táto krajina čelí viacerým krízam súčasne. Okrem nezvládnutej pandémie je to aj rozpad politického systému, ktorý je dnes extrémne nestabilný. V Španielsku sa po páde diktátora Francisca Franca viac ako štyridsať rokov striedali pri moci socialisti a ľudovci. Tento politický model založený na dvoch dominantných stranách sa definitívne zrútil.

Autor: Roman Michelko

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár