Zúrivosť liberálneho tábora: Súd si dovolil oslobodiť tých, ktorých oni odsúdili

Marián Kočner. Zdroj: Denník politika

Sú nevinní. Tak znel rozsudok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyriekla ho predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej. Zlatica Kušnírová, rovnako aj rodičia Jána Kuciaka, pojednávaciu sieň opustili predčasne. “Nechceli sme počúvať, prečo je nevinný,” tvrdili spoločne po tom, ako vyšli z budovy súdu. “Nedalo sa to počúvať, je to veľké sklamanie. Naše deti v hrobe a Kočner sa smeje,” reagovala Zlatica Kušnírová.

Sudcovia senátu, ktorí oslobodili Kočnera a Zsuzsovú, majú dôveru predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu. „Neexistuje ani náznak podozrenia, že by senát rozhodol na základe strachu či na základe horších motivácií,“ vyhlásil. Za prejav samostatnosti a kritického myslenia označil skutočnosť, že si sudcovia „trúfli vyniesť oslobodzujúci rozsudok“. „Ak zostanú dôvodné pochybnosti o skutkovej otázke, ktoré nemožno odstrániť vykonaním ďalších dôkazov, treba rozhodnúť v prospech obvineného,“ povedal.

V právnom štáte platí prezumpcia neviny, teda ak sa niekomu vina jednoznačne nepreukáže, musí sa na neho dívať ako na nevinného. Toto ale už mesiace nerešpektujú liberálne médiá, niektorí politici a mimovládne organizácie, ktoré Kočnera a Zsuzsovú už vopred odsúdili a celý čas ich prezentovali, akoby už boli usvedčení. Aj teraz spustili krik o “veľkej prehre spravodlivosti”. Súd si dovolil niečo nehorázne: oslobodiť niekoho, koho oni už uznali vinným. Našťastie tu ešte stále nemáme 50. roky, i keď niekedy k nim nemáme ďaleko (viď spolitizovaný proces s našim šéfredaktorom).

Novinárka MonikaTódová z denníka N už špekuluje, že je to neobvyklé, keď členovia senátu prehlasovali predsedníčku, pretože predseda má najlepšie naštudovaný spis. Kým predsedníčka senátu Ružena Sabová bola za odsúdenie Kočnera a Zsuzsovej, členovia senátu Rastislav Stieranka a Ivan Matel boli za oslobodenie. To však nič nemení na fakte, že rozsudok bol vynesený právoplatne. Ale pretože nenaplnil Tódovej očakávania (resp. jej chlebodarcov), treba hľadať zádrapky.

Ozvala sa aj “nezávislá” iniciatíva Za slušné Slovensko. Na svojom fb profile napísala: „Rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej otriasol celou spoločnosťou a mnohí cítime hnev či sklamanie. V týchto chvíľach je potrebné zachovať chladnú hlavu, i keď je to veľmi ťažké. Srdcom sme s rodinami Jána a Martiny a náš sľub stále platí – budeme za vami stáť, až kým nebude vražda vyšetrená a vinníci potrestaní. Práve sme zapálili sviečku na pietnom mieste na Nám. SNP v Bratislave.”

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) je z rozsudku šokovaný, cíti hnev a smútok. Pridala sa k nemu Zuzana Čaputová, ktorá tiež prišla demonštratívne zapáliť na Námesite SNP sviečku za Jána a Martinu: “Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde.” Ozaj nadstranícka prezidentka.

Korunu všetkému nasadil “majster slova” Igor Matovič: “Vyzerá to, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov … verme, že spravodlivosť si ich oboch počká. Na dnešný deň sme mnohí čakali s presvedčením, že absolútne zlo bude spravodlivo potrestané. Bohužiaľ, nateraz sa spravodlivosti vyšmyklo zo zovretia. Je to šok, sklamanie a mnohí sme z rozsudku zhrození. Napriek tomu spolu verme, že pani spravodlivá si len dnes zobrala voľno a čoskoro oddýchnutá a pri zmysloch zoberie právo do svojich rúk.”

Bývalý premiér Robert Fico uviedol, že vraždu “okamžite využili” na útok proti jeho vláde a ľudia “boli klamaní” informáciami o prepojení úradu vlády a talianskej mafie. “Žijeme v dobe, kedy médiá a časť politikov robia zo seba vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov,” uviedol Fico s tým, že ak súdy vynesú nesprávne rozhodnutie, začína sa “hon” na prokurátorov a sudcov.

Ex-poslanec a aktivista Peter Marček napísal: “Čo teraz Z. Čaputová, I. Matovič, vláda SR, NR SR a ministerstvá? Kto šíril lož, nepravdu??? Konečne nabrali sudcovia odvahu a začnú bez obáva vynášať spravodlivé rozsudky!!! Konečne prišlo na moje slová, vrahov hľadajte inde, doporučil by som orgánom činným v trestnom konaní sústrediť sa na také persóny, ako je Nicholson, Lipšic a ďaľších, ktorí boli veľmi blizko v spojení so zavraždenými!”

Napokon komentár bývalého sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina: “Zrejme sudcovia špecializovaného senátu v kauze Kočner si na poslednú chvíľu uvedomili vážnosť situácie a najmä notorický známy lipšicovsko-politicko-mediálny diktát orgánom prípravného konania, ktorý vyvrcholil tým, že prokurátor len aby do dôsledku splnil politickú objednávku, sám hrubo arogantne porušil čl. 2 ods. 2 Ústavy a § 276 ods. 1 Tr. por. podaním nezákonného návrhu na doplnenie dokazovania vyfabrikovanou analýzou.

Žiaľ, viacerí ústavní činitelia, väčšina ľudí, ale i mnohí poplatní vyšetrovatelia, prokurátori, sudcovia si až potom, keď sa ich to osobne dotýka, uvedomia, že zjavne porušovanie práva aj v kauzách napr. policajnej inšpekcie, Lališa, resp. Kočnera, ktoré sami aj keď len pasívne tolerovali, bolo napokon v konečnom dôsledku aj o nich samotných.

Najjednoduchšie sa dá realizovať zneužívanie práva na viacnásobnom vrahovi, alebo na mediálnym lynčom už dopredu odsúdenej osoby, lebo v záujme „akože verejne prospešného odsúdenia“ politicky vybranej persony už potom netreba dodržiavať právo ani procesnú procedúru.

A to je práve ten najľahší spôsob, ako po takomto osvedčenom precedense môžu momentálni držitelia politickej moci zariadiť odsúdenie akéhokoľvek nevinného človeka.”

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Video:

Zdroje:

1. Minúta po minúte, denník N, 3.9.2020

2. Prečo oslobodili Kočnera a Zsuzsovú? Andruskó podľa súdu je aj nie je dôveryhodný svedok, denník N, 3.9.2020

3. Politikov oslobodenie Kočnera zaskočilo, Fico vytiahol útok na seba, denník N, 3.9.2020

4. Fico prehovoril o oslobodení Kočnera, kritizoval mediálne lži, TA3, 3.9.2020

5. FB profily Igora Matoviča, Zuzany Čaputovej, Petra Marčeka, Štefana Harabina a Za slušné Slovensko

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply