Zvieratá nebudú vystupovať v holandských cirkusoch, majú dušu a môžu ísť do neba

Add Comment

Tento týždeň bol pre zvieraciu ríšu obzvlášť úspešný. Holandsko zakázalo vystupovanie živých zvierat v cirkusoch a pápež František potvrdil, že sa môžu dostať do neba.

Zdravie zvierat je dôležitejšie, ako ich využívanie pre pobavenie ľudí. … Obmedzený priestor vo výbehoch a neustále cestovanie, ktoré so sebou život v cirkuse prináša, znamená pre zvieratá, ktoré sú navyše často spútané v reťaziach, utrpenie,“ povedala Sharon Dijksma z holandského ministerstva hospodárstva.

Zvieratá sa nebudú môcť v cirkusoch v Holandsku objaviť od 15. septembra 2015. Vo Veľkej Británii nemôžu vystupovať od začiatku decembra 2015. Podobný zákaz v posledných rokoch zaviedlo Belgicko, Rakúsko alebo Fínsko. Iniciatíva v rovnakom duchu v súčasnosti prebieha v Mexiku a zákaz príde v platnosť za 6 mesiacov od podpisu jeho prezidentom Enrique Peña Nietom. Zatiaľ platí v hlavnom meste Mexico City a 12-tich z jeho 31 štátov.

Nie je však cirkus ako cirkus, krotiteľ ako krotiteľ, či manéž ako manéž. Život v divočine má tiež svoje špecifiká a nebezpečenstvá. Predátori, potrava, poľovníci aj pytliaci. Svet nie je čieno-biely.

Počas kázne pred zhromaždením veriacich na Námestí svätého Petra vo Vatikáne pápež František povedal, že „brány nebies sú otvorené všetkým Božím stvoreniam. Raz sa stretneme aj s našimi zvieratkami.

Vyjadrenie si získalo uznanie organizácií na ochranu práv zvierat, napríklad organizácie ochrany zvierat Spojených štátov a organizácie Ľudia za práva zvierat. Viaceré výroky pápeža Františka u časti veriacich vyvolávajú nedôveru a obavy, zatiaľ čo u iných nádej a nadšenie. RKC sa delí čoraz zrejmejšie na liberálnejšiu a konzervatívnejšiu časť. Problémom je, že spala príliš dlho, zmeny budú a očividné sú dnes veľmi ťažké, obzvlášť v tak krátkom časovom období. A to nemusíme do témy miešať ani slobodomurárov, iluminátov, infiltráciu RKC, new age, okultizmus, či ezoteriku.

Profesor kresťanskej etiky Charles Camosy z Fordhamskej univerzity sa snaží zahovoriť pápežove slová na adresu zvierat tvrdením, že „je ťažko analyzovať Františkove slová o psoch, pretože hovoril jazykom, ktorý nie je určený na akademický rozbor“.

Ak pápež vraví, že zvieratá pôjdu do neba, hovorí, že majú dušu. Potom by sme mali prehodnotiť, ako sa k nim správame. Musíme si priznať, že sú citlivé tvory a pre Boha niečo znamenajú,“ povedala pre New York Times Christine Gutlebenová z organizácie Humane Society.

Ak majú zvieratá dušu a po smrti idú do neba, alebo pekla, katolícke učenie bude musieť spraviť výrazné zmeny, prejsť si tak povediac ďalšou vynútenou evolúciou. Dopady sú totiž v svojich najrozličnejších dôsledkoch obrovské a pohnú úplne prirodzene ďalšie ľady.

Keď sa pozrieme do histórie, tak otázkou postavenia zvierat sa cirkev zaoberá stáročia. Pápež Pius IX. podporoval doktrínu, že zvieratá, a teda ani psy nemajú vedomie. Ján Pavol II. v roku 1990 hovoril, že: „Zvieratá majú dušu, ľudia ich musia milovať, cítiť s nimi solidaritu. … Zvieratá sú ovocím kreatívnej akcie Ducha svätého a zaslúžia si rešpekt. … Sú k Bohu tak blízko ako ľudia.“ Františkov konzervatívny predchodca, Benedikt XVI. v roku 2008 naopak povedal, že „Keď zviera zomrie, jeho existencia sa na zemi jednoducho skončí.

Ako vidíme, ide o očividne protichodné vyjadrenia (tak ako v mnohých a mnohých iných prípadoch), ktoré nemajú nič spoločné s akousi nadčasovou až nadpozemskou múdrosťou, ale sú dôsledkom konkrétnej doby a konkrétnych názorov jedincov (tak ako skoro vždy). Vyjadrenia majú však obrovské dopady na stovky miliónov veriacich a mali by preto byť opatrné, perfektne podložené a bezchybne vyargumentované.

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis