11 kuriozít o Leonardovi da Vinci

· Čas čítania: 7 min.

🇮🇹 ZAUJÍMAVOSTI O TALIANSKU 🇮🇹 Buongiorno a tutti! / Dobré ráno všetkým! 🇮🇹

Lionardo Ser Piero da Vinci, toto je jeho práve meno, sa narodil podľa oficiálnych dokumentov 15. apríla 1452 o tretej hodine ráno v malej dedinke menom Vinci pozostávajúcej z niekoľkých domov v blízkosti stredovekého hradu ležiaceho na svahoch vrchu Monte Albano, tiež známeho ako Montalbano medzi toskánskymi mestami Florencia a Pisa.

ORIGINÁLNY PREKLAD DOKUMENTU: „NARODIL SA MI VNUK, SYN MÔJHO SYNA PIERA 15 APRILA O TRETEJ HODINE RANO. JEHO MENO JE: LIONARDO.“ V kostole Santa Croce sa zachovala starodávna krstiteľnica, o ktorej sa predpokladá, že v nej bol pokrstený LIONARDO. ❤️ Jeho mama Caterina, o ktorej sa vie len veľmi málo, bola pravdepodobne slúžka, ktorá pracovala pre rodinu Da Vinci. LIONARDO ostal žiť s otcom ešte v útlmom veku. Keď mal približne päť rokov, otec sa odmietol o neho starať a Leonardo bol donútený spávať v maštali z dobytkom. Nebol totižto považovaný za rovnako cenného syna ako jeho brat Lorenzo, ktorý bol narodený ako právoplatný syn v manželstve. Muž geniálneho a univerzálneho talentu renesančnej doby, považovaný za jedného z najväčších géniov ľudstva, plne stelesňuje ducha svojej éry a prenáša ho do najväčších foriem vyjadrenia v najrôznejších oblastiach umenia a poznania: bol vedec, filozof, architekt, maliar, sochár, kresliar, esejista, scénograf, matematik, botanik, hudobník, inžinier, dizajnér a človek, ktorého fascinovala anatómia ľudského tela. Je jednou z najslávnejších postáv v histórii a na celom svete.

V tomto článku ti prezradím 11 kuriozít tejto florenskej osobnosti dávnych čias, na ktorého sú Taliani super hrdí. O jeho umení, jeho technikách a maľbách sa toho popísalo už veľmi veľa, ale napriek tomu je na mieste otázka: Koľko toho v skutočnosti vieme o Leonardovi Da Vinci?

1️⃣ Nebol iba maliarom. Leonardo da Vinci bol všestranný umelec a nie len to. Preslávil sa hlavne kvôli jeho obrazom, to určite áno, ale Leonardo okrem svojho maliarskeho talentu vynikal aj v mnohých iných odvetviach a to napríklad; bol vojenský inžinier, vynálezca, architekt, vedec, lekár… skrátka génius po všetkých stránkach.

2️⃣ Bol vegetarián! Je dobré vedieť, že Leonardo veľmi miloval zvieratá, a preto sa hovorí, že nejedol mäso. Existuje aj niekoľko veľmi zvláštnych anekdot o jeho láske k zvieratám. Napríklad Leonardo zvyčajne chodil na trhy dedín a potajomky otváral všetky klietky s vtákmi alebo malými zvieratami, ktoré tam boli na predaj a vyslobodil ich. Môžeme teda povedať, že bol jedným z prvých aktivistov za práva zvierat v histórii!

3️⃣ La Gioconda / Mona Lisa patrí Francúzsku! Jednou z najdiskutovanejších kuriozít o Leonardovi Da Vinci je tá, ktorá sa týka slávnej Mona Lisy. Komu patrí slávny portrét MONA LÍZA? O tejto doposiaľ „nevyriešenej“ diskusii by sa dala napísať celá kniha. Mnohí sa totižto stále sťažujú na to, že Mona Lisa nie je vo florentskom múzeu, „GALLERY DEGLI Uffizi“, kam podľa nich patrí. A tvrdohlavo tvrdia, že by mala teda byť na talianskom území. Faktom je, že… obraz Mona Lisa, na ktorom Leonardo pracoval väčšinu svojho života a nikdy s ním nebol úplne spokojný, nepatrí Taliansku pretože bol to sám Leonardo, ktorý predal Monu Lisu francúzskemu kráľovi Františkovi prvému, za sumu 4 000 zlatých. Veľkú sumu, nakoľko túto zarobil zvyčajne približne v priebehu dvoch rokov na iných prácach. Falošné mýty o tom ako Francúzsko ukradlo slávny obraz Mona Lízy Taliansku, preto nemá skutočnú opodstatnenosť. Napriek tomu, že jeho autorom je taliansky umelec Leonardo, právom sa nachádza vo francúzskom múzeu LOUVRE.

4️⃣ Narodil sa v obci Vinci v okrese Florencia. Kuriozita o Leonardovi. V minulosti sa zvyklo dávať za vlastné meno, meno otca, aj miesto pôvodu, kde sa dieťa narodilo. V skutočnosti sa Leonardo volal Lionardo di Ser Piero da Vinci / Lionardo, syn Piera, pôvodom z Vinci. Vinci je malá dedinka vo florentských kopcoch. V súčasnosti sa vo Vinci, nachádza Leonardovo múzeum, kde sú moderné reprodukcie jeho technických výkresov a Leonardov dom, bohužiaľ nie ten pôvodný, ale iba napodobenina.

5️⃣ Leonardo bol ľavák a nielen to! Kuriozitou o Leonardovi je téma jeho spôsobu písania, ktorá sa nazýva diablovo písmo. Leonardo nebol len ľavák, a preto písal sprava doľava, ale písal aj zdola nahor. Z tohto dôvodu je veľmi ťažké dešifrovať jeho poznámky a kódy, napríklad Codex Atlanticus = il codice Atlantico di Leonardo Da Vinci. V skutočnosti nenapísal úradné ani reprezentatívne listy, ktoré museli byť jasne čitateľné a zrozumiteľné on sám, ale ich písanie zveril zvyčajne svojmu priateľovi. A tak to bolo aj v prípade jeho životopisu. Áno Leonardo Da Vinci je aj autorom prvého Curriculum Vite = životopisu v histórii, on ktorý, keďže nemal dobrú povesť, sa rozhodol napísať list o sebe o svojich prednostiach a schopnostiach milánskemu panovníkovi LUDOVICOVI MARIA SFORZA zvanému il Moro, pred svojím príchodom do Milána, aby ho prijal na svojom dvore a dovolil mu viesť s ním pohovor.

6️⃣ Leonardo bol tiež divadelným scénografom. Po období života vo Florencii sa Leonardo presťahoval do Milána. Prezentoval sa na dvore milánskeho vojvodcu Ludovico il Moro, predstavil sa ako inžinier a ponúkol milánskemu panovníkovi svoj talent a svoju pomoc v tomto smere. Urobil nákresy na realizáciu inovatívnych vojnových strojov. Tieto výbavy však nikdy neboli použité za účelom vojny, ale boli použité na divadelnej scéne.

7️⃣ Leonardo bol nemanželské dieťa. Bol synom Ser Piera d’Antonia, známeho florenského notára, ktorý odmietol Leonardovi poskytnúť akúkoľvek podporu, nakoľko sa nenarodil v manželstve. Výrazne by to poškodilo notárovu reputáciu. Leonardo preto vyrastal v ťažkostiach a v neúprosnej chudobe. V dospelosti si nikdy nezaložil svoju vlastnú tradičnú rodinu a nemal teda ani potomkov. Ale jeho rodinou, teda ľudia ktorých považoval za túto boli: Katarína Da Cremona, jeho celoživotná platonická láska a priateľ Giangiacomo Caprotti zvaný: Salai, ktorý s ním ostal až do jeho smrti.

8️⃣ Ako prvý objavil skutočnú funkciu srdca. V skutočnosti sa v tom čase verilo, že srdce slúžilo iba na zahriatie krvi. Leonardo Da Vinci odhalil to, že srdce má v skutočnosti funkciu pumpy pre ľudské telo. Preto niektoré anatomické časti srdca nesú meno Leonardo, napríklad „moderátorský lúč Leonarda da Vinciho“. Takisto ako prvý objavil ako v skutočnosti funguje náš zrak. Že v podstate vidíme zrkadlovo a zrakový orgán teda oko, prevráti každý obrázok správnym smerom.

9️⃣ Vitruviánsky muž. Slávne zobrazenie vitruvianskeho muža, je Leonardovou štúdiou proporcií ľudského tela. Ale prečo sa tak volá? Vitruviánsky muž na počesť Vitruviových traktátov, ktoré Leonardo da Vinci dokázal prečítať, pretože boli preložené z latinčiny v 14. storočí. V skutočnosti bolo jedným z veľkých múk Leonardovho života práve to, že nevedel písať a čítať po latinsky. Slávnym zobrazením ideálnych proporcií ľudského tela sa Leonardo snažil dokázať ako sa dá harmonicky vypísať do dvoch „dokonalých“ postáv kruhu, ktorý predstavuje nebo, božskú dokonalosť a štvorec ktorý symbolizuje Zem.

🔟 Objavil vek stromov. Leonardo prišiel na to, ako zistiť vek stromov. Bol schopný aktívne načúvať svojej intuícii vďaka čomu zistil, že spočítaním kruhov nájdených na kmeni po odrezaní stromu, je možné zistiť vek stromu.

1️⃣1️⃣ Mal zmysel pre humor. Jeho inteligentnému a brilantnému charakteru nechýbala zložka typickej florentskej povahy. A tou je smiech a zábava. V skutočnosti sa hovorí, že Leonardo rád bavil ľudí, rozprávaním vtipov, hraním malého žolíka a rád sa hral na zábavného chlapíka v službe! Objavov, o ktoré sa zaslúžil Leonardo je ešte veľmi veľa… a nikdy neprestaneme žasnúť nad tým, koľko Leonardových vynálezov je súčasťou, nášho každodenného života… Tento článok a informácie v ňom, sú výsledkom môjho osobného skúmania a vyhľadávania autentických informácií na webe.

Autorka: Ivana Bálešová, sprievodkyňa svetom taliančiny a Talianskom je zakladateľka projektu @biznistaliancinaonline a autorka knihy DONNE CORAGGIOSE.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Biznistaliancinaonline, facebook.com/Biznistaliancinaonline, 17.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár