Zostanú francúzske no-go zóny napospas osudu?

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Shutterstock

Prezident Emmanuel Macron podstatne okresal plány na rehabilitáciu francúzskych predmestí, ktoré sa vyznačujú kriminalitou a vysokým percentom moslimskej populácie. Namiesto toho vyzval lokálnych starostov a občianske skupiny, aby „hľadali riešenie na najnižšej úrovni“. Zbavenie sa zodpovednosti za import cudzej agresívnej kultúry prichádza po týždňoch diskusií o lokalitách, ktoré sú základňou pre islamský fundamentalizmus a nebezpečné pre políciu i zástupcov štátnej moci. Macron oznámil len chabé iniciatívy, vrátane prijatia nových policajných dôstojníkov, intenzívnejších zásahov proti drogovému obchodu a programu stáží pre „znevýhodnených mladých ľudí“, teda mladých moslimov, ktorí namiesto začlenenia sa do spoločnosti tvoria paralelné štruktúry s vlastnými zákonmi, a teda nemajú o obsah akýchsi integračných stáží záujem.

Macron v prejave pred 600 prítomnými zákonodarcami, podnikateľmi, primátormi a občanmi zamietol starší plán pre zmeny v týchto miestach a rozdal za hrsť fráz a naivných politických sloganov, keď volal po „všeobecnej mobilizácii“ pre „politiku emancipácie a dôstojnosti“, založenú na „filozofii akcie a zmene metód“, aby sa obyvatelia chudobných štvrtí dostali zo svojho „domáceho väzenia“. Nezabudol vyzvať na „bdelosť spoločnosti“, v ktorej je „každý súčasťou kolektívnej bezpečnosti“ a na „boj proti diskriminácii voči Afričanom, Arabom a moslimom“. Teda opäť typická rétorika sluhov skrytej vrchnosti, ktorí neriešia pre domácich obyvateľov neprijateľnú a pre život nebezpečnú situáciu, nebojujú s kriminálnymi živlami a agresivitou prisťahovalcov, ale zneškodňujú opozíciu a prenasledujú kritikov týchto javov. Poslúžiť má údajne v apríli zverejnený program, ktorý bol zjavne písaný rukou mimovládneho sektoru a nesie vznešený názov „Žiť spolu, žiť dobre: smerom k národnému zmiereniu“ („Vivre ensemble, vivre en grand: Pour une réconciliation nationale“). Na realizáciu požaduje rozpočet 38 miliárd eur a sústreďuje sa na všetky oblasti, ktoré väčšina obyvateľov no-go zón nepovažuje za príliš potrebné: vzdelanie, zamestnanosť, obnova budov a infraštruktúry.

Reakcia na prejav bola jednomyseľným sklamaním. „Očakávali sme konkrétne kroky. Nie je tu nič praktické, ani účinné. Odchádzam naprázdno,“ povedal Bruno Beschizza, starosta Aulnay-sous-Bois. Stéphanie Dauminová, starostka juhoparížskeho predmestia Chevilly-Larue, napísala: „Čakali sme rázne činy a záväzky. Miesto toho sa máme uspokojiť so slovami a je to studená sprcha pre všetkých, ktorí chcú znovu dostať tieto územia do poriadku.“ Laurent Wauquiez, líder republikánov, označil Macronovu reč za „politickú šou, kde sa reční a nerobí sa nič“. Kritička migrácie a slúžka sionizmu, šéfka Národného frontu Marine Le Penová poznamenala: „Ani slovo o prisťahovalectve alebo islamskom fundamentalizme. Poznáme veľmi dobre tieto problémy a ich zdroje na predmestiach. Kto nechce vidieť realitu, zákonite zlyhá.“

Odhaduje sa, že šesť miliónov obyvateľov (teda 10% populácie) žije v 1500 štvrtiach, politicky korektne klasifikovaných vládou ako „citlivé mestské zóny.“ Už v októbri 2011, teda pred návalom riadenej migrácie, sa v orientačnej 2200-stranovej správe „Predmestia republiky“ („Banlieue de la République“) zistilo, že mnohé francúzske oblasti sa stávajú „oddelenými islamskými spoločnosťami“, odrezanými od francúzskeho štátu a práva. V správe sa trefne uvádza, že moslimskí imigranti odmietajú domáce hodnoty a ponárajú sa do radikálneho islamu. Správu, vytvorenú na popud think tanku L’Institut Montaigne, vytvoril Gilles Kepel, uznávaný politológ a špecialista na islam, spolu s piatimi expertmi. Autori sa zhodujú, že Francúzsko má dnes najvyšší počet moslimského obyvateľstva v EÚ a kvôli neúspechu ich integrácie je štát na pokraji veľkej sociálnej explózie. Výskum sa uskutočnil primárne v častiach Clichy-sous-Bois a Montfermeil, ktoré boli ohniskom vzbury moslimských davov v minulom období. Ďalšou kapitolou je Aubervilliers, ktoré sa rovnako ako iné časti, kde populáciu tvorí viac ako 70% moslimov, označuje za „stratené územie Francúzskej republiky“. Tri štvrtiny mladých do 18 rokov sú cudzinci alebo Francúzi cudzieho pôvodu, hlavne zo Severnej a Subsaharskej Afriky. Polícia má pri zločinoch odvahu zasiahnuť len zriedkavo.

Pár dní pred prejavom Macrona vysielali francúzske televízne kanály zábery maskovaných ozbrojencov, ktorí za bieleho dňa strieľali, ničili a na živote ohrozovali juh Marseille. Útočníci, oblečení v čiernom a ozbrojení kalašnikovmi, uniesli jednu osobu a odišli, kým polícia sa bezmocne prizerala. O kriminálnikoch sa predpokladá, že boli súčasťou lokálnej vojny drogových obchodníkov, ktorí „dobíjali teritórium“ a „nemajú strach z polície, ani justície“. V Paríži Macron porazenecky priznal, že Francúzsko doteraz len „prehrávalo bitku s drogovým obchodom na mnohých miestach“.

Pramene:
[1] France: Macron Buries Plan to Rehabilitate ‚No-Go Zones‘; autor: Soeren Kern; Gatestone Institute, 24.5.2018
[2] France has lost the fight in drug-ridden suburbs, admits Emmanuel Macron; autor: Henry Samuel; The Telegraph, 22.5.2018
[3] Discours du Président de la République La France, une chance pour chacun; Elysee.fr, 23.5.2018
[4] Je ne vais pas vous annoncer un plan ville ou un plan banlieue, cette stratégie est aussi âgée que moi… & Tout le monde est acteur de la protection collective…; Twitter (@EmmanuelMacron), 22.5.2018 (4:04, 4:12)
[5] Banlieues : ce qu’il faut retenir des annonces de Macron; L´Obs, 22.5.2018
[6] Marseille : Sur cette vidéo amateur, on aperçoit les malfaiteurs armés dans le quartier de la Busserine; Twitter (@Actu17), 21.5.2018, 13:59

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár