1648: Prvá slobodomurárska revolúcia v dejinách?

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Abbé Péreau podáva veľmi poučné údaje o počiatkoch pôvodného slobodomurárstva. Podľa väčšiny historikov vstúpila táto inštitúcia do života roku 1717 v Londýne z podnetu protestantov Jamesa Andersona a Johna T. Desaguliersa, vedených rukou z pozadia.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Podľa Péreaua však pôvod siaha omnoho ďalej do minulosti. Anderson a Desaguliers len usporiadali a zdokonalili už existujúcu organizáciu, ktorú založil Oliver Cromwell. Keď roku 1640 hovoril s rytierom Chichelayom o náboženstve, povedal mu nasledovné: „Môžem vám povedať, čo by som nechcel, ale nedokážem vám povedať, čo by som chcel.“ Dvojznačné slová, ktoré už obsahovali Cromwellov zámer mať vplyv v ľubovoľnej bohoslužbe. Je to zrejmé i zo spôsobu, ktorým roku 1648 zmieril mnoho vzájomne si odporujúcich siekt. Každá preňho znamenala len silu, ktorú treba využiť (zneužiť) na prevrat spoločnosti a uchopenie reforiem anglickej politiky.

Prepukol prudký spor medzi parlamentom, ktorý ešte hájil kráľovskú stranu, a armádou, ktorá sa stala jeho nepriateľom. Obratný muž dokázal upokojiť horúce hlavy a zabrániť povstaniu sľubom, že mier zbraní bude už čoskoro odmenený. A naozaj zakrátko ukázal, kde skutočne stál. V parlamente predniesol prejav, v ktorom uviedol: „Pretože kráľ Karol prestal byť otcom národa a stal sa tyranom, Anglicko mu už nielenže nepatrí ako poddanstvo, ale náš národ si pre budúcnosť musí vládnuť sám. A pokiaľ parlament nie je pripravený podať mu ruku k obnove slobody, nie som mu ja, Cromwell, povinný poďakovať za prospech dosiahnutý národom. Som vďačný svojmu vplyvu na srdcia a hlavy vojakov, ktorí budú pred jeho očami statočne bojovať podľa najlepších tradícií Anglicka.“

Autor: Richard Strážan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár