Zvyšovanie úrokov oslabuje globálnu ekonomiku

Americký šéf centrálnej banky Jerom Powell povedal, že najdôležitejším negatívnym dôsledkom zvyšovania úrokových sadzieb na globálnej úrovni je oslabenie ekonomickej aktivity a teda aj zamestnanosti, čo pocítia firmy a domácnosti. Rusko a ropné krajiny OPEC na jeho vyhlásenie reagovali znížením ťažby ropy o 2 milióny barelov denne. Keď k tomu pripočítame, že zvyšovaním úrokových sadzieb sa posilňuje výmenný kurz amerického dolára voči euru a že obrovské peniaze platia členské štáty eurozóny aj za dovozy stále drahších energií, nemôžeme sa čudovať, že vykazujeme nárast obchodného deficitu, ktorého dôsledkom je ďalšie oslabenie eura. A preto jedným z dôvodov prečo sa ECB rozhodla pre ďalšie zvyšovanie úrokov je znížiť mieru pôsobenia spomínaných negatívnych skutočnosti, ktorými sa ekonomika eurozóny poškodzuje. Navyše eurozóna „trpí“ tým, že z dôvodu rozdielneho hospodárskeho cyklu členských štátov, nie všetkým vyhovujú rovnaké úrokové sadzby, čo má vplyv aj na rozdielnu úroveň inflácie. Aká bola jej miera závisela nielen od menových opatrení ECB, ale aj fiškálnych opatrení národných vlád, ktoré súviseli so záchranou pracovných miest či vyšším nákladmi na zabezpečenie zdravotníckeho materiálu, ktoré všade naštartovali zadlžovanie verejných rozpočtov, v ktorých sa dnes pokračuje v súvislosti s kompenzáciou vyšších cien energií domácností ako aj nákladov firiem. Podľa všetkého to však vyzerá tak, že väčšina si neuvedomuje, že ich splácanie bude drahé, o čom svedčí niekoľkonásobné vyšší nárast výnosov z emitovaných štátnych dlhopisov.

Daň z nadmerných ziskov firmy optimalizujú

Zatiaľ nám nikto nepovedal, čo je príčinou zvyšovania cien energií, ako aj čo je príčinou zvyšovania inflácie. A tak namiesto poznania príčiny riešime ich dôsledky, ktoré budú daňových poplatníkov stáť veľa. Že tých dôvodov je veľa sa nepochybuje. O tom, že terajšia energetická kríza začala skôr ako začal rusko-ukrajinský konflikt sa čoraz viac „pretriasa“ všade dookola, pričom jednou z alternatív je, že EÚ prehliadla správanie sa nadnárodných spoločnosti ktoré vykupovali energetické suroviny za nízke ceny, na ktorých dnes „zarábajú“. Európskych politikov viac zaujímali obnoviteľné zdroje, odstavovanie funkčných jadrových elektrárni, dovozy skvapalneného plynu a takto by sme mohli pokračovať. Terajšie opatrenia okolo zastropovania cien energií sú nesystémové, nikto ani nevie vysvetliť prečo práve 199 a 99 eur na mernú jednotku, keďže náklady na ich výrobu sú polovičné, či ako bude fungovať mechanizmus zdaňovania nadmerných ziskov a ich odvod do verejných rozpočtov, keďže sa predpokladá, že dotknuté spoločnosti si budú dane optimalizovať. V tejto súvislosti pripomíname, že nadnárodné spoločnosti mali podľa predchádzajúcej „dohody“ platiť 15% daň zo zisku všade tam, kde tento zisk zarobili, o čom sa v poslednom období akosi prestalo hovoriť. Nepatria tam niektoré z nich, ktoré sa vo veľkom podieľali na vykupovaní vtedy ešte lacných komodít.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply