Katynská lož

Tagged With: , , , , , , 3 komentáre

V roku 1941 postrieľali hitlerovské nemecké vojská za pomoci ukrajinských nacionalistov v Katynskom lese pod Smolenskom asi 15-tisíc poľských armádnych dôstojníkov a policajtov, a vinu neskôr zvalili na ZSSR. Počas perestrojky bol katynský prípad dodatočne falšovaný, aby sa zlikvidovalo vojenské zoskupenie Varšavská zmluva a pripravil vstup Poľska do NATO.

Na to, aby sme pochopili, čo sa v Katyni stalo, musíme vedieť, ako vyzeralo predvojnové Poľsko, lebo po druhej svetovej vojne bolo Poľsko sovietskym spojencom a členom socialistického tábora. Dnes je Poľsko americkým spojencom a členom demokratického tábora. Preto jeho zločiny z minulosti prehliadame a zabúdame na ne.

Banderovci

V roku 1920 sa Sovietsky zväz zmietal v boľševickej revolúcii. Poľsko mu vtedy vojensky odobralo západnú Ukrajinu, časť Bieloruska a časť Litvy s hlavným mestom Vilniusom. Poliaci umučili v koncentračných táboroch vyše 80-tisíc Rusov, čo dodnes nechcú pripustiť. Na územiach okupovaných Poľskom vyháňala vrchnosť Ukrajincov a Bielorusov z ich pozemkov a rozdávala ich Poliakom, veteránom vojny. Táto situácia vyústila do povstaní. Hnutie odporu boli takzvaní banderovci. Nevznikli teda na boj proti ZSSR, ale proti Poliakom. Na potlačenie povstania nasadzovali Poliaci policajtov, ktorí si nevyberali spôsoby boja. A keď vypukla druhá svetová vojna, banderovci bojovali ako spojenci Nemcov proti sovietskej Červenej armáde.

Poľská zrada

Dnes sa v školách učíme, že vojnu v Európe rozpútalo Nemecko útokom na Československo, ale nie je to pravda. Agresori boli traja.

Autor: Ratko Sudecký

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
3 Responses to "Katynská lož"
  1. V roku 2010 hlasovala Ruska Duma ohladom deklaracie ku Katynskemu masakru. Deklaracia bola schvalena a vyjadrila lutost nad udalostou a uviedla, ze islo o priamy prikaz Stalina. Ake teda falsovanie pan autor? Ruska federacia prevzala zodpovednost a pokusila sa normalizovat vztahy s Polskom, za co si zasluzi ocenit. Nasledovala navsteva Vladimira Putina pri Katynskom pomniku, kde spolu s polskym prezidentom kaldli vence. Z pohladu diplomacie slo o velku vec.

  2. A tu je oficialna cast deklaracie schvalena parlamentom na cele s Putinovu vladnou stranou: „Published documents, kept in classified archives for many years, not only revealed the scale of this horrific tragedy, but also showed that the Katyn crime was carried out on direct orders of Stalin and other Soviet officials,“

Pridaj komentár

& Časopis