Zvýšenie dane z nehnuteľností bude mať vplyv na odchod mladých ľudí do zahraničia

· Čas čítania: 3 min.

„Strana SaS nesúhlasí so zvyšovaním daní,“ taká bola reakcia Richarda Sulíka po stredajšom rokovaní vlády. „Chápeme, že na stole je ústavný zákon o dlhovej brzde, ktorý aj my si myslíme, že by bolo vhodné zmeniť a prispôsobiť, ale zároveň máme v programovom vyhlásení vlády napísané, že prijmeme opatrenia na to, aby nestúpalo celkové daňovo-odvodové zaťaženie,“ povedal. Zvyšovanie daní je pre stranu SaS „červená čiara“ a nebude s ním súhlasiť „za žiadnych okolností“. Podľa Sulíka je toto aktuálne „v čase, keď nový minister financií plánuje napríklad zvýšiť DPH na 25 percent alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností a podobne“.

SaS podmieňuje schválenie rozpočtovej zodpovednosti zakomponovaním daňovej brzdy. Podľa nového ministra financií Igora Matoviča SaS „naďalej vydiera a blokuje prijatie zákona“. Pokiaľ by v prípade nezískania potrebného počtu hlasov na schválenie zákona OĽANO hľadalo podporu u opozície, Sulík by tento postup považoval za porušenie koaličnej dohody. „Nedá sa fungovať tak, že sa porušujú pravidlá,“ povedal. Predsedníčke strany Za ľudí Veronike Remišovej sa nepáči, že „schválenie dlhovej brzdy sa podmieňuje prijatím daňovej brzdy, pretože to sú dva úplne oddelené problémy“.

O zvýšení dane z nehnuteľností informovala pred časom aj webová stránka časopisu Trend, podľa ktorej by ročná daň z nehnuteľností vo výške aj 1000 eur mohla byť realitou. Výška dane sa má odvíjať od tzv. cenovej mapy. „Pripraviť cenovú mapu je technicky náročnejšie, ako sa zdalo, ale pracujeme na tom,“ potvrdil médiám E. Heger. Podľa analytikov chystaný zámer zasiahne všetkých, bez rozdielu, nielen bohatých, ktorých sa týkali predchádzajúce návrhy zvýšenia dane z luxusu v roku 2012. Výška dane z nehnuteľností bude závisieť od toho, ako vláda nastaví pravidlá.

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz sa v tomto prípade „daň z nehnuteľností stane akýmsi nájomným dosahujúcim aj cez 1 000 eur ročne. Bude to daň z  bývania. Z už raz zdaneného príjmu si kúpite nehnuteľnosť, a za tú potom budete platiť rok čo rok daň opäť. Ak do nehnuteľností zainvestujete, budete platiť daň vyššiu. Padli návrhy zaviesť odloženú daň, daňová povinnosť tak bude spolu s nehnuteľnosťou putovať k dedičom či ku kupujúcim“.

Daň z nehnuteľností by sa už po novom nemala počítať podľa rozlohy nehnuteľnosti, ale zohľadní sa jej skutočná hodnota s parametrami, ktoré štát bližšie určí (lokalita, lukratívnosť). Nová cenová mapa by bola presná až na úroveň ulíc. Zvyšovanie daní z nehnuteľností je dlhodobo diskutovanou témou vzhľadom na to, že na Slovensku sú jedny z najnižších daní v rámci EÚ, ale v porovnaní s inými štátmi EU je situácia na  Slovenskom trhu špecifická, pretože v súkromnom vlastníctve, viac ako 90 percent nehnuteľností. Preto zvýšenie dane z  nehnuteľností zasiahne omnoho väčší počet ľudí, ako keby takúto reformu uskutočnili v západných krajinách. Tento fakt treba vnímať pri porovnávaní sadzieb daní z  nehnuteľností s inými vyspelými krajinami, dodáva tajomník a advokát Realitnej únie SR Mojmír Plavec.

Pri zvyšovaní daní z nehnuteľnosti si treba uvedomiť, koho sa najviac dotkne. Mladí ľudia zakladajúci rodinu budú vyhľadávať bývanie v lacnejších oblastiach. Okrem hypotéky by totiž museli počítať aj so zaplatením dane z nehnuteľnosti. Rovnako by zdražili aj prenájmy, pretože by si prenajímatelia kompenzovali daň, ktorú museli zaplatiť aj na výške nájomného. Na jednej strane, samosprávy aj štát konštatujú, že je potrebné zvýšiť dane z nehnuteľností, na druhej strane je otázka primeranosti a spravodlivosti cenovej mapy. Je otázne ako na toto budú reagovať mladí ľudia, ktorí majú možnosť odísť do zahraničia, alebo investovať do nehnuteľností v Rakúsku, v blízkosti Slovenských hraníc. Okrem iného majú aj tretiu možnosť, odísť do zahraničia definitívne, pretože by pri porovnateľnom daňovom zaťažení mali aj porovnateľne vyššie mzdy. Zásadná je otázka pomeru príjmov obyvateľstva a daní.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1./ SaS nebude súhlasiť s vyššími daňami, odkázal Sulík Matovičovi, ekonomika.sme.sk, 28. 4. 2021
2./ Hegerova mapa odhalí, kto čo vlastní. Daň z bývania cez tisíc eur môže byť realitou trend.sk/financie/, 26.2.2021
3./ Matovič chce podľa Sulíka zvyšovať dane. Pre SaS je to červená čiara, spravy.rtvs.sk, 28. 4. 2021
4./ Nie vyššej dani z bývania, iness.sk, 18.02.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár