Rusko a Bielorusko vylúčili zo šampionátov aj na budúci rok

Budúca hokejová sezóna zostane bez Ruska aj Bieloruska. Kvôli operácii na Ukrajine nebudú oba štáty hrať na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF.
„Museli sme pred ďalšou sezónou prijať nejaký jasný záver. A tým je, že Rusko a Bielorusko sa aj naďalej nebudú zúčastňovať našich turnajov. Vylúčenie oboch tímov sa premietlo zhora až dole v celej tej štruktúre. Nie je to jednoduché, ale nemožno s tým teraz nič veľa iného robiť ako čakať, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej,“ povedal šéf IIHF Luc Tardif.
Vedenie IIHF koncom februára na mimoriadnom rokovaní pozastavilo účasť reprezentačných tímov aj klubov z oboch štátov na všetkých akciách v reakcii na ruskú operáciu na Ukrajine, na ktorej sa podieľa aj Bielorusko. Toto rozhodnutie malo platnosť do odvolania a rovnaké je to aj naďalej vzhľadom na pokračujúci vojnový konflikt.
„V septembri budeme mať ďalší kongres a zase sa tým budeme zaoberať, ale teraz môžeme naozaj len čakať. Až v budúcnosti budeme riešiť, ako Rusko a Bielorusko do našich turnajov vrátime. Bude to dilema a zložité riešenie. Ja však dúfam, že to bude možné čo najskôr, pretože to bude znamenať, že situácia už je lepšia,“ konštatoval Tardif.
Ruská hokejová federácia s rozhodnutím IIHF nesúhlasí, pretože podľa jej názoru na to nie sú právne dôvody. „Domnievali sme sa, že o skôr podanej žiadosti k disciplinárnej komisii IIHF kvôli spochybneniu ruskej neúčasti na medzinárodných turnajoch a vráteniu usporiadateľstva majstrovstiev sveta v roku 2023 sa malo rozhodnúť až 15. júna,“ uviedli Rusi vo vyjadrení.
Podľa bieloruskej federácie ide o ďalšie rozhodnutie, ktoré IIHF urobila pod nátlakom národných federácií, ktoré sú podľa nej rukojemníkmi politikov zo Západu. „IIHF opäť pod rúškom obáv o našu bezpečnosť porušila všetky zásady olympizmu,“ uviedli Bielorusi. Proti rozhodnutiu sa chcú odvolať.
„Rusko je bezpochyby stále veľmi dôležitým článkom tej top skupiny. Je to sedem istých zápasov, ktoré majú vysokú kvalitu. Prináša so sebou ako fanúšikov, tak aj partnerov. Nedajú sa samozrejme ľahko nahradiť. Ale hlavne – po hokejovej stránke na šampionát jednoznačne patrí. Celá Rada IIHF si však za súčasným rozhodnutím stojí,“ uviedol prvý podpredseda IIHF Petr Bříza.
„Teraz sme rozhodli, že Rusko s Bieloruskom nebudú hrať celú budúcu sezónu. Máme jeden kongres v septembri, ďalší v máji, čo nám dáva priestor trochu predvídať, ako sa bude situácia vyvíjať dať. Aké budú dopady na ďalšiu sezónu, uvidíme. Ak bude konflikt naďalej pokračovať a všetko sa bude vyvíjať, ako sa bohužiaľ doteraz vyvíja, za rok môžeme v Tampere urobiť úplne rovnaké rozhodnutie aj o ďalšej sezóne,“ pripustil Breza.
Zamedziť účasti oboch krajín na turnajoch je podľa jeho slov riešením, ktoré zaistí bezpečnosť a integritu šampionátu. „Neviem si za súčasnej situácie predstaviť, že by akékoľvek ruské mužstvo hralo na turnajoch v Európe. Predstavte si osemnásťročných chlapcov, ako by sme okolo nich postavili 80 bodyguardov a jednotku špeciálnych síl, aby ich doviezli na zimák a späť. To nie je funkcia športu,“ vyhlásil Breza.
Vie, že nebude v budúcnosti ľahké začleniť ruské a bieloruské reprezentačné tímy zase späť. „Myslím, že keby za rok prišla ďalšia suspendácia (na sezónu 2023/24), začne veľká debata, kam ich zaradiť. Či s tým rankingom, alebo inak. Športovo Rusko jednoznačne patrí do prvej skupiny, a ak by sme ho potom umiestnili do štvrtej divízie, tak by sme tie turnaje znehodnotili na päť rokov. A budeme pod tlakom čeliť kritike, že tie rozhodnutia sú diskriminačné,“ uviedol.
„Bude to naozaj dilema, športovo-technická dilema, ako ich zapracovať späť. Pri veľkých majstrovstvách sveta je to o tom, či môžeme hrať ten jeden rok s viacerými tímami. Má to potom samozrejme dopad na kalendár, rozlosovanie, dĺžku turnaja. Je to niečo, čo budeme rozoberať, kam to všetko môže späť. Musíme zaistiť aj to, aby tímy pod elitnou skupinou mali zase dôvod hrať turnaje, aby to malo zmysel a udržali sme nejakú náväznosť postupov a zostupov,“ dodal Bříza.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár