Zuckerberg priznal, že cenzuroval aj pravdivé, alebo sporné informácie o Covide

Foto: OLIVIER DOULIERY/GETTY IMAGES

Generálny riaditeľ spoločnosti Meta, pod ktorú patrí aj sociálna sieť Facebook – Mark Zuckerberg priznal, že „vedecký establishment“ žiadal jeho platformu, aby cenzurovala aj také príspevky o COVID-19, ktoré sa nakoniec ukázali ako sporné alebo dokonca pravdivé. Majiteľ obrovskej technologickej spoločnosti povedal, že vedeckí experti často blúdia s faktami o koronavíruse, čím skutočne podkopávajú akúkoľvek dôveru.

Facebook v roku 2021, keď bola takzvaná pandémia v plnom prúde, odstránil asi 18 miliónov príspevkov, ktoré mali obsahovať dezinformácie a hoaxy o koronavíruse. „Ak na platforme vidíme škodlivé dezinformácie, odstránime ich. Je to proti našej politike,“ vyhlásil vtedy generálny riaditeľ spoločnosti Meta s priznaním, že si je vedomý toho, že systém odstraňovania takýchto príspevkov nie je dokonalý.

V týchto dňoch, počas epizódy „Lex Fridman Podcast“ Zuckerberg diskutoval o zásadách svojej platformy pri odstraňovaní „hoaxov a dezinformácií“ a podľa jeho názoru to nie je vždy jednoduché. „Takýto obsah nemusí byť škodlivý. Budete niekoho cenzurovať len za to, že sa mýli, pokiaľ z toho, čo robí, nevyplýva žiadna škoda?“ spýtal sa rečnícky Zuckerberg.

Ako príklad uviedol situáciu počas Covidu: „Stačí si zobrať niektoré veci okolo COVIDu skôr počas pandémie, kde boli skutočné zdravotné dôsledky, ale nebol čas úplne preveriť množstvo vedeckých predpokladov a bohužiaľ, myslím si, že veľa inštitúcií váhalo s množstvom faktov.“

Zuckerberg priznal, alebo môžeme povedať aj vyhováral sa, že bol povzbudzovaný k presadzovaniu neistých faktov a povedal, že „žiadali cenzúru mnohých vecí, ktoré sa spätne ukázali ako diskutabilnejšie alebo pravdivejšie“. Je presvedčený, že takéto požiadavky vedeckej komunity poškodzujú ich dôveryhodnosť u verejnosti. “Naozaj to podkopáva dôveru,” dodal majiteľ sociálnej siete.

Minulý rok niekoľko generálnych prokurátorov zhromaždilo dôkazy o tom, že Zuckerberg sa dohadoval s bývalým riaditeľom Národného ústavu pre alergiu a infekčné choroby doktorom Faucim, aby „diskreditovali a potlačili“ teóriu, že vírus COVID-19 pochádzal z laboratória vo Wu-chane. Bolo to vtedy označované za obrovskú konšpiračnú teóriu.

Americké ministerstvo energetiky ale začiatkom tohto roka dospelo k záveru, že pandémia s najväčšou pravdepodobnosťou unikla z laboratória Wuhan v Číne. Koľko takýchto konšpirácií, hoaxov a dezinformácií sa časom stane pravdou?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje: 
(1) Gabriel Hays: Zuckerberg says ‘establishment’ asked Facebook to censor COVID misinfo that ended up true: ‘Undermines trust’, FoxNews, 09.06.2023
(2) Fox News: Priznanie/výhovorky šéfa Facebooku Zuckerberga: Pod tlakom (kúpených, klamaných) vedcov som cenzuroval pravdu, CZ24News, 11.06.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply